Grad Rijeka objavio je Poziv za prijavu prijedloga projekata na “Riječki program lokalnog partnerstva” za 2025. godinu. Ovaj program provodi se u našem gradu već 20 godina, o njegovim ciljevima načinu prijave porazgovarali smo s Dragicom Fadljević, voditeljicom Odsjeka za mjesnu samoupravu Grada Rijeke
Koji su glavni ciljevi Riječkog programa lokalnog partnerstva i kako program doprinosi zajednici?
Riječki program lokalnog partnerstva jedan je modela kroz koje Grad Rijeka omogućuje sudjelovanje građana u planiranju i korištenju proračunskih sredstava na području grada Rijeke, odnosno participativno budžetiranje. Provodi se od 2005. godine i omogućava da se neposrednim sudjelovanjem građana, udruga i mjesnih odbora u suradnji s Gradom Rijekom brže i ekonomičnije riješi dio potreba stanovnika uređenjem manjih javnih površina (dječja igrališta, drvoredi, neuređene zelene površine, manji divlji deponiji…)
Temeljni ciljevi su mu potaknuti građane, udruge i vijeća mjesnih odbora na sudjelovanje u zadovoljavanju potreba u lokalnoj zajednici i na rješavanje problema prisutnih u zajednici; omogućiti bržu realizaciju komunalnih projekata za one grupe građana, udruge i mjesne odbore koji su iskazali spremnost na dodatni osobni angažman i aktivno sudjelovanje u realizaciji projekata; razvijati partnerski i suodgovoran odnos Grada i građana u realizaciji projekata te omogućiti neposredan utjecaj građana na raspodjelu dijela proračunskih sredstava; postići veće društvene i ekonomske učinke udružujući sredstva javnog i privatnog sektora te snažan doprinos lokane zajednice; promicati vrijednosti volontiranja u zajednici te doniranja s ciljem ostvarenja zajedničkog dobra; promicati mjesnu samoupravu i aktivno uključivanje građana u razvoj lokalne zajednice; poticati suradnju između vijeća mjesnih odbora, udruga, grupa građana i drugih aktera u zajednici.
Riječki program lokalnog partnerstva je u okviru EU Horizon 2020 projekta COGOV prepoznat kao najbolja praksa Grada Rijeke s participativnim pristupom kao ključni uvjetom za poboljšanje javnog upravljanja i sudjelovanja građana.
Kakvi se projekti mogu prijaviti na natječaj i koje uvjete moraju ispuniti?
Na ovaj natječaj mogu se prijaviti projekti kojima se konkretno rješava neki problem odnosno zadovoljava neka potreba u lokalnoj zajednici čime se poboljšavaju uvjeti i kvaliteta življenja u toj zajednici; potiče dobrovoljni/volonterski rad i uključivanje većeg broja građana u lokalnoj zajednici;
koriste potencijali lokalnog, javnog i profitnog sektora u rješavanju problema odnosno zadovoljavanju potreba u lokalnoj zajednici; na održiv način dugoročno utječe na postizanje pozitivne društvene promjene.
Projekti koji se predlažu mogu se ticati manjih zahvata u komunalnoj infrastrukturi (uređenja parkova, dječjih igrališta, drvoreda, šetnica, neuređenih zelenih površina, uklanjanja manjih divljih deponija neopasnog komunalnog otpada i sl.), a ono što je bitno jest planirati i opisati načine skupnog sudjelovanja članova zajednice u realizaciji (grupa građana, udruga, mjesnih odbora i sl.).
Na ovom natječaju mogu se prihvatiti i vrednovati samo oni projekti čija realizacija je zamišljena na zemljištu u vlasništvu Grada Rijeke. Stoga pozivam sve zainteresirane grupe građana i udruge da prije prijavljivanja projekata provjere vlasništvo nad lokacijom na kojoj žele realizirati projekt.
To je moguće učiniti na više načina koji su opisani u samom natječaju, a koji je dostupan ovdje https://www.rijeka.hr/rijecki-program-lokalnog-partnerstva-projekti-za-razvoj-zajednice-4/
Kolika je maksimalna financijska potpora koja se može odobriti po projektu i kako se raspodjeljuju sredstva?
Za provedbu „Riječkog programa lokanog partnerstva“ u 2025. godini u Proračunu Grada Rijeke planirat će se iznos od 35.000,00 eura. Financijske potpore za odabrane projekte odobravat će se u iznosu do 5.500,00 eura po jednom projektu.
Koji je postupak prijave na natječaj i koje dokumente je potrebno dostaviti?
Natječaj je otvoren do 30. studenog, dostupan je putem portala rijeka.hr, na linku https://www.rijeka.hr/rijecki-program-lokalnog-partnerstva-projekti-za-razvoj-zajednice-4/ gdje su navedeni svi potrebni dokumenti i svi potrebni obrasci koje treba ispuniti. Projekt je moguće prijaviti slanjem prijave poštom ili elektroničkom poštom.
Rok za objavu informacije o prihvaćenim projektima je veljača 2025. godine.
Postoje li edukacije ili radionice koje pomažu predlagateljima projekata u procesu prijave?
Da, postoje. U srijedu, 20. studenog održat će se radionica „Pisanje prijedloga projekta za natječaj u okviru Riječkog programa lokalnog partnerstva” u terminu od 13.00 do 15.00 sati u prostorijama Grada Rijeke, Korzo 16, u sobi 213 na 2. katu.
Cilj radionice je ukratko predstaviti Program te postupak prijave s pratećim prijavnim obrascem. Radionicu će voditi Igor Bajok, trener/konzultant iz Udruge za razvoj civilnog društva SMART.
Potencijalni predlagatelji projekata mogu se prijaviti na radionicu putem mail adresa: smart@smart.hr; dragica.fadljevic@rijeka.hr ili vesna.sirola@rijeka.hr. Rok za prijavu na radionice je 19. studenog do 14:00 sati.