Home Vijesti Za brodogradilište 3. maj zainteresiran kineski fond CIC

Za brodogradilište 3. maj zainteresiran kineski fond CIC

784
0

China Investment Corporation zainteresiran je za kupnju posrnulog riječkog brodogradilišta 3. maj, a prošlog su mjeseca čak i posjetili brodogradilište i napravili izvide i analizu potencijalne akvizicije. Kinesko je veleposlanstvo za njih već otkupilo potrebnu natječajnu dokumentaciju, a kako doznaje Večernji list od Ivice Nevžala, koji je doveo kineske investitore u Hrvatsku, Kinezi su za riječko brodogradilište zainteresirani iz nekoliko razloga, prije svega zbog stručnosti hrvatskog kadra koji prema njihovoj spoznaji gradi vrhunske i kvalitetne brodove.

– Kinezi su posebno zainteresirani za zadržavanje proizvodnje zbog činjenice da su dosad brodove koje grade za europsko tržište gradili u Kini, uvozeći dijelove iz Europe, dok bi akvizicijom 3. maja cjelokupnu proizvodnju imali u Hrvatskoj i time izbjegli nepotreban trošak transporta – kaže Nevžala. Tvrdi da je čelni čovjek China Investment Corporationa Yu Hong, nakon obilaska brodogradilišta, bio zadovoljan viđenim, naglašavajući kako će, kupe li brodogradilište, zadržati sve zaposlene. Namjeravaju i proširiti proizvodnju i izgraditi tvornicu za izradu solarnog programa i toplinskih generatora. Rijeka je, kako doznajemo, kineskim investitorima zanimljiva i zbog riječke luke, koja bi zbog odlične povezanosti s ostatkom Hrvatske i ovim dijelom Europe mogla postati jedan od glavnih tranzitnih centara za uvoz kineske robe u južnoj Europi. Investicijski fond, koji je prema pisanju medija sudjelovao i u kupnji švedskog Volva, ima obim investicija oko 200 milijardi dolara, tako da mu novac nije problem.

Spremni su uložiti i u potpuno novu tehnologiju kojom bi se opremilo brodogradilište i zamijenili zastarjeli strojevi. Nevžala kaže kako će kineski investitori na čelu s Yu Hongom ponovno posjetiti brodogradilište 3. maj sredinom mjeseca, kada bi se mogla očekivati i neka konkretnija odluka. S obzirom na teško stanje hrvatskih brodogradilišta, kineski kapital svakako je dobrodošao, ne samo zbog zadržavanja i širenja proizvodnje u Hrvatskoj, već i zbog privlačenja novih investicija.

– Ovo bi mogla biti prilika da pokažemo stranim investitorima da smo zemlja otvorena ulasku stranog kapitala što nam svih ovih godina nedostaje. Ako propustimo i ovu priliku, sami smo si krivi, zaključuje Nevžala. Kako doznajemo, CIC dosad nije bio snažnije prisutan u Europi, no jedno od njegovih većih ulaganja u SAD-u bilo je 5 mlrd. dolara vrijedno ulaganje u diva Morgan Stanleya u prosincu 2007. Fond je zabilježio gotovo 4 mlrd. dolara nerealiziranih gubitaka, nakon što se američka banka našla na udaru kreditne krize. (večernji list)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here