Nedavno smo poslali upit Gradu Rijeci o mogućnosti otvaranja rimskih mozaika na Trgu pul Vele crikve za javnost. Podsjetimo, riječ je o inicijativi koja već dugi niz godina stoji na čekanju. Konačno smo dobili potvrdu Grada Rijeke da mozaici neće biti fizički izloženi za javnost. Grad Rijeka tvrdi da je takva odluka donosena u skladu s konzervatorskim propisima za očuvanje kulturnih dobara.
Otkriće mozaika i arheološka istraživanja
Rimski mozaici na Trgu pul Vele crikve otkriveni su tijekom arheoloških istraživanja 2008. i 2009. godine. Prema odgovoru Grada Rijeke, “istraživanjima su zabilježene dvije građevinske faze te otkriveni ostaci triju prostorija s dobro očuvanim hipokaustom mlađeg objekta“.
Mozaici su pronađeni kao rezultat nadzora infrastrukturnih radova na tom području.
“Nalaz je bio rezultat nadzora infrastrukturnih radova pa je istražen samo njegov manji dio” – tvrde u Gradu Rijeci.
Iako su bili dokumentirani, mozaici su nakon toga konzervirani na istom mjestu, što znači da nisu premještani.
Konzervatorski uvjeti za očuvanje mozaika
Prema mišljenju Konzervatorskog odjela, koji je pregledao idejni projekt za uređenje Trga pul Vele crikve, fizičko izlaganje mozaika nije moguće. Grad Rijeka navodi da su se konzervatorski uvjeti razvili nakon što je projekt arhitekta Igora Franića, koji je izabran na natječaju 2011. godine, bio odbijen.
“Idejni projekt je dostavljen nadležnom Konzervatorskom odjelu koji se nije suglasio s navedenim projektom te je izdao nove posebne uvjete“, stoji u odgovoru Grada. Ovi uvjeti obuhvaćaju, među ostalim, zabranu premještanja mozaika, jer bi to moglo uzrokovati “destrukciju arheoloških nalaza uslijed njihovog demontiranja”, a također bi moglo destabilizirati zvonik Crkve Uznesenja Blažene Djevice Marije.
Visokotehnološka rješenja za prezentaciju mozaika
Iako se mozaici neće izlagati javnosti na tradicionalan način, Grad Rijeka i konzervatori predlažu rješenje koje uključuje primjenu modernih tehnologija, kako bi se mozaici mogli doživjeti bez fizičkog pristupa. Prema odgovoru Grada Rijeke:
“Prezentacija pronađenih mozaika temeljem projekta Igora Franića nije prihvatljiva. Samim time predlaže se propitkivanje mogućnosti prezentacije mozaika ostavljajući ih ‘in situ’ primjenom visokotehnoloških rješenja.”
Ovaj prijedlog, iako prihvaćen kao jedini mogući zbog konzervatorskih smjernica, znači da će posjetitelji moći istraživati mozaike putem virtualnih prikaza, 3D projekcija i drugih interaktivnih tehnologija, čime će se zaštititi njihova očuvanost, ali bez mogućnosti stvarnog fizičkog kontakta.