Home Mozaik Povodom Dana Svetog Vida dodijeljena javna priznanja

Povodom Dana Svetog Vida dodijeljena javna priznanja

1558
0
foto: rijeka.hr
foto: rijeka.hr

Na svečanoj sjednici Gradskog vijeća, održanoj u HNK Ivana pl. Zajca u okviru obilježavanja Dana sv. Vida, zaštitnika Rijeke, a uz nazočnost predsjednice RH Kolinde Grabar-Kitarović, dodijeljena su javna priznanja Grada Rijeke. Nagradu za životno djelo dobili su Darko Gašparović i Bože Mimica, a zaslužnim pojedincima i institucijama uručene su i četiri godišnje nagrade te pet Zlatnih plaketa “Grb Grada Rijeke”.

Uručena priznanja Grada Rijeke zaslužnim građanima i organizacijama Predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović u svom se govoru posebno osvrnula na gospodarske projekte koji su iznimno važni ne samo za sveukupni razvoj Rijeke i Primorsko-goranske županije, već i čitave Hrvatske.
“Nadam se da ćemo modernizacijom Zagrebačke obale, kao nastavka modernizacije riječke luke te razvojem moderne željeznice od Rijeke do ostalih zemalja EU, razviti luku u potpunosti,” kazala je predsjednica Grabar-Kitarović, posebno istaknuvši kako je stoga vrlo važno iskoristiti Europske fondove, no puno važnije postići zajedništvo, odnosno da se svi, bez obzira na politički predznak, s jednakim entuzijazmom i željom za uspjehom posvećuju razvoju svoje zemlje i da u tome žele surađivati.

Predsjednica RH Kolinda Grabar-KitarovićRiječki gradonačelnik Vojko Obersnel osvrnuo se na brojne projekte koji se završeni, u tijeku ili u pripremi, a čiji je cilj stvaranje boljeg i kvalitetnijeg života svih građana; od 2,2 milijarde kuna vrijednih projekata vodoopskrbe i odvodnje, izgradnje studentskog smještaja na Kampusu i izgradnje Zagrebačke obale, do ulaska Rijeke u drugi krug kandidature za Europsku prijestolnicu kulture i povećanja turističkog prometa za čak 26 % samo u prvih pet mjeseci ove godine.
“Sve je to Rijeka danas u kojoj ne skrivamo probleme s kojima se suočavamo, premda je mnoge od njih produbila i kriza, koja je po svemu sudeći ipak polako iza nas. Kriza je, međutim, isto tako pokazala kakav je Rijeka grad. Naime, upravo u krizi, jasno smo dali do znanja da će nam je socijalna zaštita naših građana ostati uvijek visoko na listi prioriteta. Kriza je potaknula našu inovativnost i kreativnost, pokazala našu izdržljivost i još jednom jasno naglasila prednosti koje imamo i koje moramo koristiti,” kazao je gradonačelnik Obersnel.

Riječki gradonačelnik Vojko ObersnelPredsjednica Gradskog vijeća Grada Rijeke Dorotea Pešić-Bukovac u svom se govoru dotaknula najznačajnijih odluka Gradskog vijeća koje direktno doprinose ostvarenju europskih ciljeva iskazanih u Strategiji Europa 2020, ali i kvalitete života i rada svih Riječana. Tako se odlukama Gradskog vijeća započelo sa stipendiranjem učenika srednjih škola i studenata prema socijalnim kriterijima, odlukama iz segmenta prostornog planiranja stvoreni su temelji za realizaciju nogometnog kampa na Rujevici i novog Stadiona Kantrida, donesene su odluke vezane uz imovinsko-pravnu pripremu izgradnje državne ceste D-403, kao i odluke o osnivanju novog Trgovačkog društva Poslovni sustavi d.o.o., upravo radi strateškog upravljanja i razvoja gradskih komunalnih i trgovačkih društava. Vijeće je imenovalo Olivera Frljića za novog intendanta HNK Ivana pl. Zajca, naše Kazalište koje u posljednje vrijeme ulaže značajne napore da u svoje programe aktivno uključi što veći broj gledatelja, Posebno se osvrnula na suradnju Grada Rijeke i Sveučilišta u Rijeci, što će biti jedna od glavnih tema skore tematske sjednice Gradskoga vijeća, koja će biti održana na Kampusu i biti posvećena upravo suradnji Grada i Sveučilišta u cilju daljnjeg razvoja Rijeke i cijele regije.

Čestitavši Riječanima blagdan gradskog i nadbiskupijskog zaštitnika sv. Vida, riječki nadbiskup msgr. Ivan Devčić kazao je:
“Radi naše budućnosti i elementarne čovječnosti i iz zahvalnosti tolikim žrtvama za slobodnu Rijeku i Hrvatsku, imamo svi svetu dužnost, svatko na svome mjestu i prema svojim mogućnostima i odgovornostima, graditi duhovne mostove dijaloga i zajedništva, probijati i prokopavati gore i planine koje otežavaju približavanje jednih drugima, rušiti zidove predrasuda i nepovjerenja koji nas dijele,” poručio je nadbiskup Devčić.

Predsjednica Gradskog vijeća Dorotea Pešić-BukovacNagrade za životno djelo Darku Gašparoviću i Boži Mimici
Nagrada Grada Rijeke za životno djelo u 2015. godini iznimno je dodijeljena dvojici kandidata, prof. Boži Mimici, za izuzetan doprinos kulturi, povijesti i numizmatici grada Rijeke i Hrvatske i dr. sc. Darku Gašparoviću, za izniman doprinos sveukupnom kulturnom, umjetničkom i znanstvenom razvoju grada Rijeke.

Bože Mimica je svojim cjelokupnim postignućima dao veliki doprinos promidžbi hrvatske kulture, posebno nacionalne povijesti i numizmatike o čemu svjedoče mnoge stručne knjige enciklopedijskih izdanja, ali i prestižne nagrade među kojima se ističe nagrada predsjednika Republike Hrvatske Odlikovanje Reda Danice Hrvatske s likom Marka Marulića za osobite zasluge u kulturi. Njegov rad i djelovanje ostavljaju snažan pečat u gradu Rijeci kroz multikulturalnu angažiranost i sveprisutnost u javnom i kulturnom životu. Rijetko koja europska država ima tako cjelovitu i sistematiziranu građu nacionalne numizmatike, kao što je profesor Mimica priredio hrvatsku nacionalnu numizmatiku u svojim knjigama.

Darko Gašparović ostavio je dubok trag u kulturnom i kazališnom životu Rijeke. U dva je navrata obnašao dužnost intendanta HNK Ivana pl. Zajca. Od 1989. do 1992. godine umjetnički je ravnatelj Hrvatske drame, a u sezoni 1993./94. i cijelog Kazališta. U tim godinama HNK Ivana pl. Zajca uspostavlja financijsku i organizacijsku stabilizaciju te postiže umjetničke dosege koji ga svrstavaju među najbolja kazališta u Hrvatskoj. Vrhunac je izvedba Gašparovićeve dramatizacije romana sage o Rijeci Vježbanje života koja je postala kultnom predstavom riječkog glumišta u njegovoj novijoj povijesti. Njegovu knjigu “Dramatica krležiana” stručna kritika ocijenila kao najbolje i najtemeljitije djelo o Krležinoj dramatici, a nakon boravka u Južnoj Koreji, gdje je kao prvi profesor s nekog hrvatskog sveučilišta predavao hrvatski jezik, književnost i dramu, objavio je i kapitalno djelo o riječkom i hrvatskom književnom avangardistu Kamovu.

Dobitnici nagrada za životno djeloca zahvalili su na dodjeljenim priznanjima, a dr. Gašparović je svoj govor posvetio Gradu.
“Rečeno je puno puta da je Rijeka uvijek bila gradom trgovine, industrije i novih tehnologija, što je samo djelomice točno. Naravno da je ona to doista i bila, ali nije zato manje bila i gradom znanja, znanosti i umjetnosti. S višestoljetnim školstvom koje nam donesoše isusovci, spaja se vrhunsko graditeljstvo, likovne umjetnosti, kazalište, književnost. Rijeka doista jest rijeka koja teče živom vodom i takvom je moramo sačuvati. Vjerujem da ćemo svatko na svome području i svi zajedno jednodušno prionuti na tome da Rijeka postane Europskim gradom kulture u 2020. godini. To bi – to će! – zasigurno znatno doprinijeti izlasku iz recesije i monotonije i ponovnome usponu Grada u svakome pogledu,” kazao je Gašparović.

Zlatna plaketa “Grb Grada Rijeke” dodijeljena je prof. dr. sc. Željku Bartuloviću, za dugogodišnji doprinos znanstveno-istraživačkom proučavanju i promicanju prošlosti grada Rijeke i zapadne Hrvatske te obrazovanje pravnika, Samostalnom sindikatu zaposlenika riječke luke, za dugogodišnji sindikalni rad i doprinos u promicanju i zaštiti prava lučkih radnika u Rijeci, doc. dr. sc. Nikoli Ivanišu, prim. dr. med., za osobni doprinos razvoju zdravstva i podizanje ugleda grada Rijeke razvojem Poliklinike Ivaniš, kao priznatog vrhunskog medicinskog centra u Hrvatskoj, Klubu Sušačana za dugogodišnje nakladništvo časopisa Sušaka revija i doprinos kulturnom razvoju i ukupnom boljitku društvene zajednice grada Rijeke te Williamu Klingeru, posthumno, za izniman doprinos istraživanju povijesti Rijeke, njene međunarodne kontekstualizacije te doprinos internacionalnoj historiografiji.

Godišnje nagrade Grada Rijeke dodijeljene su dr. sc. Jonatanu Lergi, dipl. ing., za znanstveni doprinos i ostvarena postignuća u području digitalne obrade signala te nagradu Hrvatske akademije tehničkih znanosti, doc. dr. sc. Vladimiru Mozetiču, dr. med. za izniman doprinos razvoju i profiliranju zdravstvene djelatnosti kao potencijala gospodarskog razvoja našega kraja, Damiru Miškoviću, za unapređenje i doprinos popularizaciji nogometa te Predragu Slobodi za vrhunska sportska ostvarenja u vaterpolu i izuzetan doprinos sportskom ugledu grada Rijeke.

Sjednicu su uveličali Katja Budimčić Sabljar i prof. Vladimir Babin, učenici Glazbene škole Ivana Matetića Ronjgova te učenici Osnovne škole Pećine.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here