Prva faza gradnje riječkog sveučilišnog kampusa na Trsatu koštat će, umjesto 540, oko 700 milijuna kuna. Riječ je, doduše, o okvirnom iznosu jer će točan biti poznat tek kada se ugovore radovi za preostale objekte, odnosno za zgradu studentskog smještaja i društveno-kulturni centar, čija gradnja još nije počela. Gradnja kampusa na Trsatu financira se kreditom od 490 milijuna kuna koji je Sveučilište dobilo od poslovnih banaka. Sveučilište je tražilo 540 pa je već u startu projektu nedostajalo 50-ak milijuna kuna.
Investiciju je dodatno poskupjela činjenica da je prema gradskoj planskoj dokumentaciji, koja je za Trsat donesena nakon ugovaranja kredita, za područje kampusa bilo potrebno sagraditi dodatnih 500-tinjak parkirnih mjesta, na što se pri planiranju očito nije računalo. To je ukupnu investiciju povećalo za 60-ak milijuna kuna. U to treba dodati i da dokumentacija koju je Sveučilište dobilo od vojske nije bila točna, tada postojeće građevine bile su puno veće od onoga što je pisalo na papiru pa su njihova adaptacija i rušenje bili skuplji. U Sveučilištu ističu da su od planiranja i dogovaranja cijelog projekta (2003. godina, op.a.) cijene građevinskih radova porasle za 15-ak posto, što je dodatno poskupilo cijelu investiciju. Kada se zbroje vrijednosti objekata koji su trenutno u gradnji ili koji su već u funkciji, dolazi se do brojke od oko 470 milijuna kuna, što znači da je “potrošen” gotovo cijeli kredit, a još nije ni počela gradnja studentskog doma i DKC-a.
Iako je ministar Primorac upravo u Rijeci najavio projekt gradnje studentskih domova u Hrvatskoj, od čega je prvi još u studenom trebalo početi graditi baš na Trsatu, studentski smještaj još se ne gradi jer nije pronađen model financiranja. Grad Rijeka, naime, nema namjeru sufinancirati gradnju tog objekta jer je, smatra gradonačelnik Vojko Obersnel, u gradnju već dovoljno uložio. Inače, prema mišljenju mnogih, pa tako i studenata, nelogično je da se dom gradi među zadnjima budući da je pitanje smještaja veliki problem riječkog Sveučilišta. Taj bi objekt, prema procjenama, trebao koštati oko 120 milijuna kuna, dok bi DKC stajao oko 40. Kada se tome pribroji još 60-ak milijuna za opremanje svih objekata, dolazi se do iznosa od oko 700 milijuna kuna. U to nisu uračunata sredstva Grada Rijeke koji, kada se uzme u obzir cijena zemljišta, infrastrukture i energane za potrebe kampusa i bolnice, ulaže oko 150 milijuna kuna. (jutarnji.hr)