Prije godinu i pol dana, vlasnici POS stanova na Martinkovcu primili su ključeve svojih novih domova, no umjesto radosti zbog useljenja, suočili su se s nizom ozbiljnih građevinskih problema. Stanovi u prizemlju, zbog izostanka hidroizolacije ispod fasadnog cokla, nakon svake kiše upijaju veliku količinu vlage. Pored toga, zgrade već pokazuju znakove oštećenja poput puknuća fasade i korozije nosača balkonskih ograda. Hladni most na fasadi zahtijeva hitnu sanaciju. Stanarima je od prvog dana zabranjeno korištenje dimnjaka, što je samo dio niza loše izvedenih radova koji su postali njihov svakodnevni problem. Poslali smo upit Gradu Rijeci o cijelom slučaju, evo što kažu:
Koji su sve nedostaci na stanovima uočeni do sada?
Grad Rijeka: Primopredaja stanova izvršena je dana 27.travnja 2023. godine. Nakon primopredaje stanova evidentiran je određeni broj primjedbi za stanove i za zajedničke dijelove građevina koje se uglavnom odnose na vlaženja. Dio nedostataka je otklonjeno kroz 2023. godinu, a za dio je održano nekoliko sastanaka sa stanarima i izvođačem radova i dogovoreni su načini sanacije te su isti u tijeku. Napominjemo da je izvođač konstantno u kontaktu sa stanarima i Agencijom za poticanu stanogradnju te se nedostaci otklanjaju. Također napominjemo da je rok za otklanjanje nedostataka 48 mjeseci od dana primopredaje stanova naručitelju.
Na kojim je sve poslovima s naručiteljem Gradom Rijekom i tvrtkama povezanim s Gradom Rijekom u posljednje dvije godine angažirana tvrtka izvođač radova stanova na Martinkovcu?
Grad Rijeka: Za realizaciju izgradnje POS-a Martinkovac tvrtka VG5 d.o.o. nije angažirana kao izvođač radova već je temeljem provedenog postupka javne nabave sklopljen ugovor o javnim radovima. U navedenom postupku pristigle su dvije ponude od kojih je ponuda tvrtke VG5 d.o.o. bila povoljnija. Dalje, uvidom u modul nabave u sustavu riznice, u traženom razdoblju nisu sklapani novi ugovori sa tvrtkom VG5 d.o.o.
Sklapani su samo dodaci ugovoru za radove na rekonstrukciji T-objekta u bivšem kompleksu Benčić. Dakle, izvođač radova VG5 d.o.o. iz Ljubljane u posljednje dvije godine izvodio je nekoliko radova za Grad Rijeku. Radili su na rekonstrukciji „T objekta“ u bivšem industrijskom kompleksu Rikard Benčić u Rijeci, odnosno sadašnjoj zgradi Gradske knjižnice Rijeka. Komunalna i trgovačka društva Grada Rijeke u posljednje dvije godine nisu imali poslovne odnose s trgovačkim društvom VG5 d.o.o.
Tko je provodio nadzor radova i hoće li se tražiti njegova odgovornost?
Sukladno odredbama Zakona o gradnji, radovi izgradnje moraju biti popraćeni stručnim nadzorom. U ovom slučaju po provedenom postupku javne nabave za nadzor sklopljen je ugovor s tvrtkom AG-projekt d.o.o. iz Kostrene. U ovom trenutku ne planira se provođenje postupaka protiv gore navedene tvrtke.
Kako je moguće da su zgrade s tolikim nedostacima dobile uporabnu dozvolu?
Uz zahtjev za izdavanje uporabne dozvole, odnosno obavljanje tehničkog pregleda, investitor je dužan priložiti građevinsku dozvolu, popis sudionika u gradnji, završna izvješća nadzornih inženjera o izvedbi građevine, pisane izjave izvođača o izvedenim radovima i uvjetima održavanja građevine sa popisom atestne dokumentacije i popis drugih dokaza uporabljivosti u skladu s posebnim propisom.
Nadzorni inženjeri su dali završna izvješća o izvedbi građevine, kojima je zaključeno da je građevina građena sukladno građevinskoj dozvoli, tehničkim propisima te glavnoj i izvedbenoj dokumentaciji, pravilima struke i važećim zakonima i propisima, te da se temeljem vršenih kontrola, pregleda, ispitivanja i priloženih dokaza kvalitete može konstatirati da je program kontrole i osiguranja kvalitete u potpunosti realiziran.
Izvođači radovi su dali rekapitulaciju dokaza kvalitete ugrađenih materijala, opreme i izvršenih ispitivanja kao dokaza kvalitete i sigurnosti građevine potpisanu od voditelja građenja i nadzornih inženjera.U provedenom postupku utvrđeno je da je građevina izgrađena u skladu s građevinskom dozvolom, u pogledu ispunjavanja temeljnih zahtjeva za građevinu, lokacijskih uvjeta i drugih uvjeta određenih građevinskom dozvolom.
Je li moguća dodatna šteta po gradski proračun ukoliko oštećeni građani tuže APOS Grada Rijeke?
Sastavni dio Ugovora o javnim radovima je i obaveza otklanjanja nedostataka u jamstvenom roku koji u ovom slučaju iznosi 48 mjeseci od dana primopredaje ugovorenih poslova naručitelju. Jamstvo se aktivira u slučaju ako se nedostaci ne otklone u jamstvenom roku.
S obzirom da je izvođač kooperativan i kontinuirano radi na uklanjanju nedostataka o svom trošku, kako je i navedeno u ugovoru, APOS kao investitor pa tako ni Grad kao vlasnik APOS-a nema pravnu osnovu za naplatu jamstva odnosno za podizanje bilo kakve tužbe.