Ministar financija Slavko Linić je prvi u Vladi dobio zadatak odgovarati na pitanja preko Facebooka i Twittera, a većina pitanja građana su se odnosila na ovogodišnji proračun. Najviše pitanja se odosilo na povećanje PDV-a i posebnim stopama. Neizbježno je bilo i pitanje zašto neće biti većeg dijeljenja otkaza u javnom sektoru.
Siniša Medved Medo: Hoće li stopa od 25 posto za PDV biti trajna ili će se smanjiti kad se financije konsolidiraju?
Linić: Za sada će biti dugotrajna jer će sređivanje Hrvatske trajati zaista puno. Naš cilj je i dalje smanjivanje zdravstvenog doprinosa za privredu jer privreda treba biti konkurentna.
@poslovniplus: Zašto Vlada i u ovom proračunu izbjegava rezati broj zaposlenih u javnom sektoru?
Linić: Ovoj vladi je dovoljno da sreže posebne dodatke koje su imali pojedinci, da sreže broj prekovremenih i broj zaposlenih na određeno vrijeme i broj ugovora o djelu i već ćemo dobiti uštedu od dvije milijarde u cijelom sustavu. Zasad sasvim dovoljno, a 2012. ćemo iskoristiti za pregovore sa sindikatima i socijalnim partnerima i mijenjati kolektivne ugovore. Uvjeren sam da ćemo to uspjeti.
Linić tvrdi da će pdv biti dugotrajan. Ja bi dodao kao i ova vlast. Linićev izbor-Premjer je dobro pokušao oblatiti prvog koji u njegovoj Vladi misli g. Ferdelji tvrdnjom da sorry Ferdelj će uzeti 6 plaća a mi smo mu dali otkaz. Da bi se shvatilo koga je Premjer potjerao zbog pameti kliknite:http://www.radio101.hr/podcost.php?id=62841
pazi snima se http://www.youtube.com/watch?v=DCn1x-uiej0&feature=youtu.be
Ispravak adrese: http://www.radio101.hr/podcast.php?id_62841 Gospodin Ferdelji je želio pomoći, ali su ga otjerali i popljuvali,no, popljuvali su najviše sebe.
Rijeci kao i Hrvatskoj treba ponajprije jaka proizvodnja, pa je strateški zaokret prema reindustrijalizaciji prvi je korak ka oporavku i izlasku iz krize. Dosadašnja makroekonomska politika svih vlada RH, u kojoj je rast BDP zasnovan na uslugama, zaduživanju, potrošnji, prodaji imovine i gašenju industrije je potrošena, a rješenje je u novoj doktrini u kojoj su proizvodnja i industrija osnova razvoja.
Glavni razlog deindustrijalizacije bio je ostaje po meni do promjena nepovoljan tečaj kune.
Područja promjena, a to su koordinirana promjena monetarne i fiskalne politike, promjena načina upravljanja državnim poduzećima, optimiziranje razvoja proizvodnje i industrije u skladu sa statusom priključenja EU, rješavanje nelikvidnosti, smanjenje parafiskalnih nameta, teritorijalni preustroj s ciljem efikasnije i jeftinije uprave, efikasnija energetska politika, efikasnije zakonodavstvo i pravosuđe, uključivanje znanosti i obrazovanja u razvoj proizvodnje te promjene u ostalim područjima.
Dakle sve ovo navedeno je bilo potrebno promjenama ili reformama učiniti prije bilo kakvog podizanja PDV-a. Sva ostala riješenja spadaju u red palijativnih mjera i neće imati nikakve učinke na gospodarstvo