Home Vijesti Što se događa s Titovim brodom “Galeb”?

Što se događa s Titovim brodom “Galeb”?

3584
3
galeb301
galeb301

galeb300Od 2009. godine traje priča o Gradu Rijeci i nekadašnjem Titovom brodu “Galeb”. Isto toliko traju i prijepori je li nam sve to trebalo ili nije. Natječaj za koncesiju, najavljen za rujan, još nije raspisan.

Brod je resorno Ministarstvo proglasilo kulturnim dobrom te je odgovornost prebačena na Grad Rijeku. Nakon pravnih zavrzlama s grčkim brodovlasnikom, Galeb je nakon Domovinskog rata zatečen u remontnom brodogradilištu Viktor Lenac.

Nakon višemilijunskih troškova nužnog održavanja broda – koji je ujedno i kulturno dobro – te dugotrajnih priprema, stručno povjerenstvo je predložilo da Galeb ostane vezan uz obalu. Brod je već dugo na vezu u gradskoj luci Baroš, a izrađena je studija opravdanosti koncesioniranja te ishođene dozvole nadležnih tijela.

Poziv za prikupljanje ponuda za davanje u koncesiju za gospodarsko korištenje Galeba trebao je biti raspisan do kraja prošlog mjeseca – barem je tako bilo najavljeno na srpanjskom kolegiju gradonačelnika Vojka Obersnela.

Sve se oduljilo jer koncesionar ima obvezu ishoditi i koncesiju od Lučke uprave, kako bi na području pod njihovom upravom mogao obavljati gospodarsku djelatnost. Natječaj će biti raspisan tijekom ovoga mjeseca, kaže pročelnik gradskog Odjela za kulturu Ivan Šarar.

Podsjećamo da će se u koncesiju na 30 godina dati 3 tisuće četvornih metara za komercijalne aktivnosti, a 500 četvornih metara mora ostati muzejski prostor. Procijenjena vrijednost koncesije je 10 milijuna i 300 tisuća eura. Koncesionar će imati dvije godine počeka na varijabilni dio naknade, koji iznosi 3 posto od ostvarenog ukupnog prihoda.

U gradskoj upravi očekuju višestruku dobit od koncesije Galeba jer će uz novi gospodarski subjekt grad dobiti i muzejski prostor u kojem će se prezentirati kabine i saloni u kojima su boravili Josip Broz Tito i dio posade, te za povijest razvoja pomorstva zanimljiv dio strojarnice.

Galeb će najvjerojatnije biti privezan uz Riječki lukobran, u blizini obnovljenih lučkih dizalica.(radio rijeka)

3 COMMENTS

  1. Mislim da je proglašenje broda Galeb pokretnim kulturnim dobrom RH čisto ideološki projekt SDP Rijeke, za koji projekt najveće i jedine zasluge svakako pripadaju gosp.Obersnelu. Iz proglašenja kulturnim dobrom nastale su i obveza Grada Rijeke koji je inicirao preuzeo upravljanje Galebom kao kulturnim dobrom ponajprije potreba njegove sanacije i dovođenje istoga u stanje pune pogonske i plovidbene sigurnosti a ne stavljanje kulturnog dobra koje ćemo nakaradno sad pretvoriti u nekakav kafić, buffet, zalogajnicu ili sl.
    Interesantna je i činjenica da se u svezi nakane Grada nije oglasilo Ministarstvo kulture koje bi moralo na raspisivanje koncesije dati svoju suglasnost što bi svakako trebalo predstavljati raritet i odustajanje od osnovnih načela zbog kojih je Galeb i proglašen kulturnim dobrom.
    Do sada je na održavanje broda Galeb od 2009 godine Grad Rijeka potrošio preko 20 milijuna kuna pa su najveći gubitnici projekta gosp. Obersnela tako postali građanini Rijeke koji su ni krivi ni dužni postali taoci SDP-a i njegovog potpuno suludog vođenja Grada Rijeke.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here