Home Vijesti Najtransparentniji grad sakrio izvještaje o financijskom poslovanju kazališta!

Najtransparentniji grad sakrio izvještaje o financijskom poslovanju kazališta!

1202
0

Godine 2009. iznos brutto plaća zaposlenih u Odjel za kulturu Grada Rijeke bio je 26% Javnih potreba u kulturi Grada Rijeke. U 2012. prema planu taj iznos je 54%, a već iduće 2013. planiralo se kako će iznos brutto plaći zaposlenika odjela iznositi 74% Javnih potreba!

29 zaposlenika i njihov rad vrijedi oko 6 puta više nego li svi sufinancirani programi svake pojedine djelatnosti. Vrijede više od svih kazališnih predstava zajedno, svih izložbi, svih knjiga, glazbenih manifestacija. Sveukupno gledajući, rad i plaće 29 zaposlenih jednako je vrijedan polovini svih sufinanciranih programa u Rijeci (više od 150 sufinanciranih tijekom 2012.). Brutto plaće na godišnjoj razini za Odjel iznose oko 3.300.000,00 kn. Naravno poreznih obveznika.

Kazališno vijeće HNK Ivana pl. Zajca. Članovi Vijeća jesu: Željko Pichler, dipl. muzičar, član orkestra Opere, Elvio Baccarini, prof. dr. sc. Filozofski fakultet Sveučilišta u Rijeci, Diana Grgurić, prof. dr. sc. muzikologinja, Filozofski fakultet Sveučilišta u Rijeci. Sukladno članku 31. Zakona o kazalištima Članovi kazališnog vijeća imaju pravo na novčanu naknadu za svoj rad… Istu naravno plaćaju porezni obveznici.

HNK Ivana pl. Zajca (HNK) i njegova intendantica Nada Matošević Orešković te poslovna ravnateljica Ana Lučić. Otprilike od 40.000.000,00 kn do 50.000.000,00 kn godišnje potrebno je za financiranje ove institucije. Naravno novcem poreznih obveznika.

Tko krši Zakon u HNK Ivan pl Zajc?

Dakle, vidimo kako se podosta milijunčića novca poreznih obveznika slijeva na navedene aktere. Učestalo se postavlja pitanja što rade isti? Uvijek dobivamo odgovore što ne rade. Što bi bilo sa zaposlenicima na nekoj drugoj funkciji, nekom drugom radnom mjestu da ne izvršavaju svoje obveze, da krše zakonske akte? Jesu li uistinu svi jednaki pred zakonom po pitanju odgovornosti?

Gradski vijećnik Grada Rijeka Danko Švorinić zatražio je 18. studenog 2012. da mu se dostave sva izvješća o ostvarenju programskog i financijskog poslovanja HNK Ivana pl. Zajca od 2007. do danas. Sukladno članku 33. Zakona o kazalištima zatražio je da mu se dostave sva izvješća o ostvarenju programskog i financijskog poslovanja HNK Ivana pl. Zajca od 2007. do danas, godišnja programska i financijska izvješća od 2007. do danas, izvješća o ostvarenju kazališnih sezona od 2007/08 do 2011/2012. te sva izvješća Kazališnog vijeća od 2007. do danas.

Pogađate, odgovor nije dobio iako je time prekršen Poslovnik Gradskog vijeća Grada Rijeke i to članak 21., stavak 2. u kojemu stoji: Član Vijeća može tražiti od pročelnika upravnog tijela Grada Rijeke izvješća na uvid u materijale o pitanima koji su na dnevnom redu sjedice ili se pripremaju za sjednicu Vijeća ili radnog tijela u koje je izabran, a i druga izvješća koja su mu kao članu Vijeća potrebna. Pročelnik upravnog tijela Grada Rijeke dužan je udovoljiti zahtjevu člana Vijeća u najkraćem mogućem roku, ali ne dužem od tri dana.

Do danas nije poznato postoje li navedeni dokumenti te zašto odgovorni iz Grada ne reagiraju? Postavlja se otvorena sumnja kako se nije ispoštovala zakonska procedura i kako intendantica i poslovna ravnateljica nisu podnosile odgovarajuća izvješća. Jer da jesu, zašto je potrebno, sad već pola mjeseca, da se postojeći dokumenti jednostavno dostave? I to dokumenti koji pokazuje kako se novcem poreznih obveznika raspolagalo.

Kakav je to ignorantski odnos osoba koje su upravo plaćene novcem poreznih obveznika spram prava javnosti u saznanja što se njihovim novcem radi? Kakav je to odnos dužnosnika Grada koji su upravo plaćeni novcem poreznih obveznika kada ignoriraju gradskog vijećnika i uopće se ne trude niti odgovoriti na upit? A samo se traži ono što po zakonu treba postojati.

Ne samo da je pitanje kršenja Zakona, već se otvara i pitanje kršenja Statuta HNK. Prema članku 12. Intendant/ica i poslovni/a ravnatelj/ica dužni/e su svaka tri mjeseca podnositi kazališnom vijeću izvješća o ostvarenju programskog i financijskog poslovanja.

Intendant/ica i poslovni/a ravnatelj/ica dužni/e su podnositi kazališnom vijeću i godišnja programska i financijska izvješća kao i izvješće o ostvarenju protekle kazališne sezone. Dakle, i prema Statutu to su dokumenti koji moraju postojati.

U članku 12. stavku 3. Statuta HNK stoji:
Kazališno vijeće razmatra i usvaja izvješća intendant/ica i poslovni/a ravnatelj/ica te je dužno pisano izvijestiti osnivača o razlozima usvajanja odnosno neusvajanja izvješća.
Ovo pak ukazuje kako bi kod osnivača, a to je Grad Rijeka (članak 3. Statuta) trebali biti traženi dokumenti. Zašto onda Grad Rijeka uskraćuje informaciju? I opet se otvara novo pitanje: postoje li izvješća kazališnog vijeća? Ako ne postoje tko je odgovoran?

Prema članku 13. Statuta HNK intendantica je dužna najmanje jednom godišnje podnijeti osnivaču izvješće o ostvarenju programskog i financijskog poslovanja… kao i podnijeti programsko i financijsko izvješće o ostvarenju protekle kazališne sezone. Uz ta izvješća intendantica obvezno dostavlja i mišljenja kazališnog vijeća.

Sukladno članku 3. Statuta HNK Osnivač Kazališta je Grad Rijeka, a prava i dužnosti osnivača obavlja Gradsko vijeće Grada Rijeke, ako ovim Statutom nije drugačije određeno.

Sukladno članku 50. točka 3. Statuta HNK Kazališno vijeće razmatra i usvaja godišnje programsko i financijsko izvješće kao i izvješće o ostvarenju protekle kazališne sezone.

Shodno svemu Gradsko vijeće Grada Rijeke trebalo je prihvatiti ili ne prihvatiti programsko odnosno financijsko izvješće, ali takva točka dnevnog reda Gradskog vijeća nikada nije raspravljana! Zašto? Je li Gradsko vijeće Grada Rijeke odradilo svoj posao? Jesu li djelatnici Grada, Odjela za kulturu odradili svoj posao? Je li intendantica odradila svoj posao? Je li poslovna ravnateljica odradila svoj posao? Jesu li članovi kazališnog vijeća odradili svoj posao? Jesu li svi navedeni dobili plaće svo ovo vrijeme, plaćene novcem poreznih obveznika? Kakva im je odgovornost?

No, da to nije jedino skrivanje, svjedoči i još jedan slučaj. Na zatražene informacije o suglasnosti umjetničkog djelovanja Nade Matošević Orešković i Ozrena Prohića izvan Kazališta naravno niti nakon tri dana (opet Poslovnik Gradskog vijeća), niti nakon gotovo pola mjeseca opet nema odgovora. Zašto? Zakon o kazalištima, članak 30. jasno navodi: Intendant, pomoćnik intendanta, umjetnički voditelj-ravnatelj te ravnatelj i pomoćnik ravnatelja javnog kazališta i javne kazališne družine, za vrijeme trajanja mandata mogu umjetnički djelovati i obavljati umjetničke poslove izvan kazališta, odnosno kazališne družine, jedino uz suglasnost kazališnog vijeća…

I opet se može postaviti pitanje postoje li navedne suglasnosti? Zar je toliki problem dostaviti već postojeće dokumente? Pod kojim su uvjetima dane? Što se događalo s Kazalištem kada su, primjerice, dotični radili na nekoj operi u nekome drugom gradu? Jesu li dobivali plaću u Rijeci? Onu istu financiranu novcem poreznih obveznika. Još zanimljivije je pitanje u kakvom je ugovorenom odnosu Ozren Prohić u Rijeci s obzirom na njegove druge aktivnosti na drugim mjestima? Zašto se ne može dobiti odgovor na ova pitanja? (Zvonimir Peranić – Dayline.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here