Home Vijesti Slučaj mrtvih beba podsjeća na riječku tragediju iz 2015.

Slučaj mrtvih beba podsjeća na riječku tragediju iz 2015.

245
0
rhgerhe
Foto: Index/Facebook

U općini Ljubešćica dogodila se nezamisliva tragedija koja je potresla cijelu Hrvatsku. U dvorištu obiteljske kuće pronađena su tijela dviju beba, a roditelji su predani pritvorskom nadzorniku uz optužbe za grubo zanemarivanje djeteta sa smrtnim ishodom. Policija je pokrenula istragu, a iz obitelji je izdvojeno četverogodišnje dijete koje nije bilo evidentirano ni prijavljeno, saznaje Index.


Grubo zanemarivanje djece: Zakonske posljedice i kvalifikacije

Prema članku 177. Kaznenog zakona, grubo zanemarivanje dužnosti odgoja, obrazovanja i brige za dijete može imati najteže posljedice. Ako takvo zanemarivanje rezultira smrću djeteta, predviđena je zatvorska kazna od tri do petnaest godina.

Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović izjavio je da će Državno odvjetništvo odlučiti o mogućoj kvalifikaciji i za treće dijete, no zbog činjenice da je ono preživjelo, kvalifikacija kaznenog djela neće biti ista.


Kontroverze: Povezanost roditelja s nadriliječničkom praksom

Istraga je otkrila šokantne detalje o ocu djece koji je surađivao s kontroverznom “Organizacijom Obrane Zdravlja”. Ova organizacija promiče nepriznate metode liječenja, uključujući korištenje češnjaka i ljutih paprika za liječenje teških bolesti poput raka.


Slučaj iz 2015.: Podsjećanje na tragediju dječaka iz Rijeke

Ovaj slučaj podsjetio je na sličnu tragediju iz 2015. godine kada je devetogodišnji dječak preminuo nakon što su roditelji odbili konvencionalno liječenje agresivnog limfoma. Roditelji su se odlučili za alternativne metode liječenja, uključujući biljne kapi i voćne sokove, što je na kraju rezultiralo smrću djeteta.

Dječja bolnica o odbijanju liječenja izvijestila je Centar za socijalnu skrb, koji je odmah zatražio da se dijete oduzme roditeljima. Djelatnici Centra za socijalnu skrb pri dolasku na mjesto stanovanja roditelja nisu zatekli nikoga jer su oni otišli s djetetom u vikendicu prijatelja u Gorski kotar, kako je poslije utvrđeno.

Za to vrijeme došlo je do brzog napredovanja i širenja zloćudne bolesti po svim vitalnim organima. Dječaku se 5. rujna zdravstveno stanje iznimno pogoršalo, pa su roditelji zvali hitnu pomoć, koja ga je odvezla u riječku dječju bolnicu, gdje je ubrzo nakon dolaska umro.

Vrhovni sud je kasnije roditeljima ublažio kaznu, no ovaj slučaj ostavio je trajni trag u javnosti.


Što možemo naučiti iz ovih slučajeva?

Ovi tragični događaji ističu važnost pravovremene intervencije zdravstvenih i socijalnih službi. Također, otvaraju pitanja o odgovornosti društva i roditelja u zaštiti dječjih prava.

Roditelji imaju pravo donositi odluke o liječenju svoje djece, no kada te odluke ugrožavaju dječji život, država ima obvezu intervenirati.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here