Home Kolumne ANALIZA: Nakaradnost Javnih potreba u kulturi Grada Pule

ANALIZA: Nakaradnost Javnih potreba u kulturi Grada Pule

2765
0
Piše: Zvonimir Peranić

Upravni odjel za kulturu Grada Pule objavio je javni poziv za predlaganje kandidata za članove kulturnih vijeća Grada Pule. Upravo taj poziv razotkriva raznorazne „poteze“, da ne kažemo bljezgarije koje provodi Grad Pula, točnije njegov Upravni odjel za kulturu na čijem je čelu Jasmina Nina Kamber.
U srpnju smo u tekstu Možda bi PUF bilo najbolje eliminirati analizirali mnoge svinjarije koje se događaju oko Kulturnog vijeća za scensku, dramsku i filmsku djelatnost. Branko Sušac i Roberta Milevoj kao članovi vijeća u izravnom sukobu interesa većinu sredstava su usmjeravali svojim projektima. U navedenom tekstu postavili smo neka pitanja, ali i najavlili dodatne analize. Samo je analiza slučaja „Sušac“ zabrinjavajuća, dok će dodatna analiza pokazati svu nakaradnost sustava kojega oblikuje Jasmina Nina Kamber. Pozabavit ćemo se detaljnije Kulturnim vijećem za nove medijske kulture i kulturu mladih (KVNMKKM).
Financiranje Javnih potreba u kulturi Grada Pule je podijeljeno na ustanove kulture u vlasništvu grada (INK, Gradska knjižnica i čitaonica i Pula film festival), ostale ustanove u kulturi (Povijesni muzej istre, Sveučilišna knjižnica, Državni arhiv Pazin) i Ostale djelatnosti.
U 2015. ukupna su planirana sredstva 12.795.821,00 kn od kojih na ustanove otpada oko 50%, točnije 6.886.421,00 kn. Nekim čudom u 2015. ostale ustanove su potpale pod ostale programe (valjda da se stavka poveća, ili održi) i za 2015. tu je predviđeno 7.293.600,00 kn.
Od ove stavke u navedenoj analizi je pokazano kako se izuzetno malo sufinancira sama produkcija umjetnika koji stvaraju u Puli što je poražavajuče. Najveći pak dio ovog kolača otpada na amaterizam, točnije na SAKUD i članice. U kojemu je žario i palio Sušac!
Bjesomučno dodjeljivanje sredstava samo svojim projektima (točnije jedni drugima) u potpunosti onemogućuje napredovanje, razvijanje i kreiranje ikoga drugoga, a naročito mladih i nadolazećih umjetnika. Postavili smo pitanje zašto je takva politika u interesu Grada Pule? Zašto Grad Pula dozvoljava takvu raspodjelu? Zašto Jasmina Nina Kamber podržava takvo djelovanje?
Uputili smo upravo nekoliko pitanja, zahtjeva za informaciju istih. Tako smo zatražili zapisnike (sjednica) o radu svih Kulturnih vijeća od prvog saziva vijeća do danas, informaciju o dodjeljenim financijskim sredstvima za sve subjekte u kulturi (ustanove, institucije, udruge, društva, umjetničke organizacije, pojedinci…) po godinama od 2005., programska i financijska izvješća za sve subjekte u kulturi financirane od Grada Pule od 2005. do danas kao i valuaciju programa kulture od strane Grada Pule od 2005. do danas.
Iako Zakon o pravu na pristup informacijam (ZPPI) propisuje ako postoji tražena informacija da se na istu izravno uputi Jasmina Nina Kamber je u odgovoru na dio zahtjeva uputila, ne na izravne internet stranice koje sadrže informaciju, već na stotine i stotine stranica arhive tijela Grada Pule, neizmjerne točke dnevnih redova Gradskog vijeća, i šumu akata posljednjeg desetljeća. Nadalje, fascinantan je odgvoor koji je upućen u vezi zapisnika Kulturnih vijeća: „Prikupljanje traženih informacija pod točkom 2. Vašeg Zahtjeva je u tijeku te će Vam iste biti dostavljene ukoliko su dostupne u arhivi Grada.“ Na pitanje o evaluaciji programa nije niti odgovoreno.
Ipak, nemila gomila podataka zadnjeg desetljeća uspješno je pregledana. U šumi u koju smo upućeni u maniri divlje zapadne šerifice nismo se izgubili. Dapače, saznali smo i druge stvari koje su otvorile nova pitanja i koja će omogućiti analize o kojima nismo niti mislili. Sukladno ZPPI tražili smo dopunu informacije i to na način da smo objasnili kako nismo pronašli SVE tražene informacije. Upitano je znači li to da informacije koje sam tražio, a ne nalaze se na mjestu gdje ste me uputila, ne posjedujete ili ih nemate, ili nisu donesene? Ako ih pak imate zamolio bi da ih dostavite.
Glede zapisnika kultrunih vijeća tražena je dopuna: „navedene ću informacije dobiti ukoliko su dostupne u arhivi. Zamolio bi da sukladno Zakonu o pravu na pristup informacijama iste dostavite bez obzira na dostupnost u arhivi. U pretraživanju arhive nisam ih pronašao. Vjerujem da zapisnike imate za sve predstojeće godine i dostava istih svodi se na nekoliko klikova mišem.“ A glede evaluacija: „Niste mi uopće odgovorili na moj zahtjev za dostavu evaluacije programa kulture pa bi zamolio informaciju posjedujete li navedene informacije ili ne? Ako posjeduje zamolio bi da iste dostavite.“
Odgovor nije do danas stigao.
Temeljem Zakona o kulturnim vijećima vijeća se osnivaju gradove koji imaju više od 30.000,00 stanovnika. Grad Pula donio je Odluku o osnivanju kulturnih vijeća Grada Pule („Službene novine“ Grada Pule br. 11/04, 01/07 i 04/11). Kulturna vijeća osnovana su za područje scenske, dramske i filmske umjetnosti, knjige i nakladništva, likovne umjetnosti, novih medijskih kultura i kulture mladih, glazbenih i ljetnih glazbeno-scenskih programa i zaštite i očuvanja kulturnih dobara. Gradonačelnik Grada Pule na prijedlog pročelnika nadležnog upravnog odjela, imenuje članove kulturnih vijeća na vrijeme od četiri godine.
Odlukom o osnivanju kulturnih vijeća Grada Pule od 06. studenog 2004. osnovano je pet kulturnih vijeća od kojih je jedno KVNMKKM. Odlukom od 05. veljače 2007. dodano je i šesto kulturno vijeće, ono za zaštitu i očuvanje kulturne baštine. Odabrani su i članovi vijeća. Prema Zaključku o imenovanju članova kulturnih vijeća Grada Pule od 01. lipnja 2011. članovi KVNMKKMa su: Slavica Ćurković, Marko Bolković, Davor Uljanić, Krisitina Nefat i Ivan Dobran.
Kako mandat vijeća traje četiri godine isti je istekao 01. lipnja 2015. To znači da Grad Pula nema kulturnih vijeća već četiri mjeseca, a najmanje će možda još i mjesec dana. Isto je suprotno Zakonu. Kako to tumači Jasmina Nina Kamber?
Nadalje, u Javnim potrebama za kulturu uočena je „zanimljivost“! Prvi put se programi jednog vijeća (KVNMKKM) razdvajaju na dva. Tako da odjednom postoje programi novih medijskih kultura, odvojeni od porgrama kulture mladih!
Dodatna je zanimljivot i u tome što postoji niz naziva programa, ali se ne vidi tko je nositelj, koja pravna ili fizička osoba producira projekt. Zašto je tomu tako? Kulturna vijeća odlučuju o samo 30,44% ukupnih financija kulture. Većina odlazi na ustaove. Od onih preostalih odlučuje o samo 53,41%. Dakle o nekih 3.500.000,00 kn. Sve ostalo odlučuju „fantomi“. Neke fantomske stavke su primjerice „kultura zajednice“ koji se satoje od programa zajednice 400.000,00 kn, logistike manifestacija 300.000,00 kn i ostalih gradskih manifestacija i manifestacija udrguga od 50.000,00 kn. Potom je tu i stavka razvoj kulturnog turizma gdje je za razvoj suradničkih projekata i programa, kao i za ostale programe zajednice predviđeno 110.000,00 kn, a za razvoj kulturnog turizma 90.000,00 kn. Financira se i „ostalo kultura“ s 40.000,00 kn. Sve zajendo s višegodišnjim projektima čini gotovo petinu ukupnog budžeta ostalih programa u kulturi (10,86% ukupnog budžeta kulture)!
Stoga smo opet shodno ZPPI uputili traženje slijedećih informacija: „Za razliku od dosadašnjih prijedloga financiranja Kulture u onome za 2015. razvidno je razdvajanje programa novih medijskih kultura i kultura mladih na dva područja. Temeljem koje se odluke načinilo razdvajanje te tko je odlučivao o predloženim programima za svaku novonastalu grupu programa (Programi novih medijskih kultura i Programi kultura mladih).“ Zatražili smo i „Informaciju o nositeljima programa (pravne i fizičke osobe) za sve programe u kulturi od 2005. do danas za one stavke gdje isti nisu vidljivi.“
Odgovor je stigao nakon 30 dana čime je (ponovno) prekršen ZPPI. Jasmina Nina Kamber odgvoorila je: „Temeljem prijedloga članova kulturnih vijeća donesena je odluka o razdvajanju programa novih medijskih kultura i kultura mladih na dva područja.“ A glede nositelja programa: „Gradsko vijeće Grada Pule donosi Godišnji izvještaj o izvršenju proračuna Grada Pule. Informacije o nositeljima programa za programe u kulturi objavljene su i javno dostupne na službenim stranicama Grada Pule www.pula.hr.“
Potom se tražila dopuna informacije: „Koji članovi i kojih kulturnih vijeća su predložili razdvajanje? Jesu li pripadajuća vijeća izglasala navedene prijedloge? Zamolio bi i da mi dostavite Odluku o razdvajanju programa novih medijskih kultura i kultura mladih na dva područja, a koju spominjete u odgovoru.“
Naravno, odgovor nije do danas stigao.

Time Jasmina Nina Kamber ponovno eksplicitno krši zakon jer se nigdje ne nalazi Odluka o istome. Dapače, objavljeni javni poziv za predlaganje kandidata za članove kulturnih vijeća Grada Pule jasno ukazuje da postoji KVNMKKM, a ne razdvojena vijeća.
Posotje dvije mogućnosti. Jedna je da je Odluka donesena nezakonito jer ne postoji trag na Gradskom vijeću gdje je ista MORALA biti donesena. Drugo je da Odluka uopće postoji, nego da je netko, a pod domenom Jasmine Nine Kamber samovoljno donio odluku o razdvajanju i samovoljno predložio financiranje nekih projekata. I jedno i drugo je protuzakonito! I očigledno je netko u cijeloj situaciji lagao!
A o kojem se iznosu radi? KVNMKKM raspolagalo je s 140.000,00 kn. Taj iznos je ostavljen programu medijskih kultura. Razdvojenom programu kulutre mladih pojavilo se 480.000,00 kn. Dakle 342,86% sredstava pripadajućeg vijeća! Kakva je to lakrdija? Čemu vijeća uopće? Shvaćaju li ih u Gradu Puli kao nužno zlo? Da KVNMKKM nije odlučivalo o programima novonastalog rascjepljnja jasno se vidi iz zapisnika istog vijeća, koje Jasmina Nina Kamber uskraćuje kao informaciju. Da, posjedujemo zapsinike. Jer, eto, neki su bili javno dostupni na internetu neko vrijeme. Postavlljeni upravo od strane Grada Pule. Znajući to, još je apsurdnije zašto se informacija uskraćuje. Radil li se o gluposti? Ili bahatosti?
I u tako minoriziranom opsegu odlučivanja vidjeli smo kako pojedinci šakom i kapom zbrinjavaju sebe. Osim Sušca i Milevoj imamo primjera i recimo u glazbenim programima. Tamo u radu sudjeluje, primjerice, Zlatko Gotovac koji je predsjednik udruge Syntheses, a koja je sufinancirana s dva programa u iznosu od 42.000,00 kn što čini 12,14% ukupnih sredstava glazbenog programa. U tom vijeću sjedi i Branimir Sljepćević koji vodi Art & Music festival a čija udruga nije u roku dostavila šestomjesečni izvještaj! Kako isti može „suditi“ o drugima, kada i sam ne ispunjava obveze?
U KVNMKKM tri su pak člana čiji se projekti financiraju. U zapisniku nije vidljivo da su isti izašli kad se raspravljalo o njihovim projektima i nije vidljivo izuzeće glasanja. Slavica Ćurković je glavna organizatorica Sa(n)jam knjige u Istri koja se sufinancira s 16.500,00 kn. Marko Bolkovic predsjednik je udruge Sonitus koja organizira Visualiu, a programu razvoja novih medija Visualia Art dodjeljeno je 48.000,00 kn. Ova dva progrma sufinancirana su s 46,07% ukupnih sredstava planiranih za vijeće.
U fantomskih 480.000,00 kn kulture mladih (što je približna znamena za koju je umanjeno sufinanciranje Pulskog filmskog festivala!) program Edusplash sufinanciran je s 85.000,00 kn. Predsjednik udruge Seasplash član je vijeća Davor Uljanić. U fantomskom razdvajanju još su i Laboratorij Rojc, radionice i edukacije s 37.000,00 kn, ali i suradničke platforme s 99.000,00 kn i radionice, suradnje, edukacije, izdavaštvo i ostalo kultura mladih od 159.000,00 kn što je veće od ukupnog budžeta pripadajućeg vijeća! Na web stranicama Seasplesha vidljiv je program edukacije, niza radionica besplatnih za učesnike. Jasno je naznačeno kako je JEDINI donator ovog programa Grad Pula. Program traje gotovo cijele godine, ima niz predavača, naročito iz Seasplesha i Sonitusa, predavači su i sam članovi vijeća. Za pretpostaviti je da se navedene pozicije ponovno slijevaju na ista mjesta.
Zašto Jasmina Nina Kamber nije dala informaciju koji su pravni subjekti iza ovih programa?
Seasplesh i Sonitus (Visualia) povlače svaki po dodatnih 100.000,00 kn sa stavke višegodišnjih programa i projekata.
Tako i ova analiza pokazuje kršenje zakona od strane Grada Pule, izravnim odgovorima tome doprinosi i pročelnica Jasmina Nina Kamber, potom pokazuje podržavanje manira u kojima je sukob interesa imperativ, a „fantomsko“ gušenje ostatka scene nešto, za što vlast u Puli očigledno boli…

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here