Home Biznis Ri Privredni Barometar: Inu je uništila politika

Ri Privredni Barometar: Inu je uništila politika

1338
0
rafinerija1
Boris Bradarić: Inu je uništila politika

Ina je oduvijek bila dio obiteljskog srebra bez obzira u kojoj državi je poslovala i koje je ime nosila. O Ini sam pisao u jednoj od svojih prvih kolumni i upozorio na veliku mogućnost zatvaranja rafinerije Urinj. Ne moraš biti ekonomski ekspert da bi analizirao stanje na tržištu, korporativne (ne)mogućnosti ‘političkog’ upravljanja Inom ‘ i ‘torbarenja’ koja su dobila neviđene srazmjere nakon hrvatske neovisnosti.
Dok je Ina propadala jako puno onih koji su poslovali s njom se strahovito obogatilo. Koliko je goriva ‘isparilo’ iz Ininih postrojenja to vjerovatno nikad nećemo doznati. Tih 300 m€ investicija u drugu fazu modernizacije o kojoj sam pisao u prijašnjoj kolumni je pitanje njenog opstanka. Rafinerija Urinj svake godine zbog malog kapaciteta prerade generira 400 miliona HRK gubitaka i to je činjenica.
Danas je slovenski Petrol po primanjima pretekao Inu. Zar nisu svi ti lokalni i republički političari zajedno sa Jozom Kalemom osiguravali najbolje lokacije za petrolove benzinske pumpe i debelo sudjelovali u provedbi petrolovog poslovnog plana koji će Petrol postaviti kao lidera u prodaji naftnih derivata na jugoistoku Evrope?Zar oni ne znaju da Petrol drivate kupuje na slobodnom mediteranskom tržištu smanjujući potražnju za Ininim derivatima? Zar nije upravo Vlada i sva ministarstva počela kupovati ‘jeftiniju struju’ kod HEP-ovih konkurenata? Tko je vlasnik HEP-a? Vlasnik kupuje struju kod direktnog konkurenta!? Da li sam ja ovdje blesav, a oni su pametni ili je obrnuto? Kada je 2008-2009 pala potražnja za derivatima zašto se je dijelila dividenta umjesto da su se sredstva usmjerila u modernizaciju postrojenja rafinerije Urinj? Zašto su sve hrvatske institucije (državne i lokalne) godinama odugovlačile s donošenjem dozvola što je drugu fazu modernizacije odgađalo u nedogled? Od 2009. kada je podnesen zahtjev za Delayed Coker Unit, prva faza tog projekta je sve dozvoe dobila sve dozvole tek krajem 2013 godine. Zašto se moralo čekati 5 godina i dovesti Inu u poziciju kada je zatvaranje možda jedina moguća opcija? Svak investicija ima svoj timing , ako si zakasnio , znaš šta te čeka.
http://molincroatia.com/inas-investments
http://molincroatia.com/mols-contribution-to-ina/modernising-inas-refineries
Kako je napisao novinar NL Darko Pajić sve ove godine politika je umjesto strategija razvoja proizvodila strategiju kaosa. Kroz tu strategiju kaosa mnogi su se pojedinci obogatili a društvo nepovratno osiromašilo. I Ina je žrtva tog kaosa.

Inu treba dokapitalizirati i za to treba naći novaca. Danas smo došli u situaciju da politika mora birati između dubokih strukturnih reformi koje uključuju hitno ukidanja županija uz drastično smanjenje JLS i spašavanja tvrtke koja je nekad generirala 11% hrvatskog BDP. Sve velike naftne kompanije su zbog velikog “cash flowa” najveći investitori u nove tehnologije i nove industrije. One su zajedno sa tehnološkim firmama pokretači razvoja. Šta se treba još desiti ovom narodu da bi stranke i političari shvatili da su oni uzrok svih naših problema? Cinizmu političara nema kraja.( Ri Privredni Barometar: Boris Bradarić)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here