Susret s nazivom VODA I MORE NAŠE BLAGO održan je 12. lipnja. 2015. u predavaoni na Filozoskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci – Kampusu u okviru naslova projekta za Natječaj za dodjelu potpora studentima poslijediplomskih doktorskih studija: Točke preokreta u podizanju svijesti razvijanja vještina komunikacije i prezentacije u interesu očuvanja i zaštite voda i mora.
Predavače izv. prof. dr. sc. Roberta Precalia, dr.sc. Gorana Volfa, Daria Mamilovića, dipl. ing. kem.teh., Loretu Vickić Rusijan i Rafaelu Vlatković Radić predstavila je Dorotea Žic, moderator i organizator susreta.
Na teme susreta VODA I MORE NAŠE BLAGO predavači su tematki izlagali:
Mr. sc. Dorotea Žic, predavač na Veleučilištu u Rijeci organizirala je susret u okviru naslova projekta za Natječaj za dodjelu potpora studentima poslijediplomskih doktorskih studija: Točke preokreta u podizanju svijesti razvijanja vještina komunikacije i prezentacije u interesu očuvanja i zaštite voda i mora.
Kratki sažetak izaganja na temu Mudra povezanost s vodom i morem:
Međusobna povezanost ljudi s vodom i morem stvara jasnoću uvida kako mudro, ispravno i predano djelovati. Kao zarišna točka značajan je promatrač usklađen s vodom i morem koji posvećuje svoju potpunu pažnju, tj. dovodi se u stanje potpune jasnoće opažanja tišinom i istinskim slušanjem. Rastom razine svijesti promatrač zamjećuje oblik i život unutar oblika sjeđinjen sa sobom, vodom, morem i cjelokupnom prirodom oslobađa se osjećaja odvojenosti što dovodi do sklada koje prožima njega, vodu, more i sveukupnu prirodu.
Kratki sažetak izaganja na temu Važnost monitoringa mora:
Monitoring mora predstavlja konstantno praćenje kvalitete mora tako da se prate određeni kemijski, biološki, fizikalni i dr. parametari u dužem vremenskom periodu. Obzirom na raznolikost područja mora u svijetu, ako i klimatske prilike, nije moguće uspostaviti jedinstven model praćenja, nego se uvode i drugi parametri ovisno o utjecajima i nastalim promjenama.
Kako su Jadransko more, otoci i priobalje neprocjenjiva i ekološko osjetljiva prirodna bogatstva Republike Hrvatske izrađena je Strategija zaštite morskog okoliša. Ta tvz. Morska strategija predstavlja ekosustavni pristup upravljanja ljudskim aktivnostima na području Jadranske podregije za uspostavu i/ili održavanje dobrog stanja morskog okoliša. Jedan od akcijskih programa je i izrada i primjena Promatračkog sustava za more. Program praćenja stanja Jadranskog mora baziran je na spoznaji da je održavanje visoke kakvoće morskog okoliša usklađen s odredbama Okvirne direktive o vodama Europske Unije (Water Framework Directive – 2000/60/EC).
Izv. prof. dr. sc. Robert Precali, je znanstveni savjetnik u Centru za istraživanje mora, Institut Ruđer Bošković, G. Paliage 5, 52210 Rovinj, koji je 25 godina neposredno istraživao sjeverni Jadran. Njegov znanstveni interes su procesi u ekosustavu mora i njihove dugoročne promjene. To se prvenstveno odnosi na procese eutrofikacije. Po osnovnoj naobrazbi kemičar, autor 90-tak znanstvenih radova, sudjelovao u oko 30 znanstvenih projekata od kojih je trećinu vodio.
Kratki sažetak izlaganja na temu Stanje eutrofikacije Jadranskog mora:
Eutrofikacija predstavlja jedan od trenutno najznačajnijih problema europskih mora. Jadransko more u svojem sjevernom dijelu pod neposrednim je utjecajem hranjivih tvari koji je uzrokuju ali ekološko stanje priobalnog mora Hrvatske je sa stanovišta stupnja eutrofikacije vrlo dobro, tj. najvišeg stupnja. Povećanje stupnja eutrofikacije te time i smanjenje ekološkog stanja uočeno je u Limskom kanalu, Pulskoj luci, Bakarskom zaljevu, Šibenskom zaljevu te dijelu Kaštelanskog zaljeva. Povećanje se uglavnom može pripisati donosu hranjivih soli podzemnim vodama ili neriješenim kanalizacijskim ispustima.
Tijekom prvog desetljeća ovog stoljeća je u vodama sjevernog Jadrana zabilježena opća tendencija smanjenja koncentracije klorofila a te također jasan signal smanjenja koncentracije ortofosfata u ekosustavu. Glavni uzrok tome su ekstremne promjene u slatkovodnom donosu rijekom Po te smanjenja opterećenja hranjivim solima, čemu je pridonijelo i povećano korištenje voda u slivu rijeke Po.
Dr.sc. Goran Volf s Građeviskog Fakulteta Sveučilišta u Rijeci
Kratki sažetak izlaganja na temu Onečišćenje i zaštita voda i mora:
U predavanju su dani opisi termina onečišćenje i zagađenje te glavni izvori i posljedice onečišćenja koji djeluju na morske ekosustave. Dan je popis glavnih zakona i propisa u Republici Hrvatskoj te konvencija koje se odnose na zaštitu mora. Na kraju su prikazane posljedice onečišćenja otpadnim vodama iz kanalizacije te je ukratko opisan proces pročišćavanja otpadnih voda s prikazanim pozitivnim i negativnim utjecajima uređaja za pročišćavanje otpadnih voda na morski ekosustav.
Mr. sc. Dario Mamilović, dipl. ing. kem.teh., direktor poduzeća EKO PROJEKT d.o.o., Zagrebačka 5, Rijeka
Kratki sažetak izlaganja na temu Istina i zabluda u zaštiti voda i mora:
Obrađena je tema istina i zabluda u pročišćavanju otpadnih voda. Jedna od zabluda je negativni prizvuk koji prati uređaje da loše rade i da generiraju neugodne mirise, što ne mora biti točno, ako je projekt i izvedba korektna.
Zbog nespretnosti provedbe zakona ponekad imamo da su parametri pročišćene vode koja se ispušta u kanalizaciju oštriji nego u slučaju pitke vode, što je apsurd sam po sebi. Na kraju, i u stručnim krugovima, uopće uvrijeđeno mišljenje da je more prirodni element koji potpomaže razgradnju otpadnih tvari zbog čega treba graditi uređaje nižeg stupnja ne stoji, jer u otpadnim vodama imamo sve više teško razgradivih sintetskih tvari koji mogu uzorkovati nakupljanje u prirodnim sredinama sinteskih i toksičnih tvari čime direktno negativno djelujemo na okoliš.
Loreta Vickić Rusijan odgojiteljica predškolske djece u vrtiću Cvrčak u Malom Lošinju
Kratki sažetak predavanja na temu Prezentacija projekata Od projekcije do predstave, te slikovnice Morsko blago i Legenda o otoku Susku
U želji da se prikaže nastojanje u kojem se senzibilira dječji svijet za brigu i osvještavanje ljepote i povezanosti s vodom, Loreta Vickić Rusijan predstavila je projekt koji je provela u dječjem vrtiću CVRČAK u Malom Lošinju.
Od projekcije do predstave bio je naslov projekta u kojem je u suradnji s ” Plavim svijetom” institutom za zaštitu mora prikazala djeci projekciju o moru i delfinima. Nakon toga je uslijedila posjeta institutu, šetnje, upoznavanje s biljnim i životinjskim svijetom. Poseban je naglasak dat na ekološkom momentu, i to priči o buci i raznim vrstama onečišćenja. Zatim je uslijedila predstava za koju su djeca, njih 28. iz skupine” Jagodice” od 6. godina, izrađivala kostime i kulise s roditeljima. Predstavu je odgledalo 300 djece, tako da se smatra da je prenesena poruka djece djeci.
Radi što boljeg savladavanja i shvaćanja teksta Loreta Vickić Rusijan naslikala je slike koje su kasnije postale višejezična slikovnca MORSKO BLAGO, koja je od strane Turističke zajednice proglašena originalnim Lošinjskim suvenirom. Slikovnica je tiskana uz pomoć raznih sponzora, a par su ilustracija iz slikovnice korištene i kao predložak za okupljanje na skupu o zaštiti vode.
Na taj način Loreta Vickić Rusijan je u suradnji s djecom pokušala prenjeti pozitivne poruke i uputu o tome da cijenimo ono što smo dobili na dar.
Rafaela Vlatković Radić viši modni dizajner momentalno radi s djecom izradu edukativnih video za djecu u svrhu očuvanja prirode
Kratki sažetak izlaganja na temu Ljubav na prvi pogled djece s vodom i morem:
Svaki dan od plutanja u plodnoj vodi do danas mi smo u doticaju s vodom. Tijela novorođenčeta sadrže oko 75% do 80% vode a kasnije se ta količina smanjuje ovisno o dobi, spolu i udjelu masti u organizmu. Iscjeljuje nas …. Možemo li bez nje?