Na današnjem aktualnom satu Gradskog vijeća Rijeke vijećnik Liste za Rijeku, Predrag Miletić, ponovno je otvorio pitanje dugoočekivanog projekta Obalne šetnice Zapad, upozorivši kako u proračunu za iduće razdoblje nema planiranog nastavka radova.
Miletić je istaknuo kako su u proračunu za 2026. godinu predviđena značajna sredstva za uređenje plažnog pojasa na Preluku, no da istovremeno u dijelu koji se odnosi na urbanizam nema stavke za nastavak projekta šetnice.
„U proračunu za 2026. te projekcijama za 2027. i 2028. nema ništa za Obalnu šetnicu Zapad. To znači da se ne planira nastavak gradnje. A podsjetit ću da se na početku mandata 2021. Marko Filipović hvalio nastavkom gradnje od Hiltona do Bivija – no ništa se nije dogodilo“, rekao je Miletić.
Postavio je i konkretno pitanje: planira li Grad pokrenuti nastavak izgradnje šetnice od Hiltona prema Biviju i dalje do stadiona na Kantridi.
Grad računa na europska sredstva
Na pitanje je odgovorio zamjenik gradonačelnice Vedran Vivoda, koji je istaknuo kako je dio projekta prijavljen za financiranje putem Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Riječ je o dionici na području Preluka, od zavoja do nizbrdice prilagođene osobama s invaliditetom, ukupne vrijednosti gotovo 10 milijuna eura.
„Financiranje je predviđeno u 80 posto iznosa. Kriterij nije najbolji projekt, nego brzina prijave. Mi smo projekt prijavili u 16. sekundi i nadamo se da ćemo dobiti sredstva“, rekao je Vivoda.
“Projekt star gotovo pola stoljeća i dalje nije dovršen”
U replici, Miletić je dodatno naglasio dugogodišnje kašnjenje realizacije ovog projekta.
Podsjetio je kako na Costabeli postoji spomen-ploča koja svjedoči da je gradnja šetnice Kantrida – Preluk započela još 1978. godine.
„Prošlo je 48 godina, a šetnica još uvijek nije završena. Riječani i dalje nemaju pristup moru kakav bi trebali imati“, upozorio je.
Istaknuo je kako i dalje nedostaju ključne dionice – od stadiona na Kantridi do vila Nore, kao i od bazena na Kantridi do hotela Hilton.
Primjeri iz okruženja i kritika Gradu
Miletić je naglasio i kako druge sredine znatno bolje koriste dostupne natječaje Ministarstva prostornog uređenja i graditeljstva.
Kao primjer naveo je Malinsku, koja je zajedno s općinom Omišalj izgradila više od 10 kilometara obalne šetnice.
„Rijeka nije napravila ništa, iako je trasa već katastarski određena, a više od 90 posto buduće trase već je u vlasništvu Grada“, zaključio je.
Otvoreno pitanje ostaje hoće li projekt Obalne šetnice Zapad konačno krenuti s mrtve točke ili će i dalje ostati jedna od dugogodišnjih neispunjenih najava riječke gradske vlasti.



































