Home Kolumne Politička korupcija

Politička korupcija

596
0
Pomiješala političku korupciju s korupcijom

Malo po malo u hrvatski vokabular uvlači se jedna nova riječ – ‘Politička Korupcija’. Sama definicija i značenje ovog pojma je za većinu medija nepoznanica, da ne govorimo o političarima i strankama.

Politička korupcija sama po sebi nije kažnjivo djelo za razliku od obične korupcije ali dugoročno nanosi veću štetu društvu.

Prepucavanje Mirele Holy i Zorana Milanovića zajedno s novinarkom Večernjeg lista govori u šrilog tezi prema kojoj se društvo polako nabija negativnim nabojima naspram političke korupcije ali da se još uvijek ne zna povući crta između korupcije koju rješava DORH i korupcije koju bi trebali kažnjavati birači na izborima. U nastavku sam posložio Političku Korupciju po njenoj evoluciji, gdje nastaje i kako se dalje razvija.

1. Korupcija u izbornom postupku
Stvaranje centara moći oko pojedinaca , izborni inžinjering u vlastitoj stranci, predizborne koalicije – kupovanje drugih stranaka položajima

2. Netransparentnost novčanih tokova u politici

3. Omogućavanje privatnom sektoru da kupi politički utjecaj
Lobisti , usmjeravanje novaca u odredene projekte, građevinski sektor itd

4. Utjecaj na pravni sustav države
Zaštita kaznenih djela korupcije neučinkovitim procesuiranjem

6 Utjecaj na zakonodavnu vlast
Legalizacija povoljnijeg tretmana za pojedine interesne skupine

7. Pristranost
Dodjeljivanje poslova ili beneficija određenim pojedincima bez obzira na sposobnosti. Ako je riječ o članovima obitelji onda se naziva nepotizam.

8. Sukob interesa
Situacija u kojoj su privatni interesi dužnosnika u suprotnosti s javnim interesom ili privatni interes utječe ili može utjecat, na nepristranost dužnosnika u obavljanju javne dužnosti.

Obična korupcija, ako se ima političke volje, može biti riješena u jako brzom roku ali šteta koja je prouzročila politička korupcija mora se sanirati destljećima. Politička Korupcija uništava intelektualne i financijske resurse jednog naroda, a glavne krivce za njen nastanak i razvoj možemo naći u niskoj razini demokratske svijesti samih birača ali i medija.

Možda je nekome normalno da ‘šalabahteri’ kolaju po izbornim konvencijama i da na izbore izađe 9 stranaka na SDP-ovoj predizbornoj kobasici ali to je početak početaka političke korupcije. Kada mediji i birači to budu prepoznali kao bolesnu želja za vlašću i to odmah kažnjavali na izborima, onda će to biti početak kraja Političke Korupcije i nazadovanja hrvatskog društva. (boris bradarić)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here