Home Kolumne Tko je veći lokalpatriot Kalmeta ili Komadina ?

Tko je veći lokalpatriot Kalmeta ili Komadina ?

1697
4

komadinasdpZa političare se obično kaže da „vuku“ samo za sebe, ali često se kaže da vuku i za svoj grad, regiju, državu.nJedan od takvih političara koji se istinski pobrinuo za svoj grad i županiju je Božidar Kalmeta. Iako je pripadao tzv. Pašalićevoj struji unutar HDZ-a uspio je preživjeti i donijeti na izborima za Sabor 2003.g i 2007.g. iz svoje izborne jedinice čak 9 zastupnika HDZ-ovoj većini u Saboru. To je bilo dovoljno da odradi do kraja puna dva mandata ministra prometa, pomorstva i veza., unatoč brojnim aferama i traženjima njegove smjene

U tih osam godina Božidar Kalmeta se istinski pobrinuo da Zadar i Zadarska županija dobiju maksimalnu potporu iz državnih fondova za različite projekte razvoja. Svakako jedan od najpoznatijih projekata je izgradnja brze ceste i Luke Gaženica u blizini Zadra, modernizacija i preporod Aerodroma Zadar, te ekspres izgradnja „starog Masleničkog mosta“. Treba dodati da su gotovo sve državne ceste u ovoj županiji obnovljene u zadnjih 8 godina.

Sam grad Zadar doživio je preporod u svim segmentima privrede, kao i stabilan demografski rast.
I zato njegova najava kandidature za gradonačelnika Zadra govori da će predstojeći izbori u ovom gradu i županiji biti vrlo predvidljivi.
Za sve što je Božidar Kalmeta napravio za svoj grad i županiju može slobodno nositi epitet istinskog lokalpatriote.

Kad se govori o Primorsko Goranskoj županiji, svoju kandidaturu je istaknuo i Zlatko Komadina koji je tri puta bio biran za župana.
I on je na izborima za Sabor u svojoj izbornoj jedinici donio pobjedničkoj koaliciji čak 12 zastupnika. Njegov dolazak na mjesto ministra Pomorstva prometa i veza umjesto Božidara Kalmete, bila je svojevrsna najava politike „za svoj zavičaj“ kao što je radio i njegov prethodnik.
Međutim Zlatko Komadina je „šaptom pao“ već na najavi izgradnje autoceste Rijeka-Žuta lokva.
Uvidjevši da ipak nije „borac za svoj kraj“ poput Kalmete, Zlatko Komadina odlučuje se ponovno vratiti iz saborske klupe (u kojoj je sjedio godinu dana i uglavnom šutio) u svoju županiju i kandidirati se za župana.

U tih godinu dana sjedenja u Saboru Zlatka Komadinu nije zasmetala daljnja marginalizacija riječkog prometnog pravca u vidu odustajanja gradnje ravničarske pruge, odugovlačenja zvršetka Riječke zaobilaznice, daljnje neizvjesnosti nastvka projekta Rijeka Gateway, daljnje zapuštenosti i propadanja riječkog aerodroma itd.

Postavlja se pitanje što je Zlatko Komadina napravio za Primorsko goransku županiju u zadnjih 12 godina?
Riječka regija je bila daleko najbogatija regija u Hrvatskoj za vrijeme socijalizma, sa najvećim dohotkom po stanovniku i kupovnom moći. Industrijska, pomorska i turistička snaga regije bile su više nego respektabilne i okrenute isključivo izvozu.
Nakon 11 godina pod vodstvom Zlatka Komadine ova županija doživjela je potop u svim segmentima. Gorski kotar je demografski gotovo „isušen“, industrija na izdisaju , a turistička regija Kvarner od svih jadranskih regija bilježi kontinuiran pad noćenja i prihoda od turizma. O povećanju broja nezaposlenih i odlasku stručnih ljudi u inozemstvo da se i ne govori.
Ono što je Zlatko Komadina uspješno napravio je uhljebljenje stranačkih kadrova u sve pore županijske administracije.
Takvu politiku, politiku zanemarivanja i nedostaka borbe za svoj kraj Zlatko Komadina (ukoliko bude izabran za župana) će svakako nastaviti . Nedostak loklapatriotizma je jedna od glavnih karakteristika njegovog dosadašnjeg rada
Na Riječanima, Primorcima i Goranima je da takvu politiku spriječe na predstojećim lokalnim izborima.(R.Grošić)

4 COMMENTS

  1. Komadina nije samostalan folitički faktor, već je izbor Slavka Linića, koji je njegov neformalni partijski šef. Prema tome, za “nebrigu” Komadine je kriv Linić. A kakav je Linić lokalpatriot vidi se po podjeli Grobnika na dvije općine i grad Rijeku.

  2. SDP siše grad Rijeku , bezosjećajno ju cijedi i siše ! Nema tamo nitko ni L od lokalpatriotizma! Recite mi barem jednog u ovih 20 godina? Samo jednog?

  3. Ceste i prometna poveznaost su jako bitni, i mogu biti barem katalizator gospodarskog razvoja, ali u općoj deindustijalizaciji Hrvatske koja radna mjesta su otvorile te ceste u i oko Zadra? Osim u građevinskoj industriji tokom radova, Zadar nema gotovo nikakvu korist. OK, turistima je lakši pristup, ali do sada ih loše ceste nisu baš spriječavali u doalsku. Osim “Zimer fraj” koja je to gospodarska grana u Zadru procvala? A ni ta nije procvala nego eventulano manje opala.

    A što se tiče autoceste Rijeka – Žuta lokva, ista skraćuje put prema Dalmaciji – dakle opet (i) prema Zadru za 30-40 kilometara autoceste !!, cijena po km je boli glava a dobit će se cca 15-20 minuta kraći put !?!? I koliko to prometa ide iz Rijeke prema Dalmaciji ako ne računamo turiste preko ljeta?

    IMHO ovaj komad do Križišća, pa i još malo dalje je ono što nam treba, ostatak je (u ovom trenutku sigurno) bacanje novca.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here