Nakon što su neki mainstream mediji napokon dočekali prekid blokade na Filozofskom fakultetu u Rijeci, a nakon što im je još neko vrijeme zagrebačka blokada djelomično zaokupljala ionako raspršenu pozornost, medijsko je izvještavanje o nastavku studentske inicijative gotovo zamrlo poručuju iz Nezavisne inicijative studenta.
– Jedino što se i može očekivati jest ono što i doživljavamo: opetovane reminiscencije o šezdeset osmoj i sedamdeset prvoj, kao da se naša borba pokušava proglasiti već sada povijesnom i završenom. Ona to svakako nije, dapače, ona je zalog za budućnost, a ta budućnost je već ovdje. Studenti shvaćaju svoju ulogu ozbiljno, a akcije i plenumi koji su se nastavili održavati i nakon formalnog prekida blokada naših fakulteta samo to potvrđuju – obustava blokade nije i obustava aktivnosti studenata u potraživanju svojih prava. Naravno, društvu spektakla u kakvom živimo te akcije nisu zanimljive, budući da su lokalizirane i ne pozivaju izravno na crno-kroničarske vijesti, ono što neke naše medije, uz direktan prijenos političke impotencije, jedino i zanima kažu studenti koji su tim povodom sazvali press konferenciju.
Studenti okupljeni u Nezavisnu studentsku inicijativu za besplatno školovanje Rijeka, traže hitno razriješenje dužnosti Tomislava Čengića kao predsjednika Studentskog zbora Sveučilišta u Rijeci, a samim time i Hrvatskog studentskog zbora.
– Smatramo da je kolega Čengić svojim držanjem i ponašanjem tijekom studentskih prosvjeda pokazao da ne djeluje u korist studenata koje bi po svojoj funkciji trebao predstavljati te da je izgubio svaki legitimitet pred studentima, ako ga je ikada i imao. Također, smatramo sramotnom šutnju Rektorata Sveučilišta u Rijeci te Ministarstva znanosti obrazovanja i športa glede skandala o kojima pišu mediji, a u koje je kolega Čengić upleten, te tražimo da se navedene institucije konačno očituju po tom pitanju. Inače, kolega Čengić je postao i gotovo formalno redundantan kao predstavnik studenata, budući da sva relevantna istraživanja, poput onog Gallupovog, pokazuju kako preko 75% studenata misli kako obrazovanje mora biti besplatno za sve, a Čengić se protivio toj ideji, direktno u početku, a kasnije, kao što i priliči jednoj već gotovo političnoj ličnosti, postao je umjereniji, iako su njegovi statovi zapaženi i zabilježeni. Svojim istupima ukazao je na elitizam odnosa spram populacije koja ga je, navodno, izabrala.
Tražimo i neopozive ostavke članova Studentskog zbora Sveučilišta u Rijeci koji su, usprkos svim događanjima, na posljednjoj sjednici SZSUR produžili predsjednički mandat kolegi Čengiću i nastavljaju podupirati takvu politiku prema studentima. Nadalje, tražimo i neopozivu ostavku Studentskog pravobranitelja Sveučilišta u Rijeci Stipe Ćorluke koji je svojim medijskim istupom tijekom prosvjeda pozvao na sankcioniranje studenata uključenih u prosvjed, te time prekršio temeljna načela funkcije koju obnaša. Također sustavno krši ta ista načela ne želeći pokrenuti istragu protiv kolege Čengića zbog malverzacija u poslovanju udruge FossMedRi i Studentskog zbora Sveučilišta, tvrde u Nezavisnoj inicijativi studenata.
Studenti traže i raspisivanje izvanrednih studentskih izbora na razini Sveučilišta u Rijeci početkom akademske godine 2009./2010., a u vezi svega navedenog pokrenuta je i peticija koja će se potpisivati na svim sastavnicama Sveučilišta u Rijeci, ukazujući koliki je stvarni legitimitet izabranih predstavnika.
– Želimo ukazati i na ukidanje prava apsolvenata na smještaj u studentskim domovima, što je još jedan udar Ministarstva na studentska prava i pokazatelj da odgovorni ljudi u istome zapravo i ne žele uspostaviti dijalog sa studentima, već donose odluke bez imalo promišljanja o sudbinama studenata kojih se takve odluke tiču. Također, situacija sa studentskim domovima vrlo je precizan pokazatelj brige tzv. «legalnih studentskih predstavnika» za studentsku populaciju. Naime, iz provjerenih izvora doznali smo da je u radu povjerenstva koje je raspravljalo o kriterijima za natječaje za studentske domove trebao sudjelovati i Tomislav Čengić kao predsjednik Hrvatskog studentskog zbora, međutim, kolega Čengić nije prisustvovao nijednoj sjednici istog. Uz takve studentske predstavnike, nije nimalo čudno da je Ministarstvo u poziciji donositi takve i slične katastrofalne odluke.
Nezavisni studenti su se osvrnuli i na ministrovo imenovanje Povjerenstva za izradu promjene zakonske regulative o visokom obrazovanju.
– Nezavisna studentska inicijativa Rijeka u potpunosti se pridružuje stavovima NSI Split te smatra da je ovo još jedan pokušaj da se u procesima odlučivanja odignorira Nezavisna studentska incijativa i njeni prijedlozi i zahtjevi koji su više puta isticani putem medija. Smatramo da je imenovanje prof. dr. sc. Vinka Kandžije u navedeno Povjerenstvo uvreda studentima Ekonomskog fakulteta u Rijeci koji su se uključili u borbu za besplatno visoko obrazovanje, pošto je ista osoba dopustila da se raznim subverzivnim i nasilnim metodama pokuša spriječiti studente u ostvarivanju njihovog legitimnog prava na prosvjed. Radi se o Dekanu fakulteta koji već godinama povećava kvote studenata s plaćanjem bez osiguravanja kvalitete studija, a samo radi bogaćenja navedenog fakulteta, te se postavlja pitanje kako je takva osoba mjerodavna za rad u Povjerenstvu. Postavlja se i pitanje po kojim je točno kriterijima u Povjerenstvo izabran i Ivan Dobrović, student kojemu za nekoliko mjeseci istječe status studenta i zašto među 18 tisuća riječkih studenata nije bilo kvalificiranije osobe za tu dužnost. Spomenuti Ivan Dobrović je ujedno i dopredsjednik već spomenutog Studentskog zbora Sveučilišta u Rijeci, koji je u tom svojstvu pred medijima obećao da će istražiti ispade Studentskog pravobranitelja Sveučilišta u Rijeci i očitovati se o njima. S obzirom da to nikad nije učinio, pokazao se ništa boljim od Tomislava Čengića u svojem držanju prema studentima koje bi trebao predstavljati. Ali moramo napomenuti, i to radimo sa zadovoljstvom, kako je kolega Dobrović među prvima potpisao peticiju za ostvarivanje prava na besplatno obrazovanje. Utoliko tražimo hitno objašnjenje Senata riječkog sveučilišta o kriterijima izbora studenata u to tijelo, tijelo koje je osmišljeno zbog studentske blokade i njezinih zahtjeva, a koje je ovom odlukom nastavilo ignorirati upravo te studente, a perpetuirati one iste kojima većina nije u interesu.
Studentiu su najavili i novi prosvjed u srijedu, 10. lipnja na Jadranskom trgu u 12.00 h. U koordinaciji s drugim gradovima koji jednako pasionirano njeguju nastavak studentske inicijative, prosvjed će se simbolički zvati „Ministre, vidimo se najesen.“
– Nadamo se da se te najave neće i ostvariti, što bi značilo da smo se izborili za naša, Ustavom definirana prava, no svakodnevni potezi relevatnih tijela takvo razmišljanje pretvaraju tek u utopiju.