Europska komisija priprema se za suočavanje s misterioznom bolesti koja je uzrokovala zabrinutost širom svijeta. Bolest, koja se naziva “Bolest X”, zahvatila je stotine ljudi u Demokratskoj Republici Kongo (DR Kongo), pri čemu su djeca najviše pogođena. O situaciji će se raspravljati na sastanku Odbora za zdravstvenu sigurnost Europske unije.
Koordinacija odgovora na razini EU-a
Europska komisija najavila je organizaciju sastanka Odbora za zdravstvenu sigurnost (HSC) kako bi koordinirala mogući odgovor na širenje bolesti. Glasnogovornik Komisije izjavio je kako EU još uvijek procjenjuje situaciju, a na sastanku će sudjelovati nacionalne zdravstvene vlasti država članica. Odbor za zdravstvenu sigurnost uključuje predstavnike zdravstvenih vlasti EU, dok zemlje kandidati sudjeluju kao promatrači.
“Naši stručnjaci su na licu mjesta i prikupljaju informacije kako bi osigurali odgovarajuću reakciju,” izjavio je glasnogovornik Europske komisije.
Simptomi bolesti i stanje na terenu
Prema posljednjim podacima, misteriozni virus zarazio je 376 ljudi, dok je 79 osoba preminulo. Simptomi bolesti slični su gripi, uključujući:
- groznicu,
- glavobolju,
- kašalj,
- anemiju.
Virus je prvi put zabilježen krajem listopada u pokrajini Kwango na jugozapadu DR Konga. Izoliranost regije i nedostatak laboratorijskih kapaciteta otežavaju borbu protiv bolesti.
Utjecaj na djecu
Bolest najviše pogađa djecu, što dodatno komplicira situaciju. Europska komisija istaknula je kako će blisko surađivati s Europskim centrom za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) te Svjetskom zdravstvenom organizacijom (WHO). Oba tijela imaju timove na terenu u pogođenom području.
Sumnja na malariju
Početne laboratorijske analize ukazuju na to da bi misteriozna bolest mogla biti povezana s malarijom. Glavni direktor WHO-a, Tedros Adhanom Ghebreyesus, potvrdio je da je 10 od 12 prikupljenih uzoraka bilo pozitivno na malariju.
Međutim, postoji mogućnost da je u pitanju više od jedne bolesti.
“Termin ‘Bolest X’ trebao bi se koristiti samo za nove patogene s epidemijskim potencijalom, što u ovom slučaju možda nije slučaj,” izjavio je Jake Dunning, specijalist za zarazne bolesti sa Sveučilišta u Oxfordu.
Zajednički odgovor na globalnoj razini
ECDC blisko surađuje s Afričkim centrom za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), a osoblje je već raspoređeno u Kinshasi kako bi pružilo podršku. Glavna uprava Europske komisije za civilnu zaštitu i humanitarnu pomoć (DG ECHO) također je uključena u rješavanje krize.
Dok se poduzimaju mjere za suzbijanje bolesti, znanstvenici i zdravstveni djelatnici nastavljaju raditi na identifikaciji točnog uzroka i optimalnog pristupa liječenju.