Home Vijesti Zašto je ubojica s Cetinja ubio toliko puno ljudi?

Zašto je ubojica s Cetinja ubio toliko puno ljudi?

162
0
Privatna arhiva
Privatna arhiva

Aco Martinović, čovjek koji je u Crnoj Gori na Cetinju ubio 12 osoba, uključujući dvoje djece, izazvao je šok i nevjericu u regiji. Premijer Milojko Spajić ga je opisao kao “medicinski fenomen”, no stručnjaci smatraju da je potrebno dublje razumijevanje njegovog psihološkog stanja.

Prema psihološkinji Anđeli Novaković, Martinović nije bio medicinski fenomen, već osoba s poremećajem ličnosti koji, sam po sebi, ne vodi nužno do zločina. No, kombinacija faktora poput ranijeg nasilnog ponašanja, posjedovanja ilegalnog oružja i zloupotrebe alkohola značajno povećava rizik za ovakve tragične događaje.

Rizični faktori koji su doveli do tragedije

Psihološka analiza Martinovića ukazuje na nekoliko ključnih elemenata koji su doprinijeli masakru:

  • Povijest nasilja: Martinović je već ranije bio osuđivan za obiteljsko nasilje i ilegalno posjedovanje oružja. Ovi obrasci ponašanja ukazuju na njegovu impulzivnost i slabiju kontrolu emocija.
  • Poremećaj ličnosti: Osobe s ovakvim poremećajem često imaju osjećaj grandioznosti, potrebu za kontrolom i manjak empatije prema drugima.
  • Alkohol i traume: Zloupotreba alkohola može dodatno pogoršati stanje osobe s poremećajem ličnosti i izazvati brze, nekontrolirane emocionalne reakcije.

Veza između obiteljskog nasilja i masovnih zločina

Prema istraživanjima, čak 70% masovnih ubojica ima povijest kaznenih prijava za obiteljsko nasilje. Psihološkinja Novaković ističe da prisutnost psihijatrijske dijagnoze nije presudan faktor za počinjenje masovnih zločina. Većina počinitelja imala je prethodna iskustva s nasilnim kriminalnim djelima.

Psihološka perspektiva: Zašto je ubijao obitelj?

Martinovićevi postupci, uključujući ubojstvo vlastitih rođaka, prijatelja i djece, mogu se objasniti poremećajem mišljenja i promjenama u emocionalnom stanju. Psihološkinja pretpostavlja da je Martinović u svojoj izobličenoj percepciji stvarnosti svoje postupke smatrao ispravnima i opravdanima.

“Takva stanja često zahtijevaju hitnu medicinsku intervenciju, koja u ovom slučaju nije bila adekvatna,” navela je Novaković.

Postupci nadležnih: Je li tragedija mogla biti spriječena?

Prema informacijama Ministarstva zdravstva, Martinović je u studenom 2022. godine pregledan od strane psihijatra. Policija ga je tada uputila na pregled zbog antisocijalnog ponašanja, no nije hospitaliziran.

Prema zakonu, psihijatar može prisilno zadržati pacijenta samo ako postoji ozbiljna prijetnja po njegov ili tuđi život. Budući da Martinović nije pokazivao znakove psihotičnosti, nije bilo pravne osnove za njegovo zadržavanje.

Nedostatak sustavne brige

Iako je Martinović dobio terapiju, postavlja se pitanje koliko je ona bila učinkovita i je li se nadziralo njegovo liječenje. Sustav nije mogao osigurati da pacijent uzima propisanu terapiju niti provoditi dugoročne mjere koje bi mogle smanjiti rizik od nasilnih ispada.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here