Home Vijesti Gradu Rijeci prijete novi izbori – napravili smo anketu koja sugerira mogući...

Gradu Rijeci prijete novi izbori – napravili smo anketu koja sugerira mogući rasplet!

308
0
MixCollage 21 Jul 2025 08 58 PM 7138
Ilustracija

Ni drugi pokušaj konstituiranja Gradskog vijeća Grada Rijeke nije uspio. Na današnjoj sjednici, kandidatkinja PGS-a, IDS-a i Liste za Rijeku, Ana Trošelj, dobila je 10 glasova, dok je kandidat Akcije mladih, Robert Kurelić – kojeg podržava i gradonačelnica Iva Rinčić – ponovno dobio 15 glasova, isto kao i u prvom pokušaju. Budući da za izbor predsjednika Gradskog vijeća treba najmanje 16 glasova, sjednica je i ovoga puta završila bez rezultata.

“Još jedan pokušaj – ili novi izbori”

Prema zakonskim odredbama, Gradsko vijeće ima još jedan pokušaj da se konstituira, i to u roku od 30 dana od današnjeg neuspjelog glasanja. Ako ni tada ne bude izabran predsjednik Gradskog vijeća, Grad Rijeku čekaju novi lokalni izbori.

“Anketa u Facebook grupi otkriva moguće preferencije birača”

Kako bi se dobio barem okviran uvid u raspoloženje građana u slučaju novih izbora, portal Rijeka Danas je u svojoj Facebook grupi “Rijeka Danas Plus” na uzorku od oko 350 članova proveo anketu s pitanjem:
„Za koga biste glasali na eventualnim ponovljenim izborima za riječko Gradsko vijeće?“

Iako je važno naglasiti da se ne radi o znanstveno reprezentativnom uzorku, iskustvo iz prethodnih izbornih ciklusa pokazalo je da se rezultati u ovoj grupi često poklapaju s izbornim rezultatima u Rijeci. Grupa je, podsjetimo, prva točno predvidjela pobjedu Ive Rinčić na prošlim izborima – čak i prije nego što su to pokazale ankete nacionalnih televizijskih kuća.

“Rezultati ankete: SDP u vodstvu ispred koalcije koja podupire Rinčić”

U anketi je sudjelovalo 338 članova grupe, a rezultati su sljedeći:

  • SDP – 39%
  • AM-Fokus-Unija-HSU-Alternativa-Centar – 27%
  • HDZ – 14%
  • PGS-Lista za Rijeku-IDS – 11%
  • Možemo – 6%
  • Most – 3%
  • Nezavisne liste (Zubić-Zec i Mataja-Mafrici) – 0%
output (23)
Anketa Gradsko viječe

Prema simulaciji raspodjele mandata uz izborni prag od 5% i ukupno 31 mandat, rezultati bi bili:

StrankaMandati
SDP12
AM-Fokus-Unija-HSU-Alternativa-Centar9
HDZ4
PGS-Lista za Rijeku-IDS4
Možemo2

“Tko bi profitirao od novih izbora?”

Prema ovoj anketi, čini se da bi SDP bi bio glavni dobitnik eventualnih novih izbora. Koalicija gradonačelnice Rinčić bi izgubila dva mandata, regionalci i HDZ bi zadržali solidne pozicije, dok bi Možemo prošao izborni prag, a Most i nezavisne liste bi ostali bez zastupljenosti.

Ukoliko se i treći pokušaj konstituiranja vijeća pokaže neuspješnim, Rijeka bi mogla dobiti novu priliku da bira – i eventualno preoblikuje političku sliku Grada.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here