U Rijeci je nedavno otvorila vrata Kanča, novi fast food specijaliziran za peruansku kuhinju. Smješten na adresi Petra Jurčića 9, riječ je o obiteljskom biznisu koji su pokrenuli Nelson i Giovanna iz Perua. Vlasnici imaju su Peruanci hrvatskog porijekla (njihovi preci su iz Dalmacije emigrirali u Južnu Ameriku). Osim Nelsona i Giovanne, u Kanči rade još troje Južnoamerikanaca: Berenice, Alejandra i Ivan.
Zašto Kanča?
Ono što nas zanimalo je porijeklo imena lokala. Riječ je o tipičnoj peruanskoj grickalici koja se sastoji od prženog kukuruza. Kanča izgleda ovako:

Ponuda hrane
Južnoamerička hrana je zaista rijetka pojava u Hrvatskoj, posebice u Rijeci. U Kanči nude prije svega peruanske sendviče, primjerice Sandwich de lomo (komadi govedine pirjani u woku s lukom i rajčicama, posluženi s rikulom).

Osim sendviča, imaju i jela na bazi riže, primjerice pirjanu rižu s povrćem i svinjetinom. Peruanska chaufa je vrlo slična kineskoj pirjanoj riži (chaofan). Sličnost chaufa i chaofana u imenu nije slučajna, chaufa je jelo koji su izmislili kineski emigranti koji su htjeli pripremiti pirjanu rižu s dostupnim sastojcima u Južnoj Americi.

Probali smo i Panceta la caja china, još jedno jelo koji ima kinesko porijeklo. Riječ je o komadima svinjetine pečeni u “Kineskoj kutiji” (vrsta roštilja op.a.) s hrskavom koricom i poslužen s peruanskim pikantnim umacima.

Vlasnici su nam preporučili da probamo i jelo Lomo saltado, odnosno pirjane komadiće govedine s lukom, rajčicama i pomfritom. Iako je Pacheta a la caja china bila jako ukusna, Lomo saltado je naš favorit.

Ponuda pića
U Kanči moguće je popiti Inca Kola, peruansko gazirano piće koji ima gotovo kultni status u Južnoj Americi. Vlasnici su nam preporučili i Chica Moradu, nacionalne piće Perua (okus podsjeća na kompot). Nismo imali prilike probati peruansko pivo, iako smo čuli da se posebno dobro slaže uz mesna jela poput Panceta la caja china.


Usluga i cijena
Usluga je zaista ugodno osvježenje u odnosu na uobičajenu uslugu u hrvatskim ugostiteljskim objektima. Peruanci kao svi Južnoamerikanci unose vedrinu i osmijeh u odnosu s gostima, što nije česta pojava s tradicionalno namrgođenim (ili u najboljem slučaju rezerviranim) hrvatskim konobarima. Cijene glavnih jela su iznad prosjeka riječkih fast foodova (od 14 do 18 eura), ali treba uzeti u obzir da jela sadrže sastojke koji su direktno uvezeni iz Perua i Španjolske (gdje postoji velika peruanska zajednica).
Porcije su bogate i zasitne. Glavna jela na bazi mesa imaju krumpiriće za prilog, ali osobno pirjana riža (poput chaufe) nam još bolje paše uz pečeno meso. Jelovnik nema puno jela u ponudi (3 vrste sendviča i 3 glavna jela), ali nadamo se da će biti mjesta i za ostala peruanska jela poput carapulcre, anticuchos i empanadas. Prema riječima vlasnika, planiraju uvesti i dodatna jela u sezonskoj ponudi. Trenutno primaju samo gotovinska plaćanja, ali će uskoro osigurati i mogućnost plaćanja putem kartice. U buduće će njihova jela biti dostupna i na vodećim platformama za dostavu hrane. Do tada, možete ih osobno kontaktirati za dostavu na ovaj broj na Viberu ili Whatsappu: +385 95 3797 642
Mi im možemo samo poželjeti sreću da nastave promovirati peruansku kuhinju u našem gradu u kojem prečesto fali ugostiteljskih objekata s egzotičnom ponudom.