Učenici Gimnazije Andrije Mohorovičića i Prve riječke hrvatske gimnazije do daljnjeg mogu zaboraviti na korištenje školskog igrališta, jer zajedničkom odlukom ravnateljica dviju gimnazija to se igralište našlo pod ključem. Do takve je odluke, kaže ravnateljica Gimnazije Andrije Mohorovičića Varja Zalokar Crnić došlo isključivo iz predostrožnosti, jer zbog ulegnuća rešetke koja prekriva odvod za oborinske vode, ozlijede učenika postale su sastavni dio nastave tjelesnog odgoja, ali i školskih odmora koje su provodili na igralištu.
– Ta se rešetka na igralištu nalazi već godinama i nikada nije bilo nikakvih problema. Međutim, nakon posljednje sanacije igrališta, koja je izvršena zbog prodora vlage, došlo je do »spuštanja« rešetke, zbog čega su učenici često zapinjali i ozljeđivali se. Na sreću nije došlo do ozbiljnijih povreda, već se uglavnom radilo o ogrebotinama, ali pružanje prve pomoći postalo je vrlo često. Stoga smo iz predostrožnosti odlučili zatvoriti igralište, jer blizu rešetke su i zidovi pa smo mislili da je bolje spriječiti nego liječiti. Žao nam je što ne možemo koristiti igralište, jer ono nije služilo samo za nastavu tjelesnog odgoja, već su ga učenici koristili i pod odmorom za igranje košarke i slične aktivnosti. Osnivaču, Primorsko-goranskoj županiji, uputili smo dopis sa zahtjevom za sanaciju igrališta, ali još uvijek nismo dobili nikakav odgovor, navodi ravnateljica.
Uz zahtjev za sanacijom obje su gimanzije poslale i zahtjev za postavljanje umjetne podloge od tartana, koja bi prema mišljenju ravnateljice bila daleko primjerenija za sportske aktivnosti učenika od postojeće betonske podloge. Razlog zbog kojeg obje gimnazije još nisu dobile odgovor hoće li se i kada sanirati igralište prema pojašnjenju pročelnice Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu i sport Jasne Blažević činjenica je da je Primorsko-goranska županija tek prije deset dana dobila odluku Vlade o minimalnim financijskim standardima na koje kroz decentralizirane funkcije ima pravo.
– Igralište će se sigurno sanirati, ali trenutno ne mogu točno reći kada će to biti. U roku od tjedan dana napravit ćemo plan u koji će igralište ući kao investicijsko ulaganje, a nakon toga slijedi izrada troškovnika, tako da će igralište vjerojatno još neko vrijeme biti izvan funkcije. Što se zahtjeva za postavljanje umjetne podloge tiče to ovisi o potrebama drugih srednjoškolskim ustanovama i o tome hoćemo li imati financijske mogućnosti za realizaciju tog zahtjeva. Imamo 31 srednju školu za koje smo dobili 2,3 milijuna kuna, najprije moramo vidjeti sve potrebe, a u tom kontekstu uvijek imaju prednost kotlovnice, zaključuje pročelnica. (novi list)