• Koliko je realno da pregovori s Vladom oko LRH završe na način koji vama odgovara i da vi preuzmete tu tvrtku?
– LRH je vrlo kompleksan poslovni projekt i rezultat pregovora mora odgovarati i Vladi i Opatiji i nama. Držim da smo pravno u dobroj poziciji i mislim da smo na dobrom putu. Imamo potpisan ugovor i opciju za sve tražbine SN Holdinga, što znači da, među ostalim, imam pravo pregovarati s Vladom u ovoj akviziciji. Pravni stručnjaci, domaći i strani, tvrde da su šanse da država taj slučaj dobije vrlo male… Ali mislim da je Vlada shvatila da mi nismo spekulantski investitor nego da želimo napraviti ono što smo već napravili u Dubrovniku i Rijeci. Mi smo jedni od rijetkih koji smo svoju viziju realizirali, a to je jako važno. Ta vizija danas proizvodi najbolje rezultate u Hrvatskoj. Prema Horwath istraživanju s početka ove godine, svi naši hoteli ostvaruju najbolje poslovne rezultate, a najveću razliku smo ostvarili u hotelima s pet zvjezdica u odnosu na prosjek Hrvatske u toj kategoriji.
• Ali, je li opcija da ne uđete u LRH još uvijek moguća?
– Takva mogućnost uvijek postoji. Ali u tom slučaju Vlada treba pružiti kvalitetno objašnjenje. Opatija, koju vidim kao kvalitetnu destinaciju i zasigurno može stajati uz bok Dubrovniku, već dugi niz godina je turistički zanemarena i nije joj se dogodio gospodarski zamah, kakav je Dubrovnik doživio nakon 2000. godine. S takvom odlukom bi se produljilo nedefinirano stanje u kojem se najveći gubitnici djelatnici Liburnije te građani Opatije i regije, pa i hrvatski turizam. Mi smo u mogućnosti ispuniti sve uvjete koji su se tražili, od onog da Opatija ostane u suvlasništvu do toga da imamo ozbiljne reference i plan.
• Doveli ste Vladu u pat-poziciju jer će morati jasno objasniti zbog čega vas ne smatra dovoljno dobrim poslovnim partnerom ako se odluče za nekog trećeg…
– Nije mi cilj dovoditi Vladu u bilo kakve pat-pozicije, ali svaki izbor Vlada će morati moći kvalitetno obrazložiti. Recimo, jedna od stvari o kojoj se u javnosti spekulira je i pitanje monopola… To nije točno, jer bez obzira na to što ćemo upravljati cijelom grupacijom, u mogućnosti smo i želimo dovesti svjetske lance koji će upravljati dijelom hotela. Hoće li to biti Four Seasons, Ritz Carlton ili Shangri La, još se ne zna, ali time ćemo sami sebi stvoriti neku vrstu konkurenciju. A natjerat ćemo i druge u Opatiji da slijede te standarde, jednako kao što smo to učinili u Dubrovniku.
• Koji je prvi korak koji očekujete od Vlade?
– Ono što najprije očekujem i što logično treba uslijediti je mogućnost da naše stručne službe naprave kvalitetan due diligence. To je najvažnija stvar. Kad se to napravi, onda ćemo moći razraditi detaljni plan i točno ćemo znati koji hoteli ulaze pod okrilje naših brendova, a koje hotele ćemo uključiti u svjetske brendove. Vjerujem da smo sve bliže sporazumu koji bi zadovoljio i jednu i drugu stranu.
• Suglasni ste, dakle, s time da Grad Opatija zadrži 25 posto plus jednu dionicu tvrtke?
– Pod određenim uvjetima, jer treba naglasiti da se 25 posto plus jedna dionica odnosi na više od 70 milijuna eura. Jednako tako želja nam je zadržati sve zaposlene koji sada tamo rade i koji su spremni prihvatiti našu filozofiju poslovanja. Želimo im osigurati bolju budućnost jednako kao što želimo donijeti potpuno novu kvalitetu. Opatija je sada u situaciji kao što je Dubrovnik bio prije 8-9 godina kad smo mi došli u njega i mislim da dobre rezultate koje smo tamo postigli možemo ponoviti i ovdje.
• Koliki ste si rok dali da dovršite posao, ako u njega uđete?
– Od trenutka kad se ugovor potpiše i kad dovršimo due diligence nama će trebati oko pet godina da kažemo: evo, ovo je nova Opatija…(Jutarnji.hr)