Hrvatske autoceste (HAC) objavile su da su u utorak otvorene ponude za izvođače radova na izgradnji autoceste A7, dionice Križišće – Žuta Lokva, i to za dvije poddionice: Križišće – Jadranovo i Jadranovo – Selce. Ukupna duljina tih dionica iznosi 17,5 kilometara, a vrijednost ponuda mjeri se u stotinama milijuna eura.
Četiri ponude za dionicu Križišće – Jadranovo
Za poddionicu Križišće – Jadranovo (5,2 km) pristigle su četiri ponude:
- China Road and Bridge Corporation (CRBC): 114,7 milijuna eura (bez PDV-a)
- GP Krk: 151,4 milijuna eura
- Zajednica ponuditelja predvođena Kolektorom (Slovenija): 151,9 milijuna eura
- AZVI RT (Baku): 221,9 milijuna eura
Najpovoljniju ponudu za ovu dionicu dao je CRBC, što bi, ako prođe evaluaciju, značilo značajan angažman kineske kompanije u gradnji hrvatske prometne infrastrukture.
Četiri ponude i za dionicu Jadranovo – Selce
Za poddionicu Jadranovo – Selce (12,3 km) također su pristigle četiri ponude:
- CRBC: 210,5 milijuna eura
- Zajednica ponuditelja predvođena Kolektorom: 251,9 milijuna eura
- Dogus (Turska): 263,7 milijuna eura
- AZVI RT: 333,7 milijuna eura
I za ovu dionicu najnižu ponudu dao je China Road and Bridge Corporation, što bi moglo značajno utjecati na odluku o odabiru izvođača.
Izgradnja autoceste A7 podijeljena na četiri dionice
Cjelokupna dionica autoceste Križišće – Žuta Lokva duga je 56 kilometara i podijeljena je na četiri faze:
- Križišće – Selce: 17,5 km (trenutno u fazi odabira izvođača)
- Selce – Novi Vinodolski: 7,6 km (u tijeku radovi na I. fazi – Obilaznica Novog Vinodolskog)
- Novi Vinodolski – Senj: 17,9 km (u izradi projektna dokumentacija)
- Senj – Žuta Lokva: 13 km (u izradi projektna dokumentacija)
Slijedi evaluacija ponuda, izgradnja nakon dozvola
Nakon otvaranja ponuda slijedi faza evaluacije – ocjena i usporedba dostavljenih ponuda te odluka o odabiru ekonomski najpovoljnije. Tek nakon toga slijedi ugovaranje radova, ishođenje potrebnih građevinskih dozvola, i potom početak izgradnje.