Valentinovo, dan posvećen ljubavi i romantici, slavi se svake godine 14. veljače diljem svijeta. Iako ga mnogi doživljavaju kao komercijalizirani praznik, Valentinovo ima bogatu povijest, isprepletenu s drevnim običajima, kršćanskim legendama i modernim tradicijama.
Što je Valentinovo?
Valentinovo je dan kada slavimo ljubav u svim oblicima – romantičnu ljubav, prijateljstvo, obiteljsku ljubav. To je prilika da voljenim osobama pokažemo da nam je stalo do njih, bilo kroz male znakove pažnje, darove, romantične geste ili jednostavno provođenje kvalitetnog vremena zajedno. Simboli Valentinova uključuju srce, Kupida, crvene ruže, čokolade i ljubavne poruke.
Kako je nastalo Valentinovo?
Iako danas povezujemo ovaj dan s ljubavlju i romantikom, njegovo podrijetlo nije tako jednostavno. Povjesničari su istraživali različite teorije o njegovim korijenima, a najpoznatije su povezane s drevnim običajima i kršćanskim legendama. Valentinovo potječe iz drevnog Rima, a kroz stoljeća je evoluiralo u ono što danas poznajemo.
Luperkalija: Drevni rimski festival
Jedna teorija povezuje Valentinovo s rimskim festivalom Luperkalija, koji se održavao sredinom veljače. Luperkalija je bila svetkovina plodnosti i pročišćenja, posvećena bogu Faunu i osnivačima Rima, Romulu i Remu. Tijekom festivala, mladići su iz kutije izvlačili imena djevojaka, s kojima bi postali parovi za trajanja festivala. Smatra se da je papa Gelazije I. krajem 5. stoljeća ukinuo Luperkaliju i možda je zamijenio Valentinovom, iako izravna veza nije dokazana.
Sveti Valentin: Zaštitnik zaljubljenih
Najpopularnija teorija veže Valentinovo uz kršćanskog svećenika Valentina, koji je živio u Rimu u 3. stoljeću. Prema legendi, tajno je vjenčavao parove unatoč zabrani cara Klaudija II., koji je smatrao da su neoženjeni muškarci bolji vojnici. Zbog toga je Valentin zatvoren i pogubljen 14. veljače. Druga legenda kaže da je Valentin, dok je bio u zatvoru, vratio vid slijepoj kćeri svog tamničara i prije pogubljenja joj poslao pismo potpisano “Tvoj Valentin”. Bez obzira na autentičnost ovih priča, sveti Valentin postao je simbol ljubavi i zaštitnik zaljubljenih.
Valentinovo se kao dan romantične ljubavi počelo povezivati tek u srednjem vijeku. Engleski pjesnik Geoffrey Chaucer u djelu “Parliament of Fowls” (1382.) prvi put spominje Valentinovo kao dan kada ptice biraju svoje partnere, što se poklapalo s vjerovanjem da sezona parenja ptica počinje sredinom veljače.
Valentinovo u Hrvatskoj
Valentinovo se u Hrvatskoj počelo šire slaviti tek tijekom 1990-ih godina, pod utjecajem zapadne, posebice američke, kulture. Iako nije dio tradicionalne hrvatske baštine, brzo je steklo popularnost, osobito među mlađima. Danas se obilježava razmjenom darova (cvijeće, čokolade, nakit), romantičnim večerama i izlascima.
Ipak, postoje i neki stari hrvatski običaji vezani uz Svetog Valentina. Na primjer, u Međimurju je postojala tradicija ostavljanja peciva u obliku ptica djeci u dvorištu, uz objašnjenje da je to dan kada se “ftičeki ženiju”. Na Kvarneru i u Istri postoji poslovica: “Sveti Valentin, na svakom trnu je pir”, što sugerira da se ptice tada počinju pariti.
Kako danas slavimo Valentinovo?
U modernom svijetu Valentinovo je postalo prilika za iskazivanje ljubavi na razne načine. Osim klasičnih darova, sve su popularniji personalizirani pokloni, putovanja i iskustva poput wellness vikenda ili zajedničkih avantura. Također, sve veći broj ljudi Valentinovo ne povezuje isključivo s romantičnim partnerima, već i s prijateljima i obitelji, čime se naglašava univerzalna važnost ljubavi u životu svakog pojedinca.