Perilica rublja jedan je od najvažnijih kućanskih aparata, pogledajmo kako odabrati pravi model u skladu sa svojim potrebama
Perilica rublja jedan je od najvažnijih kućanskih aparata, sposoban nam omogućiti da s lakoćom dođemo do savršenog rublja. Upravo iz tog razloga, kada želimo kupiti novu perilicu rublja, moramo procijeniti veličinu, kapacitet, programe i sve one karakteristike koje odražavaju naše potrebe.
Model prilagođen prostoru
Kada biramo perilicu rublja važno je obratiti pozornost na raspoloživi prostor. Na tržištu postoje tri modela:
-s prednjim punjenjem: to je najčešći model, ali je glomazniji od onog s gornjim punjenjem;
-s gornjim punjenjem: idealno za one s malo prostora. Uža je od one s prednjim punjenjem i ne treba prostora u prednjem dijelu jer se vrata nalaze u gornjem dijelu perilice. Nedostatak ovog modela je smanjena nosivost;
-tanka: također je prikladna za male prostorije, može doseći do 46 cm i ima dobru nosivost.
Dimenzije
Dimenzije su obično standardne:
Prednje punjenje, visina je oko 85 cm, širina 60 i dubina 60 cm
Gornje punjenje, širina doseže do otprilike 40 cm
Tanka, razlika leži prije svega u dubini koja ide od 46 cm do 33 cm
Pun kapacitet
Količina rublja koja se može prati ovisi o kapacitetu perilice rublja. Na tržištu postoje perilice rublja od 5 do 12 kg. Čak i ako je ona većeg kroja prikladna za veliku obitelj, prije njene nabave morate dobro procijeniti troškove jer teško da ćete doći do 12 kg rublja pri svakom pranju. Dobar kompromis je perilica rublja kapaciteta 7 do 8 kg.
Centrifuga
Još jedan čimbenik koji treba uzeti u obzir je centrifuga, tj. broj okretaja u minuti koji ne povećava učinak pranja, ali u nekim slučajevima može ugroziti životni vijek uređaja. Na tržištu postoje perilice s:
-800 okretaja u minuti
-1000 okretaja u minuti
-1.200 okretaja u minuti
-1.400 okretaja u minuti
-1.600 okretaja u minuti
Dok su modeli 1200 najpopularniji, modeli 1400 i 1600 se najmanje koriste, a u nekim su slučajevima čak i skuplji.
Programi za perilicu rublja
Perilice su opremljene samo nekim programima, a neki su prisutni na svim modelima, dok su drugi rjeđi.
Brzi program
Najrasprostranjeniji je ciklus pranja. Traje od 15 do 45 minuta,a jednakog je učinka kao i normalni programi. Osigurava uštedu vode i energije. Ova vrsta pranja je učinkovita kod malog punjenja i malo zaprljanih tkanina.
Program za osjetljivo rublje
Dizajniran da poštuje odjevne predmete. Prisutan je na gotovo svim perilicama rublja i temelji se na hladnom pranju, maksimalno 30-40 stupnjeva. Sa smanjenim okretajima centrifuge kako bi se izbjeglo oštećenje svilene ili vunene odjeće.
Program za sportsku odjeću
Sportska odjeća obično je izrađena od mikrovlakana i potrebno ju je temeljito prati. Broj okretaja nije velik, ali zahtijeva više faza ispiranja.
Program za pamuk
Najviše se koristi i nalazi u svim perilicama rublja. Glavna značajka ovog ciklusa pranja je mogućnost pranja pamučne odjeće na temperaturama od 30 do 90 °C.
Parna funkcija
Nema ga na svim perilicama rublja, ali je koristan ako imate djecu. On je dizajniran za dezinfekciju odjeće mališana i uklanjanje klica i bakterija.
Energetski razred
Tijekom godina perilice su smanjile potrošnju. Na tržištu postoje modeli koji pripadaju klasi A+++ što osigurava uštedu na računu. Nadalje, kako biste dodatno smanjili potrošnju energije, bolje je odabrati programe koji ne prelaze 40°C, a koji su također učinkoviti uz mnoge deterdžente na tržištu. Potrošnja perilica rublja nije vezana samo uz energetski faktor, već treba uzeti u obzir i potrošnju vode. Općenito, modeli najnovije generacije troše oko 40 litara vode po ciklusu.
Najbitnije je da imaš servisera u krugu od 50 km kvadratnih da ne bi bilo ajme meni “like a shit,likea prick”!!! Ako vam je baš svejedno,kupujte Miele,Zoppas,Bosch,Samsung,LG pa tucite gloguliće kad odu u k..ac!