Ljetno računanje vremena počelo je danas. U noći sa subote na nedjelju kazaljke sata pomaknuli smo jedan sat unaprijed. Osim što će dani biti duži, za većinu vozila prestaje obveza vožnje s upaljenim svjetlima danju.
Pomicanje sata za jedan sat unaprijed tijekom ljetnih mjeseci, uobičajena praksa u Europi i Sjevernoj Americi, može uzrokovati zdravstvene tegobe i imati niz štetnih posljedica, tvrde znanstvenici. Prelazak na ljetno računanje vremena kratkoročno znači sat vremena kraći san, no dugoročno donosi dulje trajanje dana tijekom šest mjeseci od konca ožujka do konca listopada.
Međutim, znanstvena su istraživanja pokazala kako će pomicanje satova s 2 na 3 sata u nedjelju 26. ožujka vjerojatno rezultirati povećanjem broja srčanih i moždanih udara, izazvati rast broja automobilskih nesreća, te smanjiti radnu učinkovitost. Pritom, neće rezultirati smanjenjem potrošnje električne energije, suprotno nekadašnjim vjerovanjima.
Prema podacima nedavno objavljenim u jednom psihološkom znanstvenom časopisu, dan nakon prelaska na ljetno računanje vremena, savezni suci skloni su davati u prosjeku pet posto dulje zatvorske kazne, nego u tjednu prije ili u tjednu poslije.
Tko želi ostali na ljetnom računanju vremena, neka bude svjestan da će u zimskom periodu godine, imati mraku ujutro do 8 i 30 , ali sunce će zalaziti oko 17 i 30
A tko želi ostati na zimskom računanju vremena, neka zna da će u ljetnom razdoblju imati izlazak sunca oko 4, a sumrak u 20 sati.
Zimsko i ljetno računanje vremena nema smisla za područja u blizini ekvatora i polarnih područja.
Na ekvatoru dan i noć traju jednako 12 sati.
Je šok ta primjena u satu, ali to traje par dana maksimalno.