Dvojac s riječkog Tehničkog fakulteta mogao bi promijeniti živote teško oboljelih. Abi namješta elektrode uređaja koji očitava moždane signale. Fokusiran je na monitor na kojemu je kocka s kojom se igra po ekranu.
“On može mislima pomicati kocku, dakle ima na glavi uređaj koji mjeri signal iz mozga, EEG signale i onda na bazi tih mjerenja sustav shvati kad on hoće pomaknuti kocku u lijevo, u desno, naprijed, nazad“, pojasnio je za RTL vijesti profesor Miroslav Vrankić.
Jednako tako, snagom volje može upravljati dronom ili dječjim autićem na baterije. Indijac Abi, hrvatski je zet koji piše doktorat na Tehničkom fakultetu i želi napraviti nešto humano. Uređaj pomoću kojeg će se komunicirati – mislima.
“Uvijek je bolje obećati manje, a napraviti više i to je moj plan. Ovo bismo mogli završiti u roku od dvije godine i zbilja pomoći“, rekao je doktorand na Tehničkom fakultetu Guruprasad Madhale Jadav.
Čeka ih težak posao. No, na dobrom su putu naprave komunikator za potpuno paralizirane osobe, koje ne vide, ne govore i zaključane su u svom tijelu.
“Sada nam je najvažnije financiranje istraživanja koje je dobrim dijelom softverski posao jer recimo mi opremu, hardver imamo, ali najpametniji dio posla je zapravo u toj šumi signala otkriti korisne informacije“, dodao je Vrankić.
I za njih napraviti poseban kod, algoritam kojim će se aktivirati komunikator osobe koja ne može govoriti ni pisati. U tome će uskoro imati i pomoć dijela studenata profesora Vrankića.
“Ovaj kolegij je jako koristan zbog toga što je projektno orijentiran“, izjavila je studentica Andrea Vučić.
“Možemo iz prve ruke mi nešto naučiti od njega, a samim time što studiramo računarstvo mislim da te stvari koje su nam možda na prvi pogled nevjerojatne nakon nekog vremena postanu nešto realno što se može realizirati, samo je potrebna ljudska mašta“, dodala je njena kolegica Iva Petrović.
Maštu i znanje imaju, bude li novca riječki ‘čitač misli’ mogao bi promijeniti brojne živote. Na bolje.