Ljubav nije samo o velikim gestama ili kemiji – ona raste (ili se urušava) u prostoru između onoga što kažemo i onoga što mislimo. Skrivena uvjerenja koja imamo o svojem partneru, često nesvjesna, mogu postupno iscrpiti život čak i u najčvršćim odnosima. Postoji nekoliko mišljenja koja mogu sabotirati ljubav, a da toga nismo ni svjesni. Tri takve misli podijelio je psiholog i terapeut Jeffrey Bernstein.
“Ako me voli, znao/la bi.”
Tiho očekivanje da bi partner trebao “samo znati” što nam treba ozbiljno može uništiti odnos. Ljubav ne dolazi s telepatskim sposobnostima, a očekivanje da partner čita misli dovodi do razočaranja, ogorčenosti i emocionalne distance.
Zamijenite “Ako me voli, znao bi” s “Ako ga volim, jasno ću izraziti svoje potrebe.” Iskrena, direktna komunikacija nije znak slabosti – ona je temelj povezanosti, objašnjava Bernstein za Psychology Today.
“On/ona bi se trebao/la promijeniti – jer sam ja u pravu.”
Kada vjerujemo da je naš način razmišljanja, djelovanja ili postojanja superiorniji od partnerovog, postavljamo temelje za neuspjeh, tvrdi terapeut.
“Ljubav je o viđenju i prihvaćanju, a ne o popravljanju – potreba za ‘pravom’ istinom potiče kontrolu, a ne povezanost”, pojasnio je.
Umjesto da pitamo: “Kako da ga/ju promijenim?”, možemo se zapitati: “Kako da ga/ju bolje razumijem?” Otpustite fantaziju da je vaš način jedini ispravan i prigrlite ljepotu razlika.
“Ne bih trebao/la raditi na tome.”
Vjerovanje da ljubav uvijek treba biti lagana opasan je mit. Svaki značajan odnos zahtijeva trud – snalaženje u nesuglasicama, kompromise i učenje o međusobnim promjenjivim potrebama.
Strast i predanost ne održavaju se same od sebe; njeguju se dosljednim trudom i pažnjom, zaključuje terapeut.