Home Mozaik Uoči rekonstrukcije: HRT napravio reportažu o Galebu!

Uoči rekonstrukcije: HRT napravio reportažu o Galebu!

2702
0

Nakon što je zatvorena financijska konstrukcija koja će se u približno jednakim dijelovima sastojati od novčanih sredstava iz fondova Europske unije te vlastitog učešća, Grad Rijeka uskoro kreće u rekonstrukciju broda Galeb. Brod je izgradila Kraljevina Italija, za vrijeme Drugog svjetskog rata koristila njemačka vojska, potopilo ga savezničko zrakoplovstvo da bi na kraju završio u rukama Jugoslavenske ratne mornarice. Godine 2006. na dražbi ga u prilično derutnom stanju kupuje Grad Rijeka zbog čega su se preko deset godina lomila koplja o njegovoj budućoj sudbini i namjeni. Uoči odlaska na rekonstrukciju, o brodu je zanimljivu reportažu napravio i HRT.

Brod je naručila talijanska kompanija Regia Azienda Monopoli Banane (RAMB) iz Genove, koja se bavila trgovinom južnim voćem. Da bi zadovoljila tržište Europe kompanija RAMB naručila je 1936. godine četiri brza motorna dizel broda. Brodovi su građeni u talijanskom brodogradilištu Ansaldo Genova, a započela je 1937. godine. Galeb je tada dobio ime RAMB III. Kada je Italija najavila rat Velikoj Britaniji i Francuskoj, brod je angažiran u ratu. RAMB III osim uloge prateće krstarice dobio je zadatak prijevoza mesa za talijansku vojsku u Libiji. Brod se 30. lipnja 1941. godine po tom zadatku nalazio u libijskoj luci Bengazi kada ga je u pramac pogodilo torpedo iz britanske podmornice HMS Triumph. Oštećenje se nije moglo popraviti, te brod nije mogao isploviti. Kapetan Giuseppe Aneti rasporedio je teret tako da je brod mogao isploviti i to unazad, odnosno krmom naprijed, jer je tako mogao ploviti. Brod je tako plovio devetsto milja od Libije do Sicilije. Brod je iz Sicilije dovučen tegljačima u brodogradilište San Marco u Trstu.

Nakon kapitulacije Italije 1943. brod su, tada još uvijek u popravku, preuzeli Nijemci. Najprije se od njega planiralo napraviti brod za prijevoz trupa, a zatim je donesena odluka da se taj brzi brod preuredi u minopolagač, te mu daju ime Kiebitz. Poslije preuređenja Kiebitz je mogao ukrcati 240 mina, postavljene su mu šine za izbacivanje mina i dodatno protuavionsko naoružanje. Tijekom 1944. godine brod je postavio više od 5000 mina u Kvarneru i sjevernom Jadranu. 5. studenog 1944. godine u riječkoj luci potopilo ga je savezničko ratno zrakoplovstvo.

Godine 1947. otpočelo je vađenje Kiebitza koji se nalazio na dubini od 22 metra. Vađenje potonolog broda odradio je splitski Brodospas. Prvi put se u nas primijenilo vađenje broda pomoću cilindara i stlačenog zraka. Početkom 1948. brod je izvađen i djelomično rastavljen i rekonstruiran u pulskom brodogradilištu. Brod je potpuno i vrlo luksuzno i moderno uređen i predan JRM kao školski brod “Galeb”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here