Home Kolumne BALENOV BLOG: Energo nije kapitalistička nego čista komunistička pljačka!

BALENOV BLOG: Energo nije kapitalistička nego čista komunistička pljačka!

3890
4
piše: Ivor Balen
Socijalistička priča iz Rijeke: Zašto je grijanje tako skupo?

U svojem reagiranju objavljenom u Novom listu u utorak 10. veljače gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel između ostaloga kaže: “jasno je da je velikom broju građana plaćanje grijanja postalo prevelik teret. Energo zbog toga priprema reorganizaciju kompletnog sustava centralnog grijanja. Postojeći sustav nije održiv s cijenama manjima nego što su sada, stoga je nužna potpuna reorganizacija ove djelatnosti.”

De facto, gradonačelnik Obersnel ovim je reagiranjem priznao da je Energo, kao tvrtka u većinskom vlasništvu Grada Rijeke, do sada loše poslovao, odnosno da je njime loše rukovođeno. Time su potvrđene teze svih onih koji tvrde da je jedan od razloga astronomski visokih cijena grijanja u Rijeci, uzrokovanih financijskim minusima koje Energo generira iz godine u godinu, upravo loše i neodgovorno poslovanje te tvrtke.

Priča oko Energa zahuktala se minulih dana nakon što su iz riječkog opskrbljivača centralnog grijanja proveli novo poskupljenje cijena koje su ionako najviše u Hrvatskoj. Kako objašnjava gradonačelnik Obersnel, te cijene su najviše zato što se veliki dio ostatka zemlje grije preko HEP-a, koji korisnicima omogućuje niske cijene istovremeno stvarajući velike minuse koje pokriva plusevima od svoje osnovne djelatnosti, distribucije i prodaje struje. Oko 500 Riječana okupilo se na prosvjedu protiv Energa, zahtijevajući ne samo ukidanje posljednjeg povećanja cijena, nego i fiksnih naknada koje se plaćaju cijelu godinu, pa i usred ljeta. Ali iz Energa za tako nešto ne žele ni čuti jer i ovako – s visokim cijenama i fiksnom naknadom – i dalje posluju s minusom. Poznati “riječki tribun” Marin Miočić Stošić na prosvjed je došao s transparentom “stop bešćutnoj kapitalističkoj pljački”. Međutim, ni Miočić Stošić, ni većina ostalih građana ne razumiju da ovo nije kapitalistička, nego – ako se za visoke cijene grijanja u Rijeci već mora ukucati društveno-ekonomsku optužnicu sistemske prirode – čisto komunistička pljačka.

Stvar je naime vrlo jasna – ako Energo ne želi stvarati nove minuse u poslovanju, na raspolaganju ima tri rješenja:

1. Povećanje cijena korisnicima. (To je ono što sada rade).
2. Bolje poslovanje. (To je ono što bi, ako je ikako moguće, morali raditi. A da je moguće potvrdio je Obersnel u svojem reagiranju).
3. Gašenje tvrtke. (To je ono što preostaje ako prva dva rješenja, ili kombinacija ta dva rješenja, ne upale).

Prvo rješenje, koje Energo uporno provodi, logično se odbacuje jer građani to više ne mogu trpiti. Trebale su godine i godine visokih računa da proključa tradicionalno smireni primorski mentalitet, ali to se ipak dogodilo kada su mjesečni troškovi pojedincima narasli i na 3.000 kuna. Sada kada je proključalo, Energo će očito morati pronaći i neke druge opcije, ili drugim riječima, morat će popraviti svoje poslovanje bez dizanja cijena u nebo.

Ako se netko pita zašto Energo i do sada to nije radio – odgovor je jednostavan. Zato što je firma u većinskom gradskom vlasništvu i kao velika većina javnih firmi u Hrvatskoj – nije poslovao ni kvalitetno ni adekvatno. Činjenica jest da su cijene energenata u velikoj mjeri određivale financijske pokazatelje tvrtke, ali i u samom Energu iznutra nisu gotovo ništa poduzeli da bi taj problem barem donekle amortizirali, odnosno počeli su nešto poduzimati kada je već bilo kasno. Voda je naime došla do grla.

Građane koji ovih dana cijele plaće i penzije ostavljaju za grijanje svakako će zanimati neki financijski pokazatelji poslovanja Energa. Za početak – minusi. Godine 2009. to je bilo 9.396.409 kuna, 2010. 21.169.822 kune a 2011. rekordnih 22.429.575 kuna. Nakon tog poražavajućeg rezultata u Energu su povećali cijene za 23 posto pa je 2012. minus iznosio 9.839.133 kune, a 2013. 5.139.545 kuna. Usprkos očitim problemima u pokrivanju rashoda, broj djelatnika Energa je od 2010. do 2013. godine sa 140 narastao na 155. Kažu da je to zbog većeg obima posla, ali statistika kaže da je u isto vrijeme količina isporučene energije pala s 82.975.965 kWh na 67.373.747 kWh. Ili drugim riječima, posao se smanjuje, a broj radnika raste. Ukupni troškovi osoblja Energa 2009. su stajali 17.393.054 kune, a 2012. 18.912.603 kune, na što treba dodati dnevnice i putne troškove. Samo to povećanje rasipnosti, inače nevjerojatno za firmu koja posluje u minusu, osim očito ako nije riječ o javnoj firmi kojima je sve dopušteno, koštalo je korisnike oko 150 kuna godišnje po kućanstvu. Nakon 2011. čelnici Energa su se donekle uozbiljli pa su troškovi osoblja počeli konačno padati, prvo na 18.873.034 kuna 2012. pa 18.167.672 kune 2013. godine.

No to nije jedina stavka iz koje se vidi rastrošnost. Građani vjerojatno ne znaju da Energo godišnje troši oko pola milijuna kuna na telefonske račune i račune pošte, a da je 2010. potrošio 106.592 kune samo na reprezentaciju, dakle “besplatnu” hranu i piće na račun istih onih građana koji plaćaju astronomske račune. Kasnije se ta stavka više ne spominje u izvještajima koji se objavljuju na stranicama Grada Rijeke i bilo bi zanimljivo čuti gdje je nestala. Je li reprezentacija ukinuta, ili ju se jednostavno više ne prikazuje? Godinu dana kasnije, 2011., pojavila se zato stavka “darovi i sponzorstva” na što je Energo potrošio 49.438 kuna. I opet enigma, kome su to kupovani darovi i tko je sponzoriran novcem gradske tvrtke koja je u teškim financijskim problemima? Ni to nije sve, 2010. i 2011. Energo je potrošio gotovo 200.000 kuna na kazne i naknade štete i oko 350.000 kuna na naknade članovima Nadzornog odbora. A tko je u Nadzornom odboru? Pa naravno – pojedinci iz rukovodećih riječkih stranaka, koji toliko dobro obavljaju svoj nadzorski posao da se firma raspada od poslovnih gubitaka. I za taj nerad uredno dobivaju naknade.

Sve ovo zajedno nisu iznosi čije bi smanjenje ili brisanje spasilo Energo minusa, ali bi pokazalo da notorni riječki gubitaš makar nastoji pozitivno poslovati. No ako se zna da je na čelu Energa, već treći mandat usprkos silnim minusima i problemima, poznati ljubimac javnog sektora i politike Sanjin Kirigin, nikoga valjda ništa ne treba čuditi. Kakvi su rezultati poslovanja Energa na čisto energetskom planu, po kojim cijenama i od koga se kupuju energenti i jesu li te cijene doista tako velike da tvrtka nije u stanju poslovati na nuli bez velikog podizanja cijena korisnicima – to bi trebao odgovoriti netko tko je stručan u polju energetike i upućen u poslovanje Energa. No, sama činjenica da cijene energenata u svijetu padaju, a Energo ih povećava, pokazuje da ni tu mnogošta nije jasno. Nadalje, navedeni primjeri neodgovornog poslovanja, tako tipični za javne tvrtke, ne daju mnogo nade da se u drugim segmentima Energo ponaša odgovornije i pametnije. Te na koncu, s obzirom na rastući broj zaposlenih, postavlja se pitanje zašto Energo nije proširio svoju djelatnost, odnosno na kompetitivnom tržištu pokušao pronaći alternativne izvore prihoda kojima bi pokrio svoje minuse? No odgovor je, čini se, jasan – za to ipak nešto treba i raditi.

Zbog svega navedenog teško je dočekati da se vidi što to Obersnel smatra potpunom reorganizacijom ove djelatnosti, koju je najavio. Je li riječ samo o kupovanju vremena, ili je i on shvatio da je vrag odnio šalu? U svakom slučaju, za građane je dobro da oni to, što god bilo, ne moraju čekati. Često se, naime, kaže da je Energo monopolist, što nije istina. Matematika kaže da se preko te tvrtke u Rijeci grije 10.010 kućanstava, a ukupan broj kućanstava u gradu prema popisu iz 2011. je 52.890. To znači da tek svako peto kućanstvo u Rijeci koristi usluge Energa, odnosno 4 od 5 kućanstava na prosvjede protiv te tvrtke gledaju kao na probleme građana u Angoli. Tu je i primjer zgrade u Kontuševoj 12 koja se izdvojila iz sustava Energa i izgradila vlastitu kotlovnicu, nakon čega su im cijene pale za oko trećine.

Kada ga počnu napuštati korisnici, Energo će se možda uozbiljiti i postati konkurentan sudionik tržišne utakmice, na dobrobit svoju i svih koji mu ostanu vjerni. Do tada će ta firma ostati tipičan primjer socijalističke ostavštine, i to ne bešćutne, nego ćutne. Rade građane budalama, i još tvrde da im rade – dobro.(Izvor: Balenov blog)

4 COMMENTS

  1. Pa to sam ja tvrdio od početka bivši komunisti pretvoreni u turbo kapitaliste upravo zato što Energo nije 100 privatna firma ovo se i dešava ova pljačka stoljeća jer iz odluke ne stoji Upravni odbor Energa i direktor kako se misli već politika odnosno gradonačelnikov kolegij i sam gradonačelnik jer je Energo tvrka u vlasništvu grada da je privatna tada se grad niti gradonačelnik nikako ne bih smjeli miješati u dizanje cijena konačno razlog je i taj da je Energo jedina monopolistička tvrtka upravo poradi ova dva razloga to se sve i radi a da postoje više privatnih tvrtki tada bih građani imali izbor ovako ga nemaju vrijeme socijalizma je odavno prošlo a većina bivših komunista su danas veliki kapitalisti osim časnih iznimaka koje poštivam jer su ostali dosljedni !

  2. Sramota. Htio bi se isključiti od Energa ali gamad uhljebljena kaže da ne mogu! Kako ne mogu? Šta treba cijela zgrada ili što? Pa tko misli plaćati 1500kn mjesečno za uhljebe Energa koji piju pivu cijeli radni dan ispred toplane.
    Ovo ljeto ću im prepiliti glavnu cijev u mojem stanu. Ne zezam se, već sam se interesirao kada se voda ispušta. Nitko mi nema pravo doći u stan.

  3. Bandit Energo je investitor toplane na Kampusu. Eno, otiđite i uvjerite se. Gradi je novcem od harača na centralno grijanje. Investitor nije Grad Rijeka ili ministarstvo obrazovanja, ili ministarstvo gospodarstva (energetike), nego jebeni Energo! Baš me zanima kolika je vrijednost tih radova. Par milijuna?

  4. Imate zapustene fasade , prozore i očekujete male troškove grijanja ?
    Drzava Vam je poklonila nase drustvene stanove za sicu a sad očekujete nakon 20 godina kapitalizma da Vas se i dalje sufinancira .
    Prošlo je vrijeme kad ste se Vi grijali za 200 kuna mjesečno a 75 posto građana placalo i nekoliko puta vise .

    Zar ne želite plaćati svoje račune?

    Energo treba privatizirati ali to Vam neće promijeniti cijenu jer osim smanjenjem radne snage tvrtka će se riješiti minusa i povećanjem cijene.
    Pa tko očekuje da Energo radi sa minusom ?

    Samo idiot može misliti da ima pravo na pojedinačni izbor grijanja u neboderu .
    Ili svi ili nitko . Svugdje u svijetu je i ograničena kontrola temperature u stanu i prepustena vlasniku samo između 18-26 stupnjeva .

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here