Što s ostacima blagdanskih ručkova i večera? S Božićem i Novom godinom prisutan rizik od stvaranja velike količine ostataka. Prema istraživanju koje je proveo Too Good To Go u suradnji s YouGov-om, 86% ispitanika reklo je da baca hranu nakon božićnih i novogodišnjih praznika.
Od toga, 37%, posebice mladih, reklo je da bacaju više od četvrtine hrane koju kupe. Među namirnicama koje se najviše bacaju su kruh, tipične slastice, kolači i suhomesnati proizvodi. Dobra je vijest, međutim, da je 97% ispitanika reklo da reciklira ostatke za pripremu drugih recepata.
Kako u korijenu smanjiti otpad
Međutim, otpad se već može smanjiti u korijenu uz nekoliko malih mjera opreza i malo pažnje. Kako?
1. napravite promišljeni popis za kupovinu, bez pretjerivanja, kupujući potrebnu količinu hrane ovisno o broju ljudi koji će biti za stolom;
2. kada poslužite za stolom, napravite manje porcije. Tko želi više, uvijek može ići na repete, ali tako nema rizika da ostane previše ostataka na tanjuru;
3. kad krenete u kupnju, pokušajte se sjetiti kojih vam je namirnica najviše ostalo tijekom prošlih blagdana i ove godine kupujte manje.
Što učiniti s ostacima ručkova i večera
Kako ponovno iskoristiti ostatke blagdanskih obroka? Ako niste potrošili svu hranu, podijelite je na male dijelove, stavite u posude i zamrznite kako biste je kasnije ponovno upotrijebili. Ili stvorite nove recepte s ostacima. Svako jelo se može ponovno osmisliti i reciklirati kako bi ostaci hrane dobili novi izgled.
Ostatke panettonea od božićnih ručkova možete pretvoriti u nove slastice. Isto vrijedi i za pandoro s kojim mžoete pripremiti, primjerice, dobru čokoladnu salamu. Čak i juha može pronaći novo mjesto, ali se nikada, baš nikada ne smije baciti.