Rijeka, poznata po svojoj bogatoj povijesti i multikulturalnosti, imala je značajne veze s Amerikom koje su oblikovale njezin kulturni i društveni pejzaž. Od emigrantske luke do utjecaja poznatih Amerikanaca, Rijeka je kroz povijest bila povezana s Novim Svijetom. Ovaj članak istražuje te veze i kako su one utjecale na grad.
Fiorello La Guardia: Američki gradonačelnik s riječkom epizodom
Jedna od najpoznatijih ličnosti koja povezuje Rijeku s Amerikom je Fiorello La Guardia, legendarni gradonačelnik New Yorka. La Guardia je bio sin talijanskih imigranata, a dio svog ranog života proveo je u Rijeci gdje je radio u američkom konzulatu od 1904. do 1906. godine. Kasnije je postao jedan od najutjecajnijih gradonačelnika New Yorka, poznat po svojim reformama i borbi protiv korupcije.
Rijeka kao luka za imigrante
Rijeka je krajem 19. i početkom 20. stoljeća bila jedna od glavnih luka iz koje su europski imigranti kretali prema Americi u potrazi za boljim životom. Tisuće ljudi iz cijele srednje Europe prolazilo je kroz Rijeku, ostavljajući za sobom rodnu zemlju i krećući na put prema ostvarenju svog američkog sna. Ova emigrantska struja donijela je mnoge promjene u Rijeku, od ekonomskog procvata luke do kulturnih utjecaja koje su imigranti ostavili za sobom.
Priča o Titanicu i Carpathiji
Povezanost Rijeke s Amerikom obuhvaća i priču o RMS Carpathiji, brodu koji je 1912. godine spasio preživjele s Titanica. Carpathia je bila brod kompanije Cunard Line, koja je redovito isplovljavala iz Rijeke. U Guvernerovoj palači u Rijeci čuva se originalni prsluk za spašavanje s Titanica, što svjedoči o dubokim vezama između ovog grada i jedne od najpoznatijih pomorskih tragedija u povijesti.
Američki kulturni utjecaji
Utjecaj Amerike na Rijeku nije se zaustavio s emigracijom. Tijekom 20. stoljeća, američka kultura imala je značajan utjecaj na grad. Jazz glazba, rock’n’roll, i holivudski filmovi našli su put do Rijeke, oblikujući kulturni ukus i stil života. Mnogi su Riječani odrasli uz američku popularnu kulturu, što je dodatno ojačalo veze.
Obrazovanje i poslovne veze
Američke obrazovne institucije i programi razmjene također su igrali ključnu ulogu u jačanju veza između Rijeke i Amerike. Mnogi studenti iz Rijeke imali su i imaju priliku studirati u Sjedinjenim Državama, donoseći sa sobom nova znanja i iskustva. Poslovne veze između Rijeke i američkih kompanija također su doprinijele ekonomskom razvoju grada.
Studiranje u Americi: Pripreme za međunarodne ispite i prevođenje dokumenata
Sve veći broj mladih iz Rijeke i okolice odlazi na studij u Ameriku. Kako bi se pripremili za ovu važnu fazu života, mnogi se upisuju na tečajeve engleskog jezika i pripreme za međunarodne ispite poput SAT-a i TOEFL-a. OMNIA Centar za strane jezike nudi kvalitetne pripreme za ove ispite, osiguravajući da su studenti spremni za akademske izazove koji ih čekaju u Americi. Jedna od success stories svakako je mladi Riječanin Adrijan Hržić, koji je nedavno diplomirao matematiku u Nashvilleu, u saveznoj državi Tennessee.
Važnost engleskog jezika
Zbog snažnih veza s Amerikom, engleski jezik postao je ključan u obrazovanju, poslovanju i svakodnevnom životu Rijeke. Učenje engleskog jezika otvorilo je mnoge prilike za građane Rijeke, omogućujući im da komuniciraju s međunarodnim partnerima i sudjeluju u globalnim poslovnim i kulturnim tokovima.
Američki utjecaji na Rijeku kroz povijest ostavili su dubok trag na kulturni i društveni pejzaž grada. Od Fiorella La Guardije i emigrantske luke do modernih kulturnih i obrazovnih veza, Rijeka je bila i ostaje povezana s Amerikom na mnoge načine.
(Autorica: SANJA PERINIĆ, Riječanka, sudski tumač i prevoditeljica za engleski jezik i suvlasnica OMNIA Centra za strane jezike u Rijeci)
Pročitajte od autorice:
Povijest jezika u Rijeci: Kultura i nasljeđe kroz stoljeća
Britanski utjecaj u Rijeci kroz povijest: Priča o engleskom jeziku i kulturnom naslijeđu
Kultura?Što ke to USA kultura?Uostalom,moji su odlazili u Chile,Argentinu,Peru,zemlje u kojima je dominirala kultura španjolaca u sprezi sa domorodačkom.
USA,što je to USA,oružje,masakri domorodaca,robovlasništvo i građanski rat,a,u novije vrijeme i čovjek kojeg je pojeo rak šupka-John Wayne i CHINESE INVENTION GUN POWDER.😄😄😄😄👋Kome vi podilazite,veleposlanstvu?
Dali bi dupe oli šupčić USA ambasade da jih podragaju po kose.
The only word they best know is “Sheriff”.That’s a part of glorious US history.