Od mješavine meda i kurkume, do fumigacija eteričnim uljima. Evo kako na potpuno prirodan način ukloniti prve sezonske tegobe
Jesen, kao što znamo, neminovno sa sobom nosi prve sezonske bolesti, prije svega prehladu. “Hladnoća sama po sebi nije loša za naše zdravlje, ali promjene temperature i umjetno grijanje ugrožavaju našu obranu. Suhi zrak u grijanim prostorima isušuje sluznicu, ugrožavajući sposobnost proizvodnje sluzi, te isušuje istu sluz koja inače oblaže dišne puteve”, objašnjava Paolo Fanari, direktor U.O. Pneumologija i pneumološka rehabilitacija – Auxologico Piancavallo. Prijelaz iz toplih prostora u vanjsku hladnoću, tipični je hladni šok koji može dodatno smanjiti učinkovitost sluznice. “Patogeni agensi poput bakterija i virusa, kojima bi inače bio zabranjen pristup, stoga mogu prodrijeti duboko u respiratorni trakt i mogu uzrokovati značajnu štetu”, komentira Fanari.
Od svih sezonskih bolesti samo 10% je bakterijskog porijekla, ostale su virusne, a virusi lakše preživljavaju hladnoću. Prehlada je akutna infekcija virusnog podrijetla, inače nefebrilna, koja se manifestira nakon inkubacije od 24/72 sata i koja u većini slučajeva nestaje nakon desetak dana. Njen početak karakterizira osjećaj grebanja u grlu, kihanje, začepljenost nosa, opća slabost.
Kako izbjeći bolest
Naše je tijelo već opremljeno važnim obrambenim sustavima, no ponekad im je potrebna određena pomoć. Prvi korak koji treba poduzeti kako biste zaštitili dišne putove je prekrivanje usta i nosa. Tako ćemo održavati pravu vlažnost. Važno je zapamtiti da udišete kroz nos i izdišete kroz usta kako biste iskoristili funkciju filtera samog nosa. Još jedna jednostavna i učinkovita mjera, koja bi doista trebala biti dio naše svakodnevice (i koju smo trebali dobro naučiti), jest često pranje ruku, izbjegavanje dodirivanja nosa, očiju i usta nakon boravka na mjestima s velikim brojem ljudi. Iz istog razloga bilo bi dobro često provjetravati zajednička mjesta, na primjer radna okruženja. Na kraju, ali ne i najmanje važno, uvijek stavite ruku na usta kada kihnete. Ovo nije samo znak pristojnog ponašanja, već prava prevencija, jer će ruka drugima biti barijera, sprječavajući kapljice sline da dopru do njih.
Kućne metode za ublažavanje prehlade
Vitamin D i C
Vitamin D ima pozitivan učinak na imunološki sustav. Uloga vitamina C donekle je precijenjena: unatoč ulozi antioksidansa, čini se da nema sposobnost sprječavanja sezonskih tegoba, iako pomaže u smanjenju trajanja simptoma.
Fumigacije (inhalacije)
Vrlo popularan kućni lijek, savršen je za otklanjanje začepljenog nosa i ublažavanje prvih simptoma prehlade. Eterična ulja koja treba preferirati su eukaliptus i ulje čajevca, koja se također mogu koristiti u mješavini. Desetak kapi bit će dovoljno za lonac kipuće vode. Nadalje, para je korisna i za pročišćavanje dišnih puteva.
Kurkuma i med
Sjajna mješavina za suzbijanje i ublažavanje nekih tipičnih jesenskih bolesti, uključujući prehladu. Kombinacija, poznata kao zlatni med, prirodni je lijek sa snažnim protuupalnim svojstvima koja potiču imunološku obranu. Budući da je potpuno prirodan, nema negativnih učinaka na crijevnu floru. Ako želite isprobati ovu mješavinu za izlječenje prehlade, morate pomiješati 100 grama meda, po mogućnosti organskog, sa 15 grama kurkume u prahu. Nakon što ste ih dobro izmiješali, ostavite smjesu nekoliko sati na suhom mjestu daleko od izvora topline. Smjesa se može prebaciti u hermetički zatvorenu staklenku i čuvati u hladnjaku ne duže od 5 dana. Po potrebi žličica.
Čaj od đumbira
Čaj od đumbira pravi je lijek ne samo za prehladu, već i za upalu grla i kašalj. Naime, đumbir se ubraja među namirnice s najvećim protuupalnim svojstvima. Nadalje, konzumiran nekoliko puta dnevno, čaj od đumbira pomaže u detoksikaciji tijela na prirodan način. Ovaj korijen također je pogodan za pripremu sirupa korisnog za suzbijanje simptoma prehlade.
U šalicu vode dodajte dvije žličice sitno nasjeckanog svježeg đumbira i kuhajte na laganoj vatri oko pola sata. Zatim dodajte 120 grama šećera ili meda i kuhajte dok smjesa ne dobije tipičnu konzistenciju sirupa.
Kapi od ehinaceje
Neka znanstvena istraživanja pokazala su kako je ova zeljasta biljka iz obitelji Asteraceae učinkovita u prevenciji tegoba tipičnih za promjenu godišnjeg doba jer pojačava aktivnost bijelih krvnih zrnaca, boraca protiv infekcija, a samim time i imunološku obranu organizma. Fitoterapeutik se široko koristi u prevenciji prehlade, gripe, bakterijskih infekcija dišnih putova, dobar je izvor vitamina C i flavonoida. Prirodni je to lijek za suzbijanje ili prevenciju prehlade. Treba uzimati po 20 kapi ehinaceje (otopinu možete kupiti u biljnim apotekama) razrijeđenih u pola čaše vode.
Matična mliječ
Matična mliječ, prava superhrana, prirodni je proizvod životinjskog podrijetla kojeg proizvode pčele radilice, želatinozna i žućkasta izlučevina karakterističnog slatko-kiselkastog okusa. Ova tvar, koja je korisna za ljude, je mješavina vode, šećera, masti, vitamina, mineralnih soli kao što je kalij i aminokiselina. Među vitaminima jasna je prevaga onih iz skupine B, uključujući tiamin, biotin i folnu kiselinu. Nadalje, matična mliječ sadrži acetilkolin, tvar s poznatim antibiotskim i antibakterijskim svojstvima. Matična mliječ je savršena za jačanje imunološkog sustava. Ona tjera naše tijelo da odlučnije reagira na jesenske tegobe, a time i na prehlade.
Propolis
Propolis je smolasta smjesa koju proizvode pčele, a koju talože na svoje noge i spajaju sa slinom. One ovu tvar koriste uglavnom kao ljepilo za popravak oštećenja u košnici, no već su u antičko doba Grci i Asirci cijenili antiseptička svojstva propolisa za zacjeljivanje rana. Suvremena znanstvena istraživanja utvrdila su kako ekstrakt propolisa može prirodno spriječiti i smanjiti trajanje prehlade, koja često uključuje i kašalj.
Voda bez štednje (i take it easy!)
To su nekad tvrdile naše bake, ali ova metoda stvarno vrijedi! Dehidracija može isušiti grlo i nos, sprječavajući naše tijelo u borbi protiv infekcije u tijeku. Ako ste prehlađeni, najbolje je piti puno vode tijekom dana.
Čak i ako prehlada rijetko prerasta u ozbiljan poremećaj, još uvijek može tijelu oduzeti energiju za borbu protiv virusa. Zbog toga opuštanje i odmor postaju neophodni. Kad ste prehlađeni, bilo bi dobro uzeti par dana bolovanja. Ne samo da biste napunili baterije, već i kako biste izbjegli širenje virusa. Dakle, take it easy!