Home Mozaik VIDEO: Aktivistice bacile boju na umjetničko djelo, optužene za kazneno djelo protiv...

VIDEO: Aktivistice bacile boju na umjetničko djelo, optužene za kazneno djelo protiv kulturne baštine

36
0
H 8e142736 75c5 49b1 8fed 06d076660203 760
Foto: Screenshot X

Dvije članice klimatskog pokreta Futuro Vegetal izazvale su incident u Pomorskom muzeju u Madridu nakon što su, prema navodima policije, bacile biorazgradivu crvenu boju na poznato umjetničko djelo. Španjolske vlasti terete ih za kazneno djelo protiv kulturne baštine, što je otvorilo ozbiljnu javnu raspravu o granicama aktivizma.

Napad na sliku posvećenu Kolumbu

Meta performansa bila je slika Joséa Garnela – “Prvi hommage Kristoforu Kolumbu”. Aktivistice su bojom polile platno upravo na Dan Španjolske, čime su željele izraziti neslaganje s obilježavanjem tog datuma. Umjetničko djelo prikazuje simboličan trenutak iz španjolske pomorske povijesti i smatra se važnim dijelom nacionalnog kulturnog identiteta.

Slika brzo restaurirana i vraćena u muzej

Zahvaljujući brzoj reakciji djelatnika muzeja, oštećenje je sanirano unutar nekoliko sati, a slika je ponovno izložena posjetiteljima. Španjolska ratna mornarica objavila je kako je restauracija „omogućila povrat slike i mira u prostor koji je okružuje“.

Uhićenje i reakcija javnosti

Obje aktivistice su uhićene na licu mjesta, nakon što ih je zadržao zaposlenik muzeja. Tijekom policijske intervencije posjetitelji su evakuirani, no muzej je ubrzo nastavio s radom.

U priopćenju pokreta Futuro Vegetal navodi se da su aktivistice razvile transparent s porukom:
„12. listopada nije dan za slavlje. Ekosocijalna pravda.“
Istaknule su kako žele „upozoriti na posljedice povijesnog i suvremenog kolonijalizma“.

Rasprava o granicama aktivizma i zaštiti baštine

Ovaj događaj ponovno je otvorio pitanje sigurnosti kulturnih dobara u europskim muzejima, kao i granice aktivističkih akcija.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here