Petnaest tisuća ljudi dopješačilo je, dopedaliralo i dovezlo se jučer na planinski prijevoj Poklon gdje se od 10 do 20 sati održavao Drugi učkarski sajam, pa se može reći da je izvrsna posjećenost postala tradicionalna za sajam koji je i sam u potpunosti okrenut tradiciji. Na dvadesetak štandova tako su se nudili autohtoni domaći proizvodi, uzgojeni i pripljemljeni na učkarskim obroncima, od ovčjeg i kravljeg sira, domaćeg mesa i povrća, do meda i puževa. Najveća potražnja vladala je ipak na šankovima koji su nudili »jela naših nona« – jotu s brgujskim kapuzon, fažol, palentu, kobasice… Kako bi odgovorili potražnji, kuhari iz restorana »Stara pošta«, koji sudjeluju u projektu »Cesta domaće hrani«, pripremili su u ogromnom loncu čak 380 litara jote, za koju su potrošili po 40 kilograma kupusa i graha, te sušenog svinjskog mesa.
– Recept po kojem radimo star je barem dva stoljeća. Cijeli ovaj projekt s domaćom hranom naišao je na dobar odaziv ovdje na Učki i u liburnijskim restoranima, a sve su recepte prikupili učenici opatijske ugostiteljske škole, koji su mjesecima obilazili starije žitelje kako bi od njih učili pripremati tradicionalna jela, kazao je Damjan Miletić, idejni začetnik projekta »Ceste domaće hrani«, koji se već četiri godine održava u restoranima na širem matuljskom području.
Vrijedna inicijativa
– Ovo je već druga manifestacija na Učki, a mislim da je već i lani opravdala svoje postojanje, kad smo s Parkom prirode podržali vrijednu inicijativu da se sajam obnovi, da se pokažu naši stari običaji i nekadašnji način življenja, domaća spiza i proizvodi i da se planina otvori svojim građanima i turistima, kazao je Primorsko-goranski župan Zlatko Komadina, koji se i sam uvjerio u kvalitetu gastronomske ponude.
– Probali smo repu s ječmom, domaće istarske kobasice s tartufima i naravno, medicu. A sad smo na istarskim vinima, i moram priznati da je sve jako ukusno, rekao je Komadina.
Uz tijelo, posjetitelji Učkarskog sajma mogli su okrijepiti i duh, prisustvujući kulturnom programu, ali i um, slušajući edukativna predavanja. Na pozornici su nastupili mješoviti pjevački zbor »Maestral« i klapa »Mirakul« iz Veprinca, ženska i dječja vokalna skupina »Lanišće« iz Lanišća i KUD »Rudar« iz Raše koji su izvodili tradicionalne i narodne napjeve, te sastav »Arkul« iz Roča koji »sope sa i pres štrumijenti«, dok je glavna točka zabavnog dijela bio nastup Duška Jeličića s »Bonacom« i Maria Battifiace.
Oni željni novih znanja, svoje su »sive stanice« vježbali u učionici u prirodi, koja je postavljena u maloj šumskoj čistini tristotinjak metara udaljenoj od centralnog događaja, gdje su mogli čuti zanimljiva predavanja o pticama, gljivama, ljekovitom bilju i leptirima koji se mogu zateći na području Parka prirode Učka, kao i o autohtonim životninjama te pastirskoj i gastronomskoj tradiciji ovog kraja.
Boškarini, koze i tovari
O gotovo zaboravljenim običajima moglo se posvjedočiti iz prve ruke na štandovima liganjske udruge »Ognjišće« i od žena iz Lanišća koje su izrađivale predmete od vune po starinski.
– Ja skuben vunu, druga žena ju prede, dalje gospođa kuče, jedna plete i na kraju vanka pride kalceta, slikovito su proces nastajanja domaće čarape objasnile članice »Kluba žena Ćićarije«.
Vrhunac interesa, pogotovo za one najmlađe posjetitelje, predstavljao je tor s autohtonim pasminama, u kojem su se djeca i odrasli mogli upoznati, poigrati i poslikati s istarskim govedima boškarinima, istarskom kozom pramenkom i istarskim tovarom.
Veliko zanimanje ljudi, dobra organizacija i nostalgija za vremenom kad se svaka nedjelja obiteljski provodila na Učki, učinili su jučer ovu planinu centralnim mjestom dvije županije, na kojem se moglo družiti, pjevati, piti i jesti, ali i steći nova znanja o tradiciji ovog kraja. (novi list)