Zračna luka Rijeka zabilježila je u 2008. godini gubitak u poslovanju od 4 milijuna i 169 tisuća kuna. Prema prvim procjenama, gubici u ovoj godini, biti će još veći i premašiti pet milijuna kuna. Podaci o poslovanju Zračne luke još su porazniji kada se uzme u obzir da su od prošlogodišnjih 11,7 milijuna kuna ukupnih prihoda čak 2,6 milijuna ostvarena od raznih potpora iz proračuna države i lokalne samouprave.
Nakon dramatičnog pada broja putnika u posljednje dvije godine, riječki se aerodrom tako našao pred financijskim krahom koji bi već po isteku ovogodišnje turističke sezone mogao ugroziti ne samo planirani oporavak već i sam opstanak Zračne luke. Direktor Mladen Pasarić u izjavi za Novi list tvrdi kako je jedini izlaz iz takve situacije u financijskoj injekciji suvlasnika Zračne luke koja bi omogućila predah i preživljavanje do iduće sezone.
Prema Pasariću, teško stanje u riječkoj Zračnoj luci posljedica su dugogodišnje neaktivnosti gotovo svih subjekata uključenih u rad aerodroma. Zračna luka Rijeka zaostaje za većinom hrvatskih aerodroma i po pitanju projekata koji se financiraju iz fondova EU, točnije niti jedan takav projekt do sada nije pripremljen.
– Takvi projekti proizlaze iz »master plana«, odnosno glavnog plana razvoja koji nikada nije napravljen. Sada moramo hvatati priključak i stvoriti projekte, no za njih prvo moramo osigurati sredstva za izradu projektne dokumentacije, što neće biti moguće ukoliko budemo imali problema s likvidnošću, kazao je Pasarić.
Uprava zračne luke pomoć će zatražiti na Skupštini društva zakazanoj za 10. lipnja Zagrebu, a procjenjuju da im je za opstanak potrebno između 5,5 i 7 milijuna kuna, koje bi trebali osigurati suvlasnici proporcionalno vlasničkom udjelu. Osim Republike Hrvatske koja je vlasnik 55 posto aerodroma, suvlasnici su još i Primorsko-goranska županija s 20 posto, Grad Rijeka s deset posto, Crikvenica, Krk i Opatija, svaki s četiri posto vlasničkog udjela te općina Omišalj s tri postotnim udjelom. Predsjednik Nadzornog odbora Zračne luke Čedo Salević potvrdio je da će i Nadzorni odbor predložiti osnivačima da se uključe u sanaciju financijske rupe na aerodromu.
– Nova uprava startala je s golemim minusom u poslovanju i već definiranim prometom za ovu sezonu. Moramo doći na nulu i omogućiti ugovaranje novih poslova za iduću sezonu. Ne traži se trajna pomoć u poslovanju Zračne luke, već jednostavno predah novoj upravi do iduće sezone za koju se već ugovaraju poslovi. Aerodrom je jednostavno u situaciji iz koje nema izlaza bez pomoći vlasnika koji se moraju odrediti jesu li za opstanak i napredak Zračne luke Rijeka ili ne, rekao je Salević dodavši kako je Nadzorni odbor zadovoljan dosadašnjim radom nove uprave. Na samom aerodromu već pokrenuti neki projekti, poput novog sustava rasvjete čija realizacija bi trebala krenuti ove godine, a pred završetkom su i radovi na novoj horizontalnoj signalizaciji i novom režimu prometa na aerodromu. Stoga sam optimist kada je u pitanju odluka osnivača o financijskoj pomoći aerodromu te očekujem da će oni prihvatiti takvu odluku na skupštini 10. lipnja, zaključio je Salević u izjavi za Novi list.
Sta ce turistui dolaziti kad nemaju sta vidjeti.
Obersnel i kompanija neka ih ugosti.