Grad Rijeka već dugo pati od kroničnog nedostatka zelenih površina. Delta, jedna od najatraktivnijih i strateških lokacija u gradu, mogla je biti pretvorena u prijeko potreban gradski park. Takav park ne bi samo podigao kvalitetu života građana, već i vrijednost okolnog područja. Međutim, gradska vlast, predvođena gradonačelnikom Markom Filipovićem, odlučila je sredstva iz Urbane aglomeracije Rijeka preusmjeriti u obnovu ruševnog skladišta Exportdrva čiji nije vlasnik budući da se nalazi na pomorskom dobru.
Obnova Exportdrva: Sumnje u opravdanost investicije
Zgrada Exportdrva, smještena na pomorskom dobru s koncesijom koja vrijedi do 2025. godine, prostire se na 7.500 kvadratnih metara unutarnjeg prostora i dodatnih 2.700 kvadratnih metara vanjskog prostora. Obnova ima za cilj prenamijeniti ovaj prostor u višenamjensku infrastrukturu za koncerte, manifestacije, ugostiteljstvo i smještaj. Projekt se financira europskim sredstvima kroz ITU mehanizam, uz planirano ulaganje od 13,1 milijun eura.
Iako je obnova Exportdrva predstavljena kao važan korak za razvoj Rijeke, mnogi građani dovode u pitanje prioritete ovakve strategije, pogotovo jer gradska vlast nije osigurala transparentno informiranje javnosti o svim aspektima ovog projekta.
Podrška vijećnika PGS-a, Možemo
Strategiju razvoja Urbane aglomeracije Rijeka, koja uključuje ključne projekte poput rekonstrukcije ExportDrva u višenamjensku infrastrukturu, podržali su vijećnici stranaka SDP-a, PGS-a, IDS-a, HSU-a, SDSS-a te platforme Možemo!. Vijećnici PGS-a i Možemo prvo nisu prihvatili strategiju zbog toga što Autotrolej ostaje na Školjiću. Poslije dva mjeseca podržali su strategiju uz kozmetičke izmjene.
Također, podršku je dao i nezavisni vijećnik Davor Štimac te jedna vijećnica HDZ-a. Ostali vijećnici HDZ-a i MOST-a bili suzdržani. Protiv Strategije glasali su vijećnici Akcije mladih, Unije Kvarnera te nezavisne vijećnice Maša Magzan i Iva Rinčić.
Delta: propušten potencijal za zelenu oazu
Umjesto revitalizacije Delte kroz izgradnju zelenih površina, poput onih u Ljubljani koje su postale uzor urbanog razvoja, Rijeka se odlučuje za projekt koji mnogi građani smatraju promašenim. Delta, koja se nalazi na ključnom spoju grada i mora, mogla je postati simbol održivog razvoja i privući stanovnike, turiste i nove investicije.
Problemi s informiranjem javnosti
Jedan od glavnih problema vezanih uz ovaj projekt je nedovoljna informiranost građana. Najbolji primjer je plan izgradnje pročišćivača otpadnih voda na Delti, tj. postrojenja za bioplin. Projekt je izazvao zabrinutost građana zbog potencijalnih zdravstvenih i okolišnih rizika. Građani se osjećaju isključeno iz procesa donošenja odluka.
Raspadajuća infrastruktura i prioriteti gradskih vlasti
Dok se milijuni ulažu u prenamjenu zgrade Exportdrva, ostatak grada suočava se s ozbiljnim infrastrukturnim problemima. Raspadajuće ceste, zastarjela komunalna infrastruktura i iseljavanje stanovništva glavni su izazovi s kojima se Rijeka trenutno bori.