Povodom Dana žena, praznika koji slavi politička, gospodarska i društvena postignuća žena, Muzej grada Rijeke organizirao je radionicu “Adio celulit”, što je izazvalo burne reakcije u javnosti. Dok se diljem svijeta na ovaj dan raspravlja o pravima žena, borbi za jednakost i feminističkim postignućima, u Rijeci je fokus stavljen na – estetski problem, prenosi RTL.
Kritike iz javnosti: “Šalje se kriva poruka”
Radionica je najavljena putem društvenih mreža, a iako su sva mjesta popunjena, komentari na objavu jasno pokazuju nezadovoljstvo građana. Riječanka Alma smatra da su organizatori promašili smisao Dana žena:
“Toliko bitnih stvari za ovaj dan ima, vezano za slobode i prava žena, a oni organiziraju ovo. Potpuno promašeno.”
S njom se slaže i Marko, koji smatra da Muzej nije trebao ići ovim smjerom:
“Mislim da su trebali malo drukčije posvetiti pažnju ženama, ne celulitu.”
Muzej: “Žene su same odabrale ovu radionicu”
Iz Muzeja grada Rijeke odbacuju optužbe da je radionica seksistička i tvrde da nije riječ o podcjenjivanju žena. Glasnogovornik Muzeja, Velid Đekić, izjavio je:
“Ako to tako netko vidi, meni je žao. To sigurno nije naša intencija, ali ponavljam – žene su same odabrale ovu radionicu. Prema tome, to je njihova odluka i mi njihovu odluku poštujemo.”
Ministarstvo kulture: “Nismo financirali ovu radionicu”
Na ovu temu reagiralo je i Ministarstvo kulture, koje se ogradilo od organizacije radionice. Istaknuli su da su Muzeju grada Rijeke za edukativne programe odobrili 1500 eura, ali da sredstva nisu bila namijenjena programu protiv celulita.
Noćni marš u Rijeci: “Dan borbe, a ne tretmana”
Dok se u Muzeju diskutira o celulitu, istovremeno se u Rijeci održava Noćni marš posvećen pravima žena. Marinella Matejčić, aktivistica za ženska prava, smatra da je odluka Muzeja besmislena:
“Znamo da u Rijeci postoji dugačka povijest snažnih žena i revolucionarnih djela vezanih uz ravnopravnost. I onda se odluče na najlakši put – radionicu protiv celulita, u bivšoj Palači šećerane. Apsurdno.”