Ruski rubalj zabilježio je novu povijesnu nisku vrijednost, prelazeći granicu od 105 rubalja za jedan američki dolar, što je njegov najslabiji tečaj od prvih dana invazije na Ukrajinu 2022. godine. Slabljenje valute dolazi uslijed pojačanih sankcija Zapada, gospodarskih poteškoća i politike Kremlja koja očigledno podržava slabiji rubalj.
Učinci sankcija na rublju
Novi val sankcija usmjerenih na Gazprombanku i druge ruske financijske institucije dodatno je pogoršao stanje. Više od 50 banaka s međunarodnim vezama pogođeno je sankcijama, a dodatni pritisak dolazi i od jačanja američkog dolara nakon predsjedničkih izbora u SAD-u. Prema podacima, na međunarodnom deviznom tržištu rubalj je pao na 107 u odnosu na dolar i 113 u odnosu na euro.
Središnja banka Rusije postavila je tečaj rublja na 110,49 u odnosu na euro za srijedu, a od lipnja tečajevi se temelje na transakcijama izvan burze, uključujući one s velikim izvoznicima i komercijalnim bankama.
Kremlj podržava slabiju valutu
Prema riječima ruskog ministra financija Antona Siluanova, devalvacija rublja ima svoje prednosti za ruske izvoznike. Siluanov je izjavio da je slabiji tečaj “vrlo, vrlo povoljan” jer omogućuje kratkoročno smanjenje troškova financiranja rata u Ukrajini, poput nabave oružja i plaća vojnicima. Međutim, dugoročni učinci na gospodarstvo i građane Rusije ostaju zabrinjavajući.
Posljedice za ruske građane
Slabljenje rublja izravno utječe na kupovnu moć ruskih građana, povećavajući cijene uvozne robe i osnovnih potrepština. Valuta je već jednom dotaknula povijesni minimum od 150 rubalja za dolar u veljači 2022. godine, neposredno nakon početka invazije, ali se tada oporavila zahvaljujući strogim kontrolama kapitala koje je uvela Središnja banka.
Unatoč tim mjerama, trenutni trend slabljenja rublja ukazuje na ozbiljne izazove za rusko gospodarstvo, a pogoršanje odnosa sa Zapadom i nove sankcije dodatno kompliciraju situaciju.
Budući scenariji
Kako se međunarodni pritisci pojačavaju, ostaje neizvjesno kako će Rusija stabilizirati svoju valutu i smanjiti utjecaj na građane. Dugoročni ekonomski učinci mogli bi dodatno oslabiti rusku poziciju na globalnoj sceni, dok devalvacija valute i dalje ostaje alat za kratkoročno financiranje domaćih prioriteta.