Nakon nedavnih teških poplava koje su zadesile Dubai i ostatak Ujedinjenih Arapskih Emirata, stanovnici su prijavili zdravstvene probleme povezane s pitkom vodom. Ministarstvo zdravstva nije još objavilo detalje o tome što je uzrokovalo kontaminaciju vode i koje su konkretne posljedice. U samom gradu pojavila se misteriozna bolest kao rezultat kontaminacije vode.
U samo 12 sati, područje je pretrpjelo ekstremne količine kiše, što je dovelo do ozbiljnih poplava i kaosa u zračnoj luci Dubai, jednoj od najprometnijih svjetskih zračnih luka. Kompanija Emirates bila je prisiljena otkazati letove za više od 200.000 putnika, uz dodatne odgode za mnoge druge.
Poplave su dovele do dramatičnih prizora, uključujući stanovnike kako voze jet ski-jevima po ulicama, avione koji prinudno slijeću na vodene površine i potapanje luksuznih automobila poput Rolls-Royceova. UAE je zabilježio rekordnu količinu kiše, prema izvještajima državne novinske agencije WAM, opisujući je kao “povijesni događaj”.
Ministarstvo zdravstva izvijestilo je da su se neki ljudi počeli žaliti na simptome povezane s kontaminiranom vodom. Broj slučajeva i vrsta kontaminacije nisu još jasno definirani. Neki pacijenti već su primljeni u bolnice zbog simptoma koje je izazvala navodno kontaminirana voda.
U međuvremenu, poplave su uzrokovale smrt četiri osobe, a slični vremenski uvjeti zabilježeni su i u Bahreinu, Kataru i Saudijskoj Arabiji. Neki stručnjaci sugeriraju da je ‘sijanje oblaka’ mogući uzrok ovih iznimnih vremenskih pojava.
Ujedinjeni Arapski Emirati već koriste tehnike sijanja oblaka kako bi povećali opskrbu vodom u regiji, koja se uglavnom oslanja na desalinizaciju za dobivanje pitke vode. No, detalji o konkretnim metodama i njihovom utjecaju na okoliš ostaju nejasni.
Uz sve to, vlada UAE suočava se s izazovom osiguravanja stabilne opskrbe vodom u svjetlu klimatskih promjena i rastuće potražnje za vodom u regiji. (tportal)