Unatoč tome što je nedostajalo sunca, riječkim ulicama potekla je rijeka ljudi, sudionika 14. sportsko-rekreativne priredba Homo si teć. Uvod u jednu od najvećih uličnih utrka u Hrvatskoj bile su utrke za najmlađe Ciciban cup i za osobe s invaliditetom Hendi cup te velika međunarodna atletska utrka, 9. riječki polumaraton. Za one koji se nisu odvažili na trčanje, pripremljen je niz rekreativnih sadržaja.
Prvi su startali polumaratonci, njih oko 400 prijavljenih iz svih dijelova svijeta, iz Hrvatske, BiH, Slovenije, Srbije, Italije, Mađarske, Austrije, Rusije, Ukrajine, Maroka, Etiopije… Polumaraton se trčao na stazi Korzo – Preluk – Korzo u duljini od 21 km. Svi oni koji nisu u top formi, a ne fali im sportskog duha, mogli su sudjelovati u utrci štafeta 3×7 km, odnosno prijaviti ekipu od tri natjecatelja i natjecati se rame uz rame sa svim ostalim atletičarima.
foto: rijeka.hr
Odmah nakon polumartonaca, Korzo su zauzeli najmlađi, koji su 200-metarsku stazu uz pomoć svojih roditelja otrčali s puno žara, a odmah nakon toga je uslijedio i Hendi cup, utrka za osobe s invaliditetom.
Sve to je to bio dobar uvod u utrku Homo si teć, a njezini učesnici već 14 godina sudjeluju ne samo u jednoj od najvećih uličnih utrka u Hrvatskoj, već i u velikoj akciji promocije zdravlja i zdravog načina života. U prvih 13 godina u utrci je sudjelovalo preko 80.000 tisuća trkača, a da je Riječanima trčanje u krvi pokazali su i danas. Na stazi dugoj 3.154 metara trčali su svi, od najmlađih do najstarijih, mame s kolicima i tate s djecom na ramenima, a prigodnu majicu s ovogodišnjim sloganom utrke “Na noge!” nosio je i jedan pas.
Pripremljen je i prateći rekreativni program –nogotenisa, penjanje na umjetnu stijenu, aerobic te trčanje na 100 metara.
Organizatori manifestacije su Riječki sportski savez, Grad Rijeka, Primorsko-goranska županija i Novi list. Priredba bi se teško održala bez podrške sponzora – generalni sponzori Erste banka i tvrtka Intersport su prije samog početka utrke simbolično Riječkom sportskom savezu predali čekove vrijedne po 100.000 kn.
Budući da je danas, zbog pogibije poljskog predsjednika Lecha Kaczynskog i ostalih putnika poginulih u zrakoplovnoj nesreći u Smolensku u Rusiji, Vlada RH proglasila Dan žalosti, manifstacija Homo si teć održala se bez planiranog zabavnog dijela programa. Sudionici manifestacije Homo si teć minutom šutnje odali su počast poginulima. (rijeka.hr)



































Homo si teć ima svoje maskote vojka obersnela i lepu bibu odnosno biserku perman. To su zaštitni znaci ove utrke