Titov brod Galeb, danas ruzinavi brod na mrtvom vezu bez budućnosti i na teret riječkog gradskog proračuna, mogao bi ipak dobiti novu šansu ostvari li se ideja kolekcionara Marinka Sudca i povjesničara umjetnosti Branka Franceschija. Oni na Galebu sljedeće godine namjeravaju organizirati izložbu aktivističke umjetnosti, a u budućnosti im je u planu sredstvima međunarodnih fondova i sponzora isfinancirati njegovu potpunu obnovu u ploveću jedinicu Muzeja avangarde, kao segment projekta Muzeja avangardne umjetnosti u Varaždinu.
Kao što je poznato, brod Galeb je jednom brzopletom odlukom gradonačelnika Obersnela završio u vlasništvu Grada Rijeke i na taj način opteretio gradski proračun milijunskim iznosima za golo održavanje broda na mrtvom vezu u Brodogradilištu Viktor Lenac. Sredstva za financiranje Galeba nalaze se u dijelu proračuna koji se puni iz riječke spomeničke rente pa je na taj način, na račun Galeba kao nacionalnog kulturnog dobra, zakinuta riječka spomenička baština za koju je ostalo i ostaje značajno manje novca.
Nova nada za brod Galeb?
Svi izvidi stanja broda govorili su o astronomskim iznosima potrebnim za Galebovu obnovu. Grad Rijeka tolika sredstva jednostavno nema, kao uostalom ni jasnu ideju što s brodom, osim ako u planove ne uračunamo bajkovite vizije o potrebi uređenja broda u ‘muzej mira i nesvrstanosti’ ili iskorištavanje Titovog branda u turističke svrhe.
Paradoksalno, umjesto oltara drugu Titu i bivšem socijalističkom režimu, Galeb bi mogla spasiti upravo koncepcija aktivističke umjetnosti koja je osporavala dva totalitaristička sustava u kojima je brod Galeb odradio svoj radni vijek. Kao što je poznato, Galeb je izgrađen kao brod za prijevoz banana u totalitarnoj fašističkoj Italiji 1936. godine, a završio u totalitarnoj socijalističkoj Jugoslaviji kao reprezentativno plovilo njezinog vrhovnog komandanta, šefa partije i doživotnog predsjednika Josipa Broza Tita.
Naime, Franceschijev i Sudčev projekt vidi Galeb kao idealnu kombinaciju prostora koji simbolizira totalitarizme 20. stoljeća s aktivističkom umjetnosti koja ih niječe predstavljajući eksplozivnu kombinaciju. Prema riječima Franceschija, brod Galeb s jedne strane simbolizira najviše aspiracije Titove socijalističke Jugoslavije kao nezaobilaznog i nezavisnog čimbenika međunarodne politike. Na njemu je u uvjetima onodobnog luksuza dobrim dijelom definirana koncepcija Pokreta nesvrstanih, a s druge strane simbolizira i Titovu sklonost lagodnom životu koja je na razini dnevne politike narodu predstavljana kao vrhunac općeg sudjelovanja u prosperitetu socijalističkog društvenog uređenja i samoupravljanja. Njihova izložba ‘Područje zastoja’ fokusira se na nemogućnost našeg društva da otvoreno prihvati, procijeni i iskoristi kulturnu baštinu nedavne prošlosti. Ima li idealnijeg grada od Rijeke za njezin plasman javnosti?
Riječani bi tako na Galebu prema najavama autora mogli vidjeti radove poput ‘Turpitude’ Marka Ristića s ilustracijama Željka Hegedušića iz 1938. godine, što ga je zabranila jugoslavenska diktatura ili knjige objekata Vlade Marteka ‘Prvo i drugo zasjedanje AVNOJ-a’ iz 1973. godine koji su ironizirali tadašnju indoktrinaciju.
No, ono što daje najviše nade je namjera inicijatora izložbe da apliciraju prema sredstvima međunarodnih fondova i sponzora za potpunu obnovu Galeba u ploveću jedinicu Muzeja avangarde. Ukoliko bi im to uspjelo, ubili bi dvije muhe jednim udarcem. Grad Rijeka bi ‘skinula’ Galeb s proračuna i ujedno dobila atraktivan muzejski prostor šireg regionalnog značaja.
U prilog autorima ide i činjenica da u Gradu Rijeci podržavaju ovaj projekt, barem kada je riječ o prvoj izložbi koja bi se trebala dogoditi sljedeće godine. Međutim, gradonačelnik Obersnel bi s drugom fazom projekta mogao imati problema u vlastitim redovima. Naime, poznato je da se na akviziciju Galeba gledalo i kao na svojevrsnu ideološku investiciju prema Savezu antifašističkih boraca kao SDP-ovoj izbornoj bazi. U zadnje vrijeme gotovo da i nije bilo značajnijeg skupa te udruge na kojem Obersnel nije obećavao ostanak i obnovu svojevrsnog ljevičarskog trofeja u Rijeci pa koliko košta da košta. S druge strane, inicijator projekta Branko Franceschi je prije tri godine, dok je još radio u riječkom MMSU-u, upravo s riječkom udrugom antifašista došao u sukob zbog izložbe ‘Fiumani 1920.-1940. Riječka situacija’. Zbog jedne izložene Venuccijeve skulpture i multimedijalnog rada optužili su ga tada ni manje ni više nego za ‘ponovni val prodora fašističke ideologije u Rijeku’. Hoće li se slično ponoviti i s ovom izložbom? (danko švorinić)
Svako čekanje je trošak … vrijeme je da se uvedu omladinske radne akcije … ako postoji hrvatski naziv za to 😉
ma moglo bi se pomirit sve zelje. mislim da prostora ima. u jednu prostoriju stavis slike broda iz fasistickog perioda, u drugu titov oltar, a u trecu ovo sta predlaze franceschi. stavis i restoran, ubires lovu od najma. pa ogromna je to brodina, sve bi stalo
nije šija nego vrat budu se istok budi se zapad ,ta devastirana hrđava olupina predstavlja jednu propalu komunističku ideologiju ,na njemu se je skupljala sva svita partije i hoštaplerala ,a narodima eto ovako čete živjeti u socijalizmu ispirala glave ,a ko se neslaže goli otok,Pa kad več se radi muzej na olupini ,nitko se nije sjetio napraviti muzej na golom otoku da se vidi to glorificirano dijelo doživotnog predsjednika i maršala Tita.
Rano je za muzej na Golom otoku … dapače, treba ga obnoviti, proširiti … Hrvatski zatvori su pretjesni …
Povodom 80. rođendana velikog hrvatskog političara Vlade Gotovca (Imotski, 18. rujna 1930. – Rim, 7. prosinca 2000.) podsjećamo vas na njegov legendarni govor na Krešimirovu trgu u Zagrebu ispred zgrade Komande V. vojne oblasti Vojnog suda u Zagrebu 30. kolovoza 1991. u povodu prosvjeda majki vojnika koji su silom zadržani u JNA.
taj brod je simbol tih vremena i te i takve ideologije progledajte malo ljudi .
http://www.youtube.com/watch?v=r4us-canQws&p=2A91AB298990C2AB&playnext=1&index=11