Kupovina nove odjeće često je razlog za osmijeh – osobito kada pronađemo savršen komad koji kao da je krojen baš za nas, a još je i snižen. No, ono što mnogi preskoče u toj euforiji je prvi i ključni korak: pranje nove odjeće. Prema riječima bivše trgovkinje May Ricketts, izostanak tog koraka može imati ozbiljne posljedice po zdravlje.
“Molim vas, perite novu odjeću!”
May Ricketts, kreatorica sadržaja s TikToka i bivša zaposlenica jedne velike modne trgovine, postala je viralna nakon što je u videu ispričala kako je zaradila lišaj – gljivičnu infekciju kože – samo rukovanjem s novom odjećom koju su kupci isprobavali.
“Samo sam slagala odjeću. Nisam je ni obukla. I dobila sam lišaj”, izjavila je May, pozivajući sve da nikako ne nose novu odjeću bez prethodnog pranja.
@mayricketts Working in retail is not for the weak, people really are GROSS🤮 #retailproblems #grotty ♬ original sound – May | Professional Yapper✨
Što je zapravo lišaj?
Lišaj, poznat i pod nazivima tinea ili ringworm, predstavlja vrlo zaraznu gljivičnu infekciju kože. U početnoj fazi pojavljuje se kao suha, crvenkasta i ljuskava mrlja koja često svrbi te ima karakterističan prstenasti oblik. Ovu infekciju uzrokuju dermatofiti – gljivice koje se hrane mrtvim stanicama kože, a šire se na različite načine. Najčešći put prijenosa je izravan kontakt kože s kožom, ali lišaj se lako može prenijeti i sa zaraženih životinja te preko kontaminiranih predmeta kao što su četke, ručnici, posteljina i – što je posebno važno istaknuti – odjeća. Upravo zbog toga stručnjaci preporučuju obavezno pranje nove odjeće prije nošenja. Prema izvješću američkog CDC-a (Centra za kontrolu i prevenciju bolesti), u posljednjih nekoliko godina sve je učestalija pojava novih, otpornijih sojeva ove gljivične infekcije, što dodatno naglašava važnost osobne higijene i opreza pri rukovanju odjećom i drugim osobnim predmetima.
Tri glavna razloga zašto je pranje nove odjeće obavezno
1. Boje koje puštaju mogu oštetiti kožu i odjeću
Mnogi komadi nove odjeće sadrže višak boje koji se može prenijeti na kožu ili druge tkanine tijekom nošenja. Pranjem se uklanja višak pigmenta i sprječava iritacija kože ili oštećenje drugih odjevnih predmeta.
2. Riješit ćete se bakterija i gljivica
Nije poznato koliko je ljudi probalo tu odjeću prije vas – a niti pod kojim je uvjetima skladištena ili transportirana. Pranje uništava većinu štetnih mikroorganizama koji su se možda nakupili na tkanini.
3. Uklanjanje potencijalno opasnih kemikalija
Tkanine se u procesu proizvodnje često tretiraju kemikalijama koje poboljšavaju izgled, sprječavaju gužvanje ili štite od vlage. No, te tvari mogu izazvati iritaciju kože, osipe i druge dermatološke probleme – osobito kod osjetljivijih osoba i djece.
Zaključak: Bolje spriječiti nego liječiti
Iako je nova odjeća često vizualno čista i miriše na “novo”, istina je da može biti prepuna nevidljivih prijetnji. Bez obzira koliko vas primamila ideja da novi komad odmah obučete – uložite dodatnih nekoliko minuta u pranje. Vaša koža i zdravlje bit će vam zahvalni.