Američki predsjednik Joe Biden po prvi put je odobrio korištenje raketnog sustava ATACMS za napade Ukrajine na ruskom teritoriju, izvijestili su američki dužnosnici. Ova odluka predstavlja značajan zaokret u dosadašnjoj američkoj politici.
Nova dimenzija sukoba: Ukrajinski napadi u Kursku
Ukrajinske snage iskoristile su rakete ATACMS za obranu svojih položaja u regiji Kursk, zapadnoj Rusiji. Ove rakete, koje omogućuju domet od 190 milja, upotrijebljene su za uništavanje ruskih i sjevernokorejskih trupa, ključne vojne opreme, skladišta streljiva i logističkih čvorova duboko unutar ruskog teritorija.
Cilj je bio oslabiti učinkovitost ruskih i sjevernokorejskih ofenziva te pružiti ukrajinskim snagama bolju obrambenu poziciju protiv kombiniranih napada.
Promjena politike i podijeljeni stavovi
Bidenova odluka o omogućavanju napada na ruski teritorij izazvala je podjele unutar njegove administracije. Neki dužnosnici upozoravali su na potencijalne ruske odmazde prema SAD-u i europskim saveznicima, dok su drugi smatrali da jača podrška Ukrajini šalje jasnu poruku Rusiji i Sjevernoj Koreji.
Do ove promjene u politici došlo je nakon ruskih napada na Harkiv u svibnju, kada su ukrajinskim snagama odobreni sustavi HIMARS za obranu. Međutim, korištenje dugometnih ATACMS raketa na ruskom teritoriju do sada nije bilo dopušteno.
Uloga saveznika: Velika Britanija i Francuska
Velika Britanija i Francuska ranije su Ukrajini isporučile rakete Storm Shadow i SCALP, koje imaju kraći domet od ATACMS sustava. Međutim, obje države bile su oprezne u dopuštanju njihove upotrebe na ruskom teritoriju dok SAD ne zauzme jasan stav.
S Bidenovim odobrenjem, Ukrajina je dobila značajno strateško pojačanje, što je moglo utjecati na daljnje odluke NATO saveznika.
Sjevernokorejski faktor i Bidenova reakcija
Ključna točka ove odluke bio je dolazak više od 10.000 sjevernokorejskih vojnika koji su pružili podršku ruskim snagama. Ovaj potez izazvao je zabrinutost u Washingtonu, a Biden je procijenio da Ukrajina bez dugometnog oružja neće moći zaustaviti kombiniranu rusko-sjevernokorejsku ofenzivu u Kursku.
Upotreba ATACMS raketa omogućila je Ukrajini da učinkovitije odgovori na prijetnje te oslabi rusku vojsku u ključnim točkama sukoba.
Potencijalni rizici i poruka saveznicima
Iako ova odluka nije promijenila tijek rata, Bidenova administracija procijenila je da prednosti nadmašuju rizike. Američki obavještajni podaci upozoravali su na moguće ruske odmazde, poput sabotaža u Europi ili napada na vojne baze NATO-a.
Unatoč tome, ova promjena politike poslana je kao jasna poruka Moskvi i Pjongjangu: njihovi potezi neće proći bez posljedica.
Senilno dementna osoba bez ikakvog ratnog iskustva no krvavih ruku i od ranije.