Prošlotjedna sjednica Gradskog vijeća uzburkala je međustranačke odnose u gradu na svim relacijama. Proračun je na kraju izglasan, gradonačelniku su prošle sve točke dnevnog reda ali su iza sjednice ostali brojni repovi.
Prije svega ostalo je visiti u zraku jesu li izglasanim prijedlogom proračuna djeca u privatnim vrtićima dobila milijun ili izgubila dva milijuna kuna? Naime, prema originalnom opozicijskom prijedlogu koji je formuliran amandmanom na proračun, stavka ‘subvencije vrtićima drugih osnivača’ trebala je dodatnih 3 milijuna kuna u odnosu na prijedlog gradonačelnika Obersnela čime bi se sva djeca, odnosno njihovi roditelji u potpunosti izjednačili s pravima. Takav amandman su nakon razgovora s predstavnicima udruge ‘Vrtići za sve’ podržali i u HNS-u koji je dio vladajuće koalicije i u Gradskom vijeću ima 2 vijećnika. Da su ga podržali i na sjednici u četvrtak, amandman bi prošao rezultatom 18:16 i na taj način postao sastavnim dijelom proračuna.
Međutim, nisu ga podržali zbog Obersnelove prijetnje da će u tom slučaju povući proračun i izazvati nove izbore, a za nove izbore u ovom trenutku nisu spremni. U postojećim okolnostima bi vjerojatno bili izbačeni iz SDP-ove koalicije, a iako su nedavno u savezu s ARS-om i ZS-om postigli dobar rezultat na mjesnim izborima, vrlo slab anketni rejting HNS-a pokazuje da ta stranka teško može računati na samostalan prelazak izbornog praga u uvjetima većeg odaziva na birališta od 10-tak posto koliko ih je bilo na nedavnim izborima za mjesnu samoupravu.
S druge strane, novi izbori još manje odgovaraju SDP-u koji je na povijesno najnižem rejtingu i pitanje je što bi im ostalo od prošlogodišnjeg rezultata nakon što bi svoj dio odgrizli protestni Orahovi birači ili novonajavljena ‘Linićeva lista’. Činjenica je da bi se u slučaju ‘proračunske krize’ u priču uključile stranačke centrale jer bi izbori došli u najosjetljivije trenutku uoči međustranačkih dogovora SDP-a i HNS-a o raspodjeli mjesta na listama za parlamentarne izbore, a činjenica je da novi izbori ne bi odgovarali ni dijelu riječke opozicije. Jesu li stoga Obersnelove prijetnje bile realne ili su HNS-ovci nasjeli na blef, vjerojatno nikada nećemo saznati.
U opoziciji nisu htjeli prihvatiti Obersnelov protuprijedlog čak ni kada su shvatili da su ostali bez podrške dva HNS-ova glasa. Prvenstveno zbog toga što su uvjereni da se sredstva za izjednačavanje privatnih vrtića mogu pronaći rezanjem administrativnih troškova i nekih investicija za koje sada nije vrijeme, a ne dodatnim rezanjem plaća proračunskim korisnicima što se na kraju dogodilo s usvojenim prijedlogom.
Dodatnih milijun kuna je prema Obersnelovom prijedlogu, koji j na kraju podržan i od strane HNS-a, pronađeno u smanjenju rashoda za zaposlene u Dječjim vrtićima, Gradskoj knjižnici Rijeka, HNK Ivan Zajc kojima je odrezano po 50.000 kuna manje, zaposlenima u Art kinu Croatia za 10.000 kuna. Najviše je odrezano vatrogascima. Rashodi za zaposlene su smanjeni za 40.000 kuna, a rashodi za usluge 100.000 kuna. Po 100.000 kuna je odrezano za rashode za redovan rad sportskih objekata kojima gospodare drugi i još 100.000 kuna za objekte kojima gospodari Rijeka sport. Zavod za informatičku djelatnost će imati 100.000 kuna manje za troškove operativnog leasinga za licence i računalnu opremu. Odjel gradske uprave za gospodarenje imovinom se odrekao 100.000 kuna, Odjel za urbanizam 100.000 kuna, za isti iznos su smanjena i sredstva za pripremu dokumentacije za EU fondove.
Podsjetimo, oba oporbena prijedloga pronašla su potrebna sredstva bez rezanja plaća. Vijećnik Danko Švorinić koji je amandman predao u ime Liste za Rijeku, AM-a, PGS-a i Laburista, predlagao je uštedu od tri milijuna kuna na stavkama Ureda Grada i to pod informiranjem građana putem medijima o gradskim programima i projektima, na korištenju intelektualnih usluga i rashodima protokola. Vijećnik Hrvoje Burić koji je amandman predložio u ime HDZ-a je potrebna sredstva pronašao u smanjenju sredstava za revitalizaciju Rikarda Benčića.
Nakon svega u udruzi ‘Vrtići za sve’ najavljuju nastavak borbe. Njihove aktivnosti proteklih tjedana su ogledni primjer građanskog aktivizma na djelu i na tome im treba čestitati. Radi se o pravom pozitivnom primjeru na koji bi način građani trebali utjecati na svoje izabrane predstavnike, nasuprot uvriježenoj praksi prema kojoj se birače nešto pita tek svake četvrte godine. Na dan izbora.(Giancarlo KRAVAR)