Home Najnovije Zbog njihovog poteza izbjegnuta tragedija na letu: Ostat ćete bez riječi kada...

Zbog njihovog poteza izbjegnuta tragedija na letu: Ostat ćete bez riječi kada čujete što se stvarno dogodilo u avionu

152
0
pexels pixabay 46148 (2)
pexels pixabay 46148 (2)

Nesvakidašnja situacija dogodila se na letu Southwest Airlinesa koji je neplanirano sletio u Reno, grad u Nevadi, kako bi pružio medicinsku pomoć starijoj putnici koja je imala ozbiljnih zdravstvenih problema. Boeing 737-700, registarske oznake N570WN, poletio je iz Aucklanda, ali je zrakoplov morao biti preusmjeren samo 40 minuta nakon polijetanja.

Sve ukazuje na to da je jedan od putnika na letu, inače stariji muškarac, doživio srčani udar. Situacija je mogla završiti tragično da u zrakoplovu nisu bile četiri medicinske sestre koje su odmah krenule u akciju spašavanja. Jedan od njih imao je ključnu ulogu u spašavanju života putnika.

U emotivnom tvitu jedna je osoba izrazila zahvalnost na intervenciji medicinskih sestara:

“Prinudno smo sletjeli. Starac je vjerovatno imao srčani udar. Srećom, u avionu su bile četiri medicinske sestre, uključujući i moju majku, koje su mu spasile život. Mubarek ruke medicinskih sestara vratile su ga u život. Hvala Bogu” .

Srčani udar u avionu – što učiniti?

Ovo je još jedan slučaj koji pokazuje kako brza reakcija može biti odlučujuća u hitnoj medicinskoj situaciji. Zračni prijevoznici i putnici zahvalni su na profesionalnosti i predanosti ljudi koji mogu reagirati u kriznim situacijama. Kad putujete zrakoplovom, mijenja se tlak u kabini i smanjuje se koncentracija zraka koji putnici udišu. Međutim, važno je zapamtiti da ako imamo kroničnu bolest srca ili hipertenziju, ali nam je bolest stabilizirana, liječimo se lijekovima i vodimo aktivan život, putovanje zrakoplovom ne utječe značajno na rizik od srčanog udara ili naglog povećanja krvni tlak.

Ozbiljne komplikacije nakon putovanja kod osoba sa srčanim problemima javljaju se samo kod jedne do dvije osobe na milijun putnika. No, uz upozorenje da se putnici koji su imali srčani udar na putovanje zrakoplovom odluče najkasnije dva, a najbolje tri tjedna nakon srčanog udara. Ne preporučuje se osobama koje se odluče putovati avionom odmah nakon srčanog udara.

Osobe koje boluju od kardiovaskularnih bolesti i planiraju putovati zrakoplovom trebaju kontaktirati osoblje prije leta. Zahvaljujući tome, mogu se sigurno pripremiti za svako putovanje. U slučaju srčanog udara sekunde mogu biti odlučujuće u spašavanju života.

Osoba koja doživi srčani udar ima veće izglede da što prije preživi ako je pod nadzorom stručnjaka, pogotovo ako je srčana bolest. Najčešći simptomi tijekom srčanog udara su jaka bol u prsima i osjećaj pritiska. Ako putnik pokazuje simptome koji ukazuju na srčani udar, potrebno je obavijestiti osoblje leta. Osoba treba leći i podići noge.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here