Zoran Milanović jučer je na svečanoj sjednici Općinskog vijeća Dobrinja poručio da ‘treba prestati filozofirati oko toga treba li Hrvatska imati manje ili više općina’ te naglasio da je važno da su dobro ustrojene i s jasnim nadležnostima, kao što je slučaj s općinom Dobrinj u posljednje 22 godine, prenosi RTL.
Milanović, koji u dobrinjski kraj dolazi već 40-ak godina, mještanima je poručio da nastave raditi dobro kao i do sada te istaknuo kvalitetu uređenja cesta, telekomunikacija i vodovoda. Dodao je i kako trebaju i dalje raditi turizmu kako bi postao vrhunski.
‘Sada je sve to napravljeno, ali još nedostaje sustav odvodnje, bez kojega ne može biti ni vrhunskog turizma’, kazao je.
‘Decentralizacijom , tj. podjelom otoka Krka, koji može poslužiti kao primjer svima u Hrvatskoj, bolje svima na otoku, Krku, Malinskoj i drugima’, dodao je Milanović.
Kratko se osvrnuo i na sudbinu hotelsko-turističkog naselja Haludovo, u koji vlasnik ne ulaže, a objekti propadaju.
‘Malinska je imala Haludovo, a sada ga nema. Nastojati ćemo ove mangupe natjerati kaznenim porezom da počnu graditi ili da se sele. Ako ne ide drugačije, onda ćemo kaznenim porezom one koji bi htjeli hotelsko zemljište pretvoriti u zemljište za vile i vikendice, natjerati da to privedu svrsi, da ne povlače zajednicu za nos već 15 godina’, rekao je.
‘Država će se’, poručio je, ‘staviti na stranu slabijih, a to je lokalna zajednica, u ovom slučaju Malinska’.
Prednosti dobre organizacije
Milanović je, na primjeru Dobrinja, ustvrdio da rezultati u posljednje 22 godine, otkad je to samostalna općina, najbolje pokazuju koliko dobra može napraviti razumna organizacija i ustroj.
Zato, rekao je, kad se govori o prevelikom broju općina u Hrvatskoj, treba uvijek stati, udahnuti i zapitati se je li to baš istina koja je univerzalna i vrijedi za sve općine ili postoje bitno različite okolnosti i situacije, gdje nekima, kao što ste vi, a ima ih još mnogo, ovaj sustav odgovara, a za neke nije skrojen, pa ih treba na neki način grupirati.
Naglasio je da onima kojima ne ide treba pomoći, ali ne tako da se ukinu općine i županije.
‘Prestanimo više filozofirati o tome da Hrvatska treba imati manje ili više općina. One trebaju biti dobro ustrojene, trebaju imati jasne nadležnosti i tamo gdje su mogućnosti veće, kao ovdje, rezultati se vide’, kazao je.