Ukrajinsko gospodarstvo, unatoč ratnim uvjetima, pokazuje otpornost i prilagodljivost. Iako je BDP u odnosu na 2021. godinu smanjen za 25%, 2024. zabilježen je rast od 4%, a 2025. se očekuje povećanje od 4,3%. Stabilna valuta i smanjena kamatna stopa od 13,5% ukazuju na pozitivne ekonomske trendove. U isto vrijeme, Rusija se suočava s težim ekonomskim problemima, uključujući rekordnu kamatnu stopu od 23% zbog pada vrijednosti rublja.
Tri faze ukrajinske ratne ekonomije
1. Gašenje požara
Početni mjeseci rata obilježeni su velikim izazovima: masovnim izbjeglištvom, blokadom Crnog mora i padom BDP-a za trećinu. Središnja banka financirala je obranu, a inflacija je naglo porasla.
2. Stabilizacija gospodarstva
Od sredine 2022. godine, ukrajinsko gospodarstvo ulazi u fazu stabilizacije. UN-ov dogovor omogućio je nastavak izvoza žitarica, dok je strana pomoć, uključujući suradnju s MMF-om, osigurala priljev deviza. Reforme su omogućile prilagodbu gospodarstva na ratne okolnosti, uključujući premještanje ključnih industrijskih pogona.
3. Novi izazovi u trećoj fazi
Energetska sigurnost, manjak radne snage i smanjenje strane pomoći glavni su problemi u ovoj fazi. Ruski napadi na energetsku infrastrukturu dodatno otežavaju situaciju, dok veliki gubici u radnoj snazi ograničavaju ekonomske kapacitete. Trenutno na svako oglašeno radno mjesto dolazi prosječno samo 1,3 tražitelja posla.
Rast plaća i problemi financiranja
Ukrajinski radnici bilježe rast plaća, ali poduzeća se suočavaju s povećanim troškovima rada i otežanim financiranjem. Dugoročni projekti su praktički nemogući za realizaciju, a krediti su nedostupni mnogim poduzetnicima. Tvrtke koje izvoze proizvode na strano tržište posebno su pogođene jer ne mogu povećati cijene kako bi pokrile troškove.
Proračunski deficit i strana pomoć
Proračunski deficit Ukrajine za 2025. godinu procjenjuje se na gotovo 20% BDP-a, što je najvećim dijelom financirano izvana. Grupa 7 odobrila je zajam od 50 milijardi dolara, ali pitanje je može li Ukrajina opstati bez pomoći SAD-a nakon 2025. godine. Strane rezerve su zdrave i procjenjuje se da će doseći 43 milijarde dolara, što pokriva vrijednost petomjesečnog uvoza.
Budućnost ukrajinske ekonomije
Uz neizvjesnost oko buduće američke pomoći i pritisak za povećanjem poreza, Ukrajina bi se mogla suočiti s ozbiljnom krizom već 2026. godine. Europske zemlje, koje su same u financijskim problemima, možda neće moći pružiti dovoljnu podršku.
Optimizam uz ograničenja
Unatoč prilagodbi gospodarstva, problemi poput nestanka struje i povećanja troškova ostaju veliki izazov za poduzeća. “Prilagodili smo se, ali teško možemo poslovati ako smo 12 sati dnevno bez struje”, ističe Mihailo Travecki, poljoprivrednik iz okolice Kijeva.