Home Kolumne Tajna uloga japanskog pjesnika u Krvavom riječkom Božiću

Tajna uloga japanskog pjesnika u Krvavom riječkom Božiću

494
0
Samuraj
Lijevo: Harukichi Shimoi, desno: ulazak D'Annunzia u grad

U prosincu 1920. godine, grad Rijeka postao je središte sukoba koji će završiti jednim od najdramatičnijih događaja u njegovoj povijesti. Pet dana žestokih borbi, poznatih kao Krvavi Božić, trajalo je od 24. do 29. prosinca i označilo kraj kratkotrajne vladavine Gabriela D’Annunzija, talijanskog pjesnika i političkog avanturista koji je prethodno zauzeo grad.

Sukob između D’Annunzijevih legionara i talijanske regularne vojske rezultirao je razaranjem Rijeke, smrću desetaka vojnika i civila te konačnim porazom D’Annunzija. U toj kompleksnoj političkoj i ratnoj drami pojavio se neobičan sudionik – japanski pjesnik Harukichi Shimoi, koji je iznenađujuće zauzeo istaknuto mjesto u događajima.

Most između Istoka i Zapada

Harukichi Shimoi rođen je 1883. godine u Fukuoki, u obitelji samurajskog porijekla. Nakon studija engleskog jezika u Japanu, specijalizirao se za talijanski jezik te se preselio u Italiju, gdje je postao profesor na Kraljevskom Istočnjačkom Institutu u Napulju. Kao pjesnik i prevoditelj, Shimoi je surađivao s istaknutim talijanskim intelektualcima na promicanju japanske poezije.

Njegova karijera dobila je neočekivani zaokret tijekom Prvog svjetskog rata, kada se kao dobrovoljac pridružio talijanskoj vojsci. Tamo je upoznao Gabriela D’Annunzija, čija ga je karizmatična ličnost privukla i odvela u političku i vojnu avanturu u Rijeci.

Shimoi u Rijeci: Ambasador i saveznik

Kada je D’Annunzio 1919. godine zauzeo Rijeku, Shimoi mu se pridružio u ulozi neformalnog predstavnika Japana. Njegova prisutnost u Rijeci bila je dijelom kulturnog, a dijelom političkog značaja. U D’Annunzijevom govoru dobrodošlice Shimoi je opisan kao simbol povezanosti između Istoka i Zapada, a Japan je prikazan kao uzor discipline i transformacije.

Komunikacija u kaosu

Tijekom opsade Rijeke, Shimoi je odigrao ključnu ulogu kao posrednik u komunikaciji između Gabriela D’Annunzija i Benita Mussolinija. Njegova neutralna pozicija i neupadljiv izgled omogućili su mu kretanje između sukobljenih strana bez previše sumnje. Prema povjesničaru Indru Montanelliju, Shimoi je bio jedini koji je mogao neopaženo prenositi poruke između dvojice vođa, koji su unatoč suradnji imali duboko nepovjerenje jedan prema drugome.

Pothvat zračnog leta na Tokyo

Jedan od ambicioznijih planova koji se vezuju za Shimoija bila je organizacija zračnog leta iz Italije u Japan. Pothvat je imao simboličku svrhu – povezivanje dviju kultura i širenje političkih ideja izvan Europe. Iako je samo jedan avion uspio stići do Tokija, ovaj čin ostavio je snažan dojam na tadašnju javnost. Bio je to dokaz na međunarodne ambicije D’Annunzijeve politike.

Neutralni promatrač ili aktivni sudionik?

Shimoijeva uloga u riječkim događajima ostaje predmet rasprave. Dok ga neki vide kao neobičnog sudionika koji je slučajno završio u središtu povijesnih zbivanja, drugi ga opisuju kao aktivnog sudionika u političkim i vojnim planovima Gabriela D’Annunzija.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here